1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Her adet gecikmesi gebelikle sonuçlanırmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sayfamıza sık yöneltilerden sorulardan biri de mens tarihim 5 gün geçti hamilemiyim,adet tarihim 3 gün geçti hamilemiyim?Öncelikle belirtelim ki her adet gecikmesi gebelik lehjine değildir.Mevsim dönüşleri,psikolojik nedenler,stres,rahim kayanklı sorunlar adet gecikmesine neden olabilir.Adet gecikmesi yaşayan bayanlara tavsiyemiz kesin ve net sonuç için hcg testi yapmalarını öneriyoruz.
  Hcg testin de yanılma payı yoktur.Sonuca göre negatif te pozitite olsa mutlaka jinekoloğa muayeneyi tavsiye ederiz..Pek bir adet en fazla kaç gün gecikebilir?Adetin 7 gün gecikmesi normal olarak kabul edilebilir. Adet döneminin 7 gün sonra başlaması gibi, 7 gün önce görülmesi de normaldir.Adet akıntısının 2-7 gün arasında olması da normal kabul edilir.

  Fakat polikistikover sendromu söz konusu olursa; adetlerin düzensizleşmesi, sayısının azalması ya da hiç görülmemesi şeklinde olur. Rahatsızlığın meydana getirdiği hormonal dengesizlikle yumurtlama devre dışı kalır. Yumurtlamanın olmaması, progesteron hormonunun eksik olması adet döngüsünü bozmaktadır.Yani bu tür durumlarda hekim muayenesi şarttır…Adet gecikmesin de gebelik söz konusu değilse hormon içerkli, östrojen ve progesteron içeren ilaçlar verilir. Sağlıklı günler dileklerimizle  < Konu Resmi..>  Adet gecikmesi nedir?
  Adet gecikmesi, adet kanamasının beklenen tarihinde olmaması durumudur. Adet gecikmeleri tıbbi literatürde "amenore" olarak geçer.

  Halk arasında da adet görememe veya adet olamama gibi terimlerle ifade edilir.

  Kadının adet dönemi nasıl adlandırılır?
  Tıbbi terminolojide kadınlarda adet yerine regl, mens, menses, siklus, periyod gibi terimler kullanılır. Halk arasında ise adetler ay hali, renkli olmak gibi terimlerle anılmaktadır.

  Adetlerin seyrekleşmesi ne demektir?
  Adetlerin her ay gecikerek daha seyrekleşmesi durumuna ise "oligomenore" adı verilir. Normal bir kadında bir adet dönemi 21 ile 35 günler arasıdır. Yani adetlerin 35 günden daha uzun sürede görülmesi (oligomenore) normal olarak kabul edilmez.

  Fizyolojik (doğal) amenore nedir?
  Kadınlarda bazı dönemlerde normal olarak adet görmeme durumları da bulunmaktadır. Bu adet olamama durumlarına "Fizyolojik amenore" adı verilir.
  Fiyolojik amenore;
  Ergenlik (puberte, bluğ çağ) öncesi
  Hamilelik
  Emzirme (laktasyon)
  Menopoz dönemleridir. Bu dönemlerde adet görmemenin sebebi ovulasyon yani yumurtlama durumunun olmamasıdır.

  Adet gecikmelerinde ilk ne düşünülmelidir?
  Normal adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda ilk önce gebelik olasılığı akla gelmelidir. Adeti gecikmiş olan kadının hamile olmadığı ispatlandıktan sonra adet gecikmesine neden olabilecek diğer faktörler araştırılır.

  Gebelik harici adet gecikmeleri nelere bağlıdır?
  Gebelik harici adet gecikmesinin pek çok organik nedeni olabilir. Bunlar:
  Hormonal faktörler, (hiperprolaktinemi, tiroid hastalıkları)
  Üreme organları ile ilgili problemler,
  Ağır stres, (iş veya sınav, okul stresi gibi)
  Anoreksi nevroza (yemek yememe bozukluğu),
  Ağır egzersizler, (bale, atletizm, ağır sporlar)
  Beyin tümörleri,
  Kürtaj sonrası rahim içi yapışıklıklar (Asherman sendromu)
  Polikistik Over Sendromu (PCOS),
  Aşırı zayıflık,
  Dengesiz beslenme adet gecikmesine neden olabilir.

  Adet kanaması, vücutta bulunan işlevleri birbirinden farklı hormon salgılayan bir çok salgı bezinin uyum içinde çalışması sonucunda olur. Bu salgı bezlerindeki herhangi bir düzensizlik kendisini adet gecikmesi ile gösterebilir.

