Hemşirelik ile ilgili (lütfen yardım edin acil =( )

F

fringe

Forum Okuru
Hemşirelik ile ilgili (lütfen yardım edin acil =( )
Arkadaşlar lys sınavına girdim sayısal mezun oldum tercihlerimde hemşireliği yazıp yazmamakta kararsızım yapabilir miyim bilmiyorum çok zor çünkü..lütfen yardım edebilir misiniz beni aydınlatır mısınız? =) (acil)

öncelikle bir hastaneye yada en doğrusu birkaç hastaneye gidip çalışma koşullarını ve memnuniyetlerini sorgulamanı tavsiye ederim çünkü hemşirelik zor çok zor değil imkansızı yaşadığın bir meslek şöyle özetliim kısaca evlisin ve evde hasta bie çocuğun var ama akşamda nöbetin var ve sen çocuğunu eşine yada annene emanet edip başkalarının sana emaanet ettikleri canlarına bakmaya gidiyorsun ve şu var asla ama asla hatayı effetmeyen bir meslek çünkü insan hayatı üzerinde çalışıyosun 2011 son çıkan hemşirelik kanununu okursan eğer hemşireliğin yasal boyutunun ve görev tanımlarının son halini görmüş olursun aslında daha anlatacak çok şey var ama..bence iyice düşün

Magenta hakli bence katiliyorum, Saglik personeli olmak cok ozveri ve sabir isteyen bir meslek, altindan kalkabilirim diyorsan bilemem, ben sahsen mumkun degil hicbir saglik personeli olamam, kendine guveniyorsan ve gercekten cok istedigin hayalini kurdugun sevdigin bir meslekse firsatin varken kacirma, ama sirf puanim tutuyor diye yazicaksan, bence birdaha dusun, bol sans...

sağlık personeli olacak insanların iki kere değil on kere düşünmeleri gerektiğini düşünüyorum .
çünkü bu iş maddi beklentilerle ya da kolay iş bulurum düşüncesiyle yapılmamalı ..bu en çok da doktorlar için geçerli ama tüm sağlık personelini kapsıyor ..
sağlık sektöründe çalışmak en başta bu işi sevmek şartını taşıyor..eğer bu işi sevmiyorsanız yapamazsınız ve karşınızdaki hastalara da faydalı olamazsınız..
çünkü bir hemşire bir doktor herşeyden önce vicdanlı olmalı ve işini sevmeli ki insanlara fayda verebilsin ,hastalarına gereken ilgi ve alakayı gösterebilsin..
doktorların çoğu tıpı seçerken prestijli diye seçiyor ,sonra okumadan bıkıyorlar ve doktor olduklarında hastahanelerde karşılaştığımız suratsız ,ilgisiz ,hastasına bağırıp çağıran ,tek kelime konuşmayan, soru sorulmasına bile tahammül edemeyen insanlar haline döünşüyorlar ..
halbuki gelen insanlar ondan medet umuyor ,dertlerine çare arıyorlar ..
o açıdan sağlık personelinin sadece hastaya tedavi hizmetini vermek yerine hasta psikolojisini de ii anlamaları ve ona göre davranmaları gerekiyor ..bunu da ancak bu işi severek yapabilirler ..
o yüzden bu çok ciddi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir karar ..
eğer seviyorsan tercih et ama kendine güvenemiyorsan sırf bir yere girmiş olmak için bu tercihi yapma ..sonra hem kendin pişman olur hem de başkalarını mutsuz edersin..
bir arkadaşım var ebelikten mezun ama baştan beri hiç sevmedi ,puanı tuttu diye gitti okumaya ..
okudu çıktı çalışmaya başladı hala sevmiyor ve ebe olarak değil de hemşire olarak çalışmak için çok uğraştı ..şimdi hemşirelik yapıyor ama onu bile sevmiyor ..
şimdi bu insan hastalra ne verebilir ne kadar yardımcı olabilir..

Geri