Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Hemoroid (basur) Belirtileri Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  basur nasıl geçer,basur(hemoroid9 belirtileri nelerdir,basur nasıl anlaşılır,hemoroid nasıl tedavi edilir,basur hakkında bilgiler,hemoroid tedavisi ve tüm bilgiler,
  < Konu Resmi..>

  hemoroid, anüs veya rektumdaki damarların şişmesi ve genişlemesine verilen addır. Hemoroitin iki tipi vardır. Eğer anüs içinde bulunuyorsa iç hemoroit veya anüs dışında meydana gelirse buna da dış hemoroit denir.
  Genellikle kaşıntı ile ipucu veren hemoroit oldukça yaygındır ve yaşla birlikte hemoroit gelişme riski artar. Hamile kadınların ve yeni doğum yapmış kadınlarda da sık görülür. Genellikle dışkılamanın zorlanarak yapılmasından kaynaklanır. Nadir durumlarda, hemoroit hastalığı karaciğer hastalığı veya venöz sistem malformasyonlarının bir işareti olabilir.
  Dış hemoroit belirtiler oturulduğunda bir bağırsak hareketi sırasında yani dışkılama esnasında ağrılı olabilir. Buna ek olarak, tromboz adı verilen bir kan pıhtısı da dış hemoroit ile birlikte oluşabilir. Bir tromboze hemoroidde kanamalı, acı verici şişlikleri olan yada sert bir yumrular oluşabilir. Bir iç hemoroidde ise çıkıntı veya anüs prolapsusu (sarkma) olabilir. Bazı durumlarda ise hemoroit daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
  Hemoroit genellikle yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri ile evde tedavi edilebilir. Hatta daha oluşmadan önlenebilir de. Lif bakımından zengin bir diyet ve bol sıvı içeren gıdaların alınması bağırsak hareketlerinin daha kolay olmasını ve ıkınma esnasında dışkının daha rahat ilerlemesini sağlar. İlerleyen dışkı ise kolaylıkla anüsten çıkar ve olası anüs tahrişleri önlenmiş olur. Reçetesiz satılan krem ve merhemler şişlik, kaşıntı ve basur ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Tedaviye yanıt vermeyen şiddetli hemoroit vakaları cerrahi olarak tedavi edilebilir.
  HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Hemoroit belirtileri en yaygını, oturduğunuzda özellikle anal bölgede meydana gelen kaşıntı veya ağrıdır. Ayrıca tuvalet sırasında ağrı hissedilmesi yada dışkıda kan, anüs yakınında hassasiyet veya sert bir şişlik de olabilir.

  YAYGIN BELİRTİLER Günlük bazda ya da sadece bir kez hemoroit belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman bu hemoroit semptomlarının herhangi birisi daha şiddetli olabilir:
  Kan-çizgili dışkı
  Yanma hissi
  Tuvalet alışkanlıklarında değişiklik
  Barsak hareketlerinde değişim
  Kabızlık
  İshal
  Kaşıntı hissi
  Ağrılı dışkılama
  CİDDİ DURUM GÖSTEREN BELİRTİLER
  Eğer tekrarlayabilen ve inatçı olan hemoroit hastalığınız varsa derhal tıbbi bakım arayınız.
  NASIL BAŞA ÇIKILIR?
  Zeytinyağı basur için merhem vazifesi görmektedir. Hem içilir, işten yağlar, hem de dışarıdan basur olan yerlere sürülür. Bal hem şerbet yapılarak içilir ve hem de merhem olarak basur memelerin üzerine sürülür. Dağlama yapılır. Uzman bir hekime muayene olup ameliyat olmak.
  Basurdan hasta olan kimseler ılık su ile yapılmış menekşe şerbeti içirilir. Ebegümeci ve ıspanak yedirilir. Mümkün olduğu kadar yumuşak tutmaya çalışılmalıdır. Kuru ekmek ve su emecek gıdalar almaktan sakınmak lazımdır.
  İncir yemek, basur hastalığı için pek faydalıdır, basuru iyileştirir. Patlıcan ezmesi basur için faydalıdır, yağda kızartılırsa yan etkisi giderilmiş olur, yaş üzüm basura ve böbrek taşlarının düşürülmesine gayet faydalıdır.
  Turunççun etli kısmının yenilmesi basur hastalığına karşı iyi gelir. Müzmin kabızlık, basur hastalığına sebep olur. Zeytinyağı ise iç organları yumuşatarak basurun sancısın hafifletir. Zeytinyağı, yemeklerden önce veya sonra çiğ olarak içilmelidir.


   
Hemoroid (basur) Belirtileri Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hemoroid Basur

  Hemoroid Basur

  Hemoroidler- Basur Hemoroidler anal kanalda yerleşmiş,anal kanalın içini örten tabakanın altındaki damarsal oluşumlardır. İki hemoroid tipi vardır. 1-Dış hemoroid:Anal kanalın dışındaki deri altındaki görülen şişmiş toplar damarlardır.Genellikle deri ile aynı renkte küçük bir şişlik şeklinde görülürler.Damar tıkanıp,dolaşım bozulunca daha fazla şişip şikayetlere neden olurlar. 2-İç...
 2. Basur (hemoroid)

  Basur (hemoroid)

  Basur, makat civarındaki toplar damarların genişlemesi sonucu meydana gelen hastalıktır. Toplar damarlardaki bu genişleme şişlik, kaşıntı, ağrı ve kanamaya neden olabilir. Basur gelişimi normal olmamakla birlikte, insanların çoğunda zaman zaman basur gelişmektedir. Uzun süreli oturmak zorunda olma, kabızlık, besinlerimizdeki bazı maddeler bsaur gelişimine neden olabilmektedir. Yine gebelik...
 3. migren nedir?nasıl başa çıkılır?

  migren nedir?nasıl başa çıkılır?

  Migren, tüm dünyada hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, sık rastlanan ve ağrılı bir hastalık. - Bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtileri olan bu hastalık, migrenli kişi ve ailesi için genellikle çok sıkıntı verir. Migren, ataklar sırasında kişinin tüm faaliyetlerini tamamen durdurabileceği gibi, ataklar arasındaki dönemde de yaşam kalitesini...
 4. Hemoroid (basur) belirtileri

  Hemoroid (basur) belirtileri

  hemoroid belirtileri nelerdir basur belirtileri Halk arasında Basur olarak bilinen ve yaygın olan bir sağlık sorunu olan Hemoroid hastalığının belirtilerini bu sayfamızda ilgili tüm arkadaşlarımız ve melek'lerimiz için paylaşıyoruz Basur; normalde makatımızın iç kısımlarında dışkılamayı kolaylaştırmak ve belirli bir tampon oluşturmak için yastıklar sistemi vardır bu yastıklar sistemi...
 5. Hemoroid neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  Hemoroid neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  hemoroid nedir,hemoroid neden olur,hemoroid belirtileri,hemoroid kimlerde görülür,hemoroid tedavisi nasıldır,hemoroid nasıl geçer,hemoroid hakkında bilgiler Hemoroidin bir diğer adı da basurdur. Ağrı yapması nedeniyle tuvalete çıkma, oturup kalkma, yeme içme gibi alışkanlıkları da etkileyen, oldukça zorlu bir şikayettir. Hemoroidleri kabaca tarif edersek: anüsteki şişmiş, ağrı yapan,...

Sayfayı Paylaş