1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Hemoroid neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  hemoroid nedir,hemoroid neden olur,hemoroid belirtileri,hemoroid kimlerde görülür,hemoroid tedavisi nasıldır,hemoroid nasıl geçer,hemoroid hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>  Hemoroidin bir diğer adı da basurdur. Ağrı yapması nedeniyle tuvalete çıkma, oturup kalkma, yeme içme gibi alışkanlıkları da etkileyen, oldukça zorlu bir şikayettir. Hemoroidleri kabaca tarif edersek: anüsteki şişmiş, ağrı yapan, kaşıntıya, tahrişe ve rektumda kanamaya neden olan damarlardır. Alt rektum ya da anüsteki basıncın damarları genişletip dışarı doğru sarkıtmasıyla basur memeleri oluşur. Damarları şişiren, sözünü ettiğimiz basınç ise tuvalette fazla ıkınma, hamilelik, aşırı kilolar gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Basur oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve 50 yaşına gelen her iki yetişkinden birinde görülür.
  Basur hastalarının başlıca şikayetlerinden biri de, özellikle büyük tuvalet sırasında, şişen damarların tahribi nedeniyle yaşanan kanamalardır. Kanamaların az ya da çokluğu değişebilir. Kişiler basur olduklarını çoğu kez, ağrı dışında tuvalet temizliği sırasında ele gelen basur memelerinden ve tuvalet kağıdına geçen kandan anlarlar. Bir başka belirti de anüs bölgesinde kaşıntı ve tahriştir. Anüsün içinde ve çevresinde (dış) olmak üzere iki tip hemoroid vardır. Bunların arasında ‘iç hemoroid’ daha yaygın görülen türdür.
  Basurun (Hemoroidin) Başlıca Nedenleri
  Aşırı kilolu olmak, obezite: Vücut ağırlığı, normal kabul edilen sınırların çok üzerine çıktığında makata yakın olan bölgedeki damarlar üzerindeki basınç da artar. Bu durum basura kapı açılması demektir. Ayrıca kilolu kişilerin çoğu kez düzensiz veya sağlıksız beslendiği görülür. Beslenmeleri yeterince sebze ve lifli yiyecek içermiyordur. Bu da sık sık kabız olmak ve yine basura zemin hazırlanması demektir. Kabızlığı ve dolayısıyla basuru önlemek için bol sebze ve meyve yenmeli, bol bol da su içilmelidir.