  Tiroid bezinin fazla veya az çalışması (hipertroidi/hipotroidi) durumunda veya prolaktin hormonu yüksekliğine (hiperprolaktinemi) neden olan hipofiz bezi hastalıklarında ilk şikayet yine adet gecikmesi olabilir.

  Adet kanaması olayı rahim içi zarının dökülmesidir. Bunun için rahim içi zarının yeterli kalınlığa ulaşması gereklidir. Daha önceden geçirilmiş rahim içi girişimler ve özellikle de kürtaj işlemi rahim içi dokuyu zedeleyebilir. Böyle durumlarda da daha sonraki dönemde adet kanaması olmayabilir.

  Ağır fiziksel egzersizler yapan kadınlarda adet gecikmesi sıklıkla izlenir. Bu duruma en iyi örnek sporcular ve balerinlerdir.

  Yoğun stres, ağır diyet sonrası belirgin kilo verme veya çevre değişiklikleri de hormonal dengesizliklere ve adet gecikmelerine neden olabilir.

  Polikistik over sendromunda da ilk adetten bu yana adet gecikmeleri vardır. Bu hastalıkta adet gecikmelerini takiben oluşan yoğun ve düzensiz kanamalar vardır.

  Yinelemekte fayda vardır ki; adet gecikmesi olan normal üreme çağındaki bir hastada ilk yapılması gereken şey "gebelik testi"dir. Gebelik olmadığı tespit edildikten sonra adet gecikmesine neden olan durumla ilgili ayrıntılı muayene ve laboratuar tetkiklerine geçilir.

  Adet gecikmelerinde yapılan ultrasonlarda rahimin duruş pozisyonu ile adet kanamasını sağlayan rahim iç zarının kalınlığı ölçülerek tespit edilir. Daha sonra laboratuar analizi ile çeşitli salgı bezlerinden salgılanan hormon düzeyleri tespit edilir. Herhangi bir hormon bozukluğu saptanmışsa ona yönelik tedavi düzenlenir.

  Hormon bozukluklarından biri de hipofizden salgılanan prolaktin hormonunun yüksekliğidir. Normalde bu hormon özellikle emzirme döneminde salgılanmaktadır. Hiperprolaktinemisi olan kadınlarda adet gecikmesi ve göğüslerden süt gelmesi yakınması vardır.

  Prolaktin hormonu eğer çok yüksek ise hipofiz bezi tomografi ve MR gibi yöntemlerle görüntülenmeli, hipofizde adenom (iyi huylu bir tümör) olup olmadığı araştırmalıdır.

  Çoğu durumda adet gecikmesine neden olan bariz bir hastalık yoktur. Böyle durumlarda da kadının adet görmesini sağlayacak ve kendisi için gerekli hormon desteğini sağlayan ilaçları kullanması önerilmektedir


   
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Fiziksel derecede yoğun atletik aktivitelere katılan kadınlar menstruasyon döngüsünde gecikmeler yaşayabilir veya hiç adet görmeyebilir.Uzmanların, aşırı fiziksel aktivitenin adet döngüsünü bozduğu, vücut yağının düşük bir yüzdesinden zayıf beslenme ve hızlı kilo kaybına kadar çeşitli sebeplerinin olduğu teorileri vardır.Bazı ilaçlar veya kemoterapi ve radyasyon da dahil olmak üzere tıbbi tedaviler adet kanamalarını da geciktirebilir.Bir kadın 45 ve 51 arasında ise, kaçırılan bir süre menopoz belirtisi olabilir.Duygusal veya fiziksel stres yumurtlamayı ve dolayısıyla adet görmeyi geciktirebilir.
   
Her adet gecikmesi gebelikle sonuçlanırmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Regl gecikmesi ve gebelik

  Regl gecikmesi ve gebelik

  regl gecikmesinin nedenleri regl gecikmesi gecikmesi nedenleri regli reglinin Cinsel yaşamı olan, korunmayan, genç ve sağlıklı kadınlarda, adet gecikmesi öncelikli olarak gebelik olasılığını düşündürür. Ancak elbette gebelik, adet gecikmelerinin yalnızca bir nedenidir. Gebelik kararını idrar veya kanda yapılan hormon testleri ile ve/ veya kadın hastalıkları uzmanı muayenesi ile vermek...
 2. Regl Gecikmesi Gebelik Belirtisi midir ?

  Regl Gecikmesi Gebelik Belirtisi midir ?

  Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Midir Adet Gecikmesi Ve Hamilelik Belirtileri Sevgili melekler, taze anne adayları büyük bir heyecanla anne olmak ister ve bunu beklerler. İlk regl gecikmesiyle birlikte nefesler tutulur, akla ilk gelen gebelik şüphesidir. