Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  HEMOROİD KARIN AĞRISI YAPAR MI?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  hemoroid karın şişliği yaparmı,hemoroid karın ağrısı yaparmı,hemorid back ağrısı yaparmı,hemoroidin neden olduğu ağrılar hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>

  Halk arasında basur adıyla bilinen hemoroid, anal kanalda oluşan damar kümeleşmesidir. Bu damaların şişip iltihaplanmasıyla hemoroid memeleri oluşur. Hemeoroidin tam sebebi günümüzde hala bulunamamış olmakla beraber, karın içi basıncı artıran farklı nedenlerin ya da bazı sindirim ve beslenme sorunlarının birleşmesinin yol açtığı genel olarak kabul görmektedir.

  Düzensiz beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının yanı sıra hareketsiz bir hayat da hemoroid riskini yükseltmektedir. İnsanların bir çoğu yaşam kalitelerini etkileyen hemoroid sorununu ile hayatlarının belli bir döneminde karşılaşır fakat bu durum çok da önemsenmediğinden ve gizlendiğinden dolayı hemoroidin ne kadar insanı etkilediğini belirlemek zordur.

  Hemeroid ve Karın Ağrısı


  Doktorlara göre, hemoroid hastalığının doğrudan karın ağrısı yaptığını söylemek doğru değil. Fakat hemoroidi olan kişiler bağırsaklarını tam olarak boşaltamamaları nedeniyle, karın ağrısı, şişkinlik ya da kabızlık gibi sorunlar yaşayabilir. Tüm bu sorunlara karşın hemoroidin ciddiye alınmayıp evde formüller bulunmaya çalışılması çok yaygındır. Yapılması gereken en doğru şey rahatsızlık belirtileri görüldüğü zaman doktora başvurmaktır.


  Hemoroid Nasıl Oluşur?

  Anal kanaldaki iç ve dış kas uyumu bozulduğunda kişi, tuvalet ihtiyacını gidermek için vücuduna basınç uygular, yani ıkınır. Fakat bu ıkınma belli bir süre sonra alışkanlık halini alır ve artık ıkınmadan ihtiyaç görülemez hale gelir.

  Zaman içinde sürekli olarak zorlanan kaslar bu damar yumaklarının oluşmasına yol açar. Hemoroid iç ve dış hemoroid olmak üzere sınıflandırılır. İç hemoroid anüs içinde oluşurken, dış hemoroid anüsün hemen dışında kalan bölgede oluşur.

  Hemoroidin Sık Görülen Nedenleri

  Özellikle kronik hale gelmiş kabızlık
  Gebelik
  Karın bölgesindeki iç basıncı artıran aktive, alışkanlık ve rahatsızlıklar
  Günlük fiziksel aktivite yetersizliği
  Düzensiz beslenme
  Yerleşmiş bir tuvalet alışkanlığının olmaması
  Tuvalete çıkmaya yardımcı ilaçların sık kullanımı
  Hemoroidin Belirtileri

  Ele gelen hemoroid meme veya memeleri
  Dışkılama sırasında kanama
  Dışkılama öncesinde ağrı sancı, dışkılama sonrasında sızlama ve yanmalar
  Anüs bölgesinde ağrı, kızarıklık ve/veya kaşıntı
  Akıntı oluşumu
  Dışkılama sırasında görülen kanamaya özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü eğer kişinin rahatsızlığı hemoroid ise bu kanama demir eksikliğine yol açabilir. Bir diğer durum ise bu kanamanın kalın bağırsak tümörlerinin işaretçisi olabileceğidir.

  Tedbirler

  Daha önceden de söylediğimiz gibi, hemoroid hastalığı oluştuktan sonra doktora görünmek en sağlıklı karardır. Fakat bu duruma gelmeden alınabilecek tedbirler elbette var. Bunlardan bazıları şöyle:

  Düzenli Beslenin: Meyve-sebze ağırlıklı beslenmek ve sindirimi kolay gıdalar tüketmek hemoroid oluşumunu büyük oranda önlerken genel sağlığınıza da ciddi katkılarda bulunur. Lifli ve kepeli gıdalar sindirimi kolaylaştırır. Öğün saatlerini belirlemek de çok önemli. Vücudunuz belli bir beslenme düzene alıştığında, tuvalet alışkanlığınız da onu izleyecektir. Tuvalete çıkmada sorun yaratan ya da zorlamalara yolan açan besinler ve baharatlar listeden çıkarılmalıdır.

  Su Tüketin: İçecekler konusuna gelindiğinde, sıvı alımı vücuda yararlarının yanında tuvalate çıkmaya da yardımcı olur. Elbette bu sıvıların başında vücudumuzun büyük bölümünü oluşturan su gelir. Fakat aldığımız sıvıların ve içtiğimiz suyun ısısına da dikkat etmek gerekir. Oda sıcaklığındaki sıvılar her zaman için vücuda daha iyi gelecektir.

  Daha Çok Egzersiz: Vücudumuz düzenli spor yapmak, yemek yemek ya da su içmek kadar düzenli egzersize de ihtiyaç duyar. Yeterince hareket etmemek, hemoroid, dolaşım bozuklukları ve varis gibi bir çok rahatsızlığa yol açar. Hem dolaşımı hızlandırmak, hem de hareketsizliğin önüne geçmek için uzun süreler başında kaldığınız işinizin başından ayrılın ve her saat başı 5-10 dakika ara verin. Bacaklarınızı oynatın, imkanınız varsa yürüyün ya da merdiven çıkın.


   
  BEYZA21 bunu beğendi.
HEMOROİD KARIN AĞRISI YAPAR MI? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Panik atak mide ağrısı kalp çarpıntısı baş ağrısı yapar mı

  Panik atak mide ağrısı kalp çarpıntısı baş ağrısı yapar mı

  panik atak ilac isimleri panik atak baş ağrısı yaparmı baş dönmesi ilaçları isimleri mide gazı çarpıntı yaparmı Başta “Panik Bozukluk” olmak üzere, bir çok psikiyatrik bozuklukta görülebilen; aniden beklenmedik bir anda herhangi bir yerde ortaya çıkan yoğun kaygı-bunaltı, korku karışımı bir nöbettir. Bu nöbet kişiye öylesine yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaşatırki; kötü bir şey...
 2. hemoroid

  hemoroid

  basur için hangi doktora gidilir hemoroid için hangi doktora gidilir bölüme basur bölüme tedavisi Hemoroid nedir? Rektum ve anusu boşaltan damarlarda meydana gelen varis tipi şişkinliklere hemoroid ya da basur denir. Hemoroid neden meydana gelir? Düzensiz dışarı çıkma adetlerinin, rektum ve anusun boşalmasını sağlayan damarların valflarına bindirdiği yükten dolayı bu valfların çalışamaz...
 3. Hamilelikte karın ağrısı normal mi siz bunu yaşadınız mı ?

  Hamilelikte karın ağrısı normal mi siz bunu yaşadınız mı ?

  Hamilelikte karın ağrısı nedenleri nelerdir ? Doktor Alper Mumcu'nun sitesinde yazdığı hamilelikte karın ağrısı nedenleri ve bu durumda olan meleklerin nasıl davranacağını anlatan yararlı bir makaleyi sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Tüm gebelikle ilgili konularımızı GEBELİK bölümünden de ayrıca takip edebilirsiniz melekler. Karın ağrısı hamilelik süresince hemen her dönemde...
 4. Ağrısız Ağda Nasıl Yaparım?

  Ağrısız Ağda Nasıl Yaparım?

  acısız ağda, ağrısız ağda, ağda acısı Sevgili melekler, güzellik için herşey mübah düşüncesiyle, acılara ağrılara dahi göğüs gerebiliyoruz. Bunun en basit örneği ağda. Acı veren zahmetli ve sürekli bir uygulama olan ağdayı yaparken daha az acı çekmek, daha hafif ağrı hissetmek mümkün. Nasıl mı? Bunun için sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak... Ağda yaparken duyulan hissedilen acının...
 5. Fazla Kilo Bel Ağrısı Yapar mı?

  Fazla Kilo Bel Ağrısı Yapar mı?

  Bel ağrısına genellikle duruş bozuklukları ve kaslarla ilgili zayıflık veya gerginlik sorunları yol açar. Dolayısıyla bel ağrınızın mesleğinizle ilgili olma ihtimali son derece yüksektir. Masa başında yanlış şekilde oturmak veya bel kaslarının yıpranması gibi faktörlerin bel ağrısıyla yakından ilişkisi vardır. Bel ağrısının birbirinden farklı pek çok nedeni olduğu için bel ağrısıyla ilgili...

Sayfayı Paylaş