  Kronik kabızlık: özellikle de lifli yiyeceklerin az tüketilmesine ya da yeterince sıvı alınmamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Beslenme dışında bazı ilaçların yan etkisi de kabızlık olabilir. Kabızlık tuvalette ıkınmayı beraberinde getirir. Tuvalet esnasında ıkınmak, rektum ve anüs bölgesindeki damarlara basınç uygulanması anlamını taşır.
  Büyük tuvalet sırasında ıkınmak: kronik kabızlık maddesinde anlatılan ve ıkınma nedeniyle damarlarda oluşan basıncın artması, ıkınmanın neden zararlı olduğunu açıklar. Tuvalete çıkıldığında ıkınma ihtiyacı zaten en çok kabızlık yüzünden ortaya çıkar. Kabızlığı engellemek ıkınmayı da engelleyecektir.
  Kronik ishal: yani sık sık ishal olmak anüs bölgesinin tahrişi anlamına gelir. Kabızlık kadar ishal de basura yol açar ve basur olduktan sonra ishalin devam etmesi, basur kanamasının artması anlamına gelir. Bir kişi tuvalete çıkma ihtiyacı duyduğunda, vücut sindirim sistemini çalıştırmak için bölgeye daha çok kan pompalanmasını sağlar ve bu da, damarlardaki kan miktarının artması demektir. Böylece anüs bölgesindeki en ufak bir çatlak bile kanamanın şiddetli olmasına neden olabilir.
  Sık sık ağır kaldırıyor olmak: Normal şartlarda hiç kimseye ağır yük kaldırması tavsiye edilmez. Basur dışında ağır kaldırmak bel sorunları gibi başka problemlere de yol açar. Ancak mesleği gereği sık sık ağır yük kaldıran kişiler risk altındadır. Ağır kaldırırken mümkün olduğunca yükü hafifleterek kaldırmak, vücutta doğru kaslara yük bindirmeye çalışmak gibi tedbirler alınmalıdır.
  Hamilelik: pelvik damarlar üzerindeki basıncın artması nedeniyle bu damarlar şişer ve basura neden olur. Hamilelik esnasında uzun süreler boyu oturmanın ya da kabızlığın da etkisi olabilir. Genellikle hemoroide hamileliğin 28. haftasından itibaren rastlanır ancak çoğu kez doğumdan sonra, hamileliğin sonlanmasıyla hemoroidler de kaybolur. Hemoroide karşı hamilelere karbonat ile ılık duş almaları tavsiye edilir.
  50 yaşı geçmiş olmak: yaşlandıkça vücudun dokuları da zayıflar ve basur olma riski de yükselir. 50 yaşın üzerindeki kişilerde basura rastlanması normal kabul edilir.
  Ailesinde basur hastaları olan kişilerin basura yatkınlığı daha fazladır, bu durum örneğin ailede kan damarlarının daha zayıf olmasıyla açıklanabilir.
  Gün içinde işi, mesleği gereği uzun süre oturan kişilerin basura yakalanma ihtimali daha yüksektir. Tıpkı bir bankada olduğu gibi, uzun saatler yerinden kalkmadan iş yapan masa başı çalışanları risk altındadır.
  Tuvalette uzun süre oturmak: masa başı dışında uzun süre boyunca oturmanın risk yarattığı yerlerden biri de tuvalettir. Pek çok kişi tuvalete çıkarken eline bir gazete ya da dergi alır ve bu şekilde klozette oturma süresini uzatmış olur. Şimdilerde telefon ya da elektronik tabletler de farkında olmadan, gereğinden uzun süre tuvalette oturmaya neden olmaktadır. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek ve tuvalet ihtiyacı giderildikten hemen sonra klozetten kalkmak gerekir.
  Ters ilişki: Ters (anal) ilişki sırasında anüsü çevreleyen hassas dokular zarar görebilir ve ayrıca bu bölgedeki damarlara da bir baskı olur. Bu baskı hem iç hem de dış hemoroide neden olabilir.
  Basura Yol Açabilecek Diğer Nedenler
  Sık sık bisiklet, motosiklet ya da at binmek
  Vücut geliştirme sporu
  Alkol alışkanlığı
  Acı ve baharatlı yiyecekler tüketme alışkanlığı
  Şiddetli bir biçimde uzun süre öksürmek
  Bağırsaklarda oluşan tümörler
  Basura Karşı Evde Uygulanabilecek Tedaviler
  Basura karşı uygulanabilecek çeşitli ev tedavileri ile hafif şiddetteki ağrıyı, şişme ve hemoroid iltihabı rahatlatılabilir. Çoğu kez bu uygulamalar tedavi için yeterli olur da.
  Eczanelerde bulabileceğiniz hemoroid kremlerinden faydalanabilirsiniz. Krem dışında fitil ya da ped gibi hemoroid için satılan çeşitli ürünler de sıkıntılarınızı azaltmakta yardımcı olur.
  Düzenli olarak küveti ılık suyla doldurarak içine girmek faydalı olur. Banyoda küvet varsa, ılık suda 10 – 15 dakika oturmak iyi gelir.
  Anal bölgeyi temiz tutmak önemlidir. Her gün duş alarak, ılık suyla nazik bir şekilde bu bölgeyi temizlemek işe yarayacaktır. Bu bölgeyi temizlerken sabun gerekli değildir hatta sabun kullanmak sorunu daha da şiddetlendirebilir. Alkol bazlı ve parfümlü ürünler kullanmaktan da kaçının. Banyodan sonra havlu yerine saç kurutma makinesi ile bölgeyi kurulayın.
  Kuru tuvalet kağıdı kullanmaktan kaçının. Tuvalete çıktıktan sonra anal bölgeyi temizlemek için nemli peçeteler ya da alkol veya parfüm içermeyen yumuşak, ıslak mendiller kullanın.
  Soğuk kompres uygulaması rahatlık verecektir. Şişmeyi dindirmek için anüs üzerine buz paketleri ile soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
  Ağrıya karşı aspirin veya ağrı kesici kullanabilirsiniz.
  Beslenmenize dikkat edin. Acılı, baharatlı ve asitli yiyeceklerden, hazır gıdalardan ve kabızlığa neden olabilecek gıdalardan uzak durun. Bol bol su içmeyi unutmayın.
  Bu tedavi yöntemleri ile genellikle bir hafta içerisinde şikayetler diner. Ancak evde uyguladığınız yöntemlere rağmen ağrı ve kanama aynı şekilde veya şiddetlenerek devam ediyorsa mutlaka doktorunuza görünün.
   
 2. Pancho

  Pancho Forum Okuru

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.Hemoroid ciddi anlamda rahatsızlık veren bir hastalıktır cerrahi müdahale için lazer ve longo hemoroid ameliyatı tedavi yöntemleri vardır.Evde hemoroid tedavisi içinse bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Şubat 2015
  THESECRET bunu beğendi.
Hemoroid neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hemoroid hastalığı nedir ve tedavisi

  Hemoroid hastalığı nedir ve tedavisi

  hemoroid kanaması tehlikelimi basur kanaması tehlikelimidir Genel sebepleri; kolit, proktit, enterit gibi bağırsak enfeksiyonları; içki, tahriş edici aşırı acılı gıda tüketimi; yetersiz hijyen, anüs içi hemoroidal damar duvar yapısının doğuştan zayıf olması veya sonradan zayıflayıp torbalanması; prostat büyümesi ve kabızlık nedeni ile tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak; uzun süre...
 2. Kurdeşen neden olur ? Tedavisi ve Belirtileri

  Kurdeşen neden olur ? Tedavisi ve Belirtileri

  kurdeşen nedir,kurdeşen nasıl geçer,kurdeşen nasıl tedavi edilir,kurdeşen kimlerde görülür,kurdeşen evde nasıl giderilir,kurdeşen nasıl teşhis edilir Halk arasında kurdeşen diye bilinen cilt hastalığının tıp dilindeki adı ürtikerdir. Kurdeşen, ciltte ortaya çıkan -genellikle de kaşıntılı- kızarık kabarıklıklardır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu kabarıklıklar cildin herhangi bir...
 3. Romatizma neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  Romatizma neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  romatizma neden olur, romatizma kimlerde olur,romatizma nasıl tedavi edilir,romatizma kimlerde görülür,romatizma nasıl giderilir,romatizma hakkında bilgiler Romatizma deyince çoğumuz dizlerini ve ellerini ovuşturan, eklem ağrılarından şikayet eden, genellikle de belli bir yaşın üzerindeki insanları gözümüzün önüne getiririz. Tamamen yanlış olmasa da, bu eksik bir bilgi sayılır. Çünkü...
 4. Sedef hastalığı neden olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Sedef hastalığı neden olur? Belirtileri ve Tedavisi

  sedef hastalığı nedir,sedef hastalığı kimlerde olur, sedef hastalığının belirtileri nelerdir,sedef hastalığının tedavisi nasıldır, sedef hastalığı nasıl geçer Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı uzmanları, “Sedef, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkıp kaybolabilir. Bulaşıcı (mikrobik) bir hastalık değildir ve iyileşirken deride iz bırakmaz"...
 5. Siroz nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Siroz nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Siroz bir komplikasyonudur karaciğer hastalığının kaybını içerir.Birçok sebep olmasına rağmen alkol ve viral hepatit B ve C, sirozın sık görülen nedenidir. Siroz teşhisi öykü, fizik muayene ve kan testleri ile teyit edilebilir ve karaciğer biyopsisi gerekebilir.Bu makale siroz,siroz nedir,sirozun belirtileri,sirozun nedenleri ve sirozun tedavisi ile ilgili bilgileri içermektedir....

Sayfayı Paylaş