gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  Hemoroid gelişimini kolaylaştırıcı faktörler nelerdir ?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Hemoroid yada halk arasında kullanılan şekli ile basur, barsaklarımızın sonlandığı bölge olan anal kanaldaki damarlardaki şişme olarak tanımlanabilir. Çok sık rastlanan bir durumdur. İnsanların yaşamları boyunda hemoroid sorunu ile karşılaşma olasılığı %75 civarındadır. Hastalarda anal bölgede ağrı, kaşıntı ve kanamaya neden olabilir. Genellikle evde uygulanabilen tedaviler ve basit tedbirler ile kontrol altına alınabilirler. Tamamen ortadan kaldırılamasa bile basit tedbirler ile şikayetlerin olmaması sağlanabilir.


  Kaç çeşit hemoroid vardır ?Şekilde görüldüğü üzere iç ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşit olabilir. İç hemoroid anal kanal içindedir ve ileri derecede olduğunda ya da fazla ıkınma sonrasında dışarıya sarkar. Ağrı, kanama, kaşıntı ve dışkılama sonrası dolgunluk hissi başlıca belirtileridir. Dış hemoroidler ise anal bölgede deri rengide, yastık şeklinde şişliklerdir. Dış hemoroid içinde kan pıhtısı (tromboz) oluştuğunda mavi-mor renkli görülür ve şiddetli ağrı, kaşıntı ve şişliğe neden olur.


  < Konu Resmi..>


  Hemoroid gelişimini kolaylaştırıcı faktörler nelerdir ?
  Hemoroidin en sık nedeni kabızlıkta sert, kuru dışkı nedeniyle fazla ıkınmaktır. Diğer kolaylaştırıcı faktörler olarak ağır şeyleri kaldırmak için fazla ıkınmak, gebelik, şişmanlık, uzun süre oturma ve ishal sayılabilir.


  Nasıl tedavi edilir, farklı tedavi yöntemleri var mı ?
  Hemoroid genellikle yaşam tarzındaki değişiklikler ve evde uygulanabilen birkaç günlük tedaviler ile kolaylıkla tedavi edilir. Ağrı, kaşıntı ve şişliği gidermek için hemoroid kremleri ve fitilleri kullanmak yararlıdır.

  Ayrıvca buz uygulaması şişliği gidermede yardımcı olur. Günde 1-2 kez antiseptik ilave edilmiş sıcak suda 5-10 dakika oturmak ta yararlıdır. Bu tedbirler ile kontrol altına alınmayan ya da nüks eden orta dereceli vakalarda, iğne, kızılötesi ışın uygulamalaı ile lastik band ile bağlama yöntemleri uygulanabilir. İleri dereceli hastalıklarda ise cerrahi müdahale gerekli olabilir. Ancak her tedavi yöntemimde değişik olasılıklarda hastalığın nüks etmesi mümkündür.  Hemoroid olmaması yada şikayetlerin tekrarlamaması için ne yapmak gerekir?
  Öncelikle yukarıda anlatılan hastlığı kolaylaştırıcı durumlardan kaçınmak gerekir. Dışkının yumuşak olması, tuvalette fazla ıkınma gereksinimini ortadan kaldırır. Kabızlık sorununu giderici tedbirler almak en önemli önlem olacaktır.  Ne zaman doktora müracaat etmek gerekir ?
  Hemoroid genellikle evde birkaç günde kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda mutlaka hekime görünmek gereklidir. Hekime müracaat etmemek ciddi bir hastalığın teşhisinin gecikmesine neden olabilir.


  Birincisi kanamanın varlığı, özellikle de kanamanın dışkı ile karışık olduğu durumdur. Bu durumda kolonoskopi yapılması, ayırıcı tanıya girebilen hastalıkların dışlanması gerekir.


  Hekime hemen müracaat etmeyi gerektiren ikinci bir durum ise anal bölgedeki şişliğin ateş ile birlikte olması veya ağrının çok şiddetli olmasıdır. Bu durum bir apsenin işareti olabilir ve hemen müdahaleyi gerekli kılar.

   
Hemoroid gelişimini kolaylaştırıcı faktörler nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  öğrenmeyi etkileyen faktörler nelerdir türe özgü hazır oluş öğrenmeyi etkileyen faktörler etmenler öğrenmeye etki eden ÖĞRENMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER A. Öğrenenle ile ilgili faktörler S Türe özgü hazır oluş öğrenecek olan organizmanın istenüen davranışı göstermek için gerekli biyolojik donanıma sahip olması demektir. Organizma bu donamımdan yoksun olduğunda öğrenemez. Örneğin; İnsan...
 2. Hemoroid hastalığı nedir ve tedavisi

  Hemoroid hastalığı nedir ve tedavisi

  hemoroid kanaması tehlikelimi basur kanaması tehlikelimidir Genel sebepleri; kolit, proktit, enterit gibi bağırsak enfeksiyonları; içki, tahriş edici aşırı acılı gıda tüketimi; yetersiz hijyen, anüs içi hemoroidal damar duvar yapısının doğuştan zayıf olması veya sonradan zayıflayıp torbalanması; prostat büyümesi ve kabızlık nedeni ile tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak; uzun süre...
 3. hemoroid nedir açıklarmısınız

  hemoroid nedir açıklarmısınız

  Ben hemoroid hakkında bilgi almak istiyorum çok acil, bazı şikayetlerim var da..
 4. Hemoroidlerden korunmak için neler yapılabilir ?

  Hemoroidlerden korunmak için neler yapılabilir ?

  hemoroidden korunma yolları,hemoroidin tekrarlamaması için ne yapmalı,hemoroid nedir,hemoroid belirtisi,hemoroid tedavisi hakkında bilgiler Tamamen sağlıklı insanların fizik muayenelerinde her üç kişiden ikisinde hemoroid saptanmıştır. Amerika'da yapılan çalışmalar, tüm Amerika'lıların % 89'unun yaşamlarının bir döneminde hemoroid sorunu yaşadığını göstermiştir. Hemoroid; rektal...
 5. Hemoroid neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  Hemoroid neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  hemoroid nedir,hemoroid neden olur,hemoroid belirtileri,hemoroid kimlerde görülür,hemoroid tedavisi nasıldır,hemoroid nasıl geçer,hemoroid hakkında bilgiler Hemoroidin bir diğer adı da basurdur. Ağrı yapması nedeniyle tuvalete çıkma, oturup kalkma, yeme içme gibi alışkanlıkları da etkileyen, oldukça zorlu bir şikayettir. Hemoroidleri kabaca tarif edersek: anüsteki şişmiş, ağrı yapan,...

Sayfayı Paylaş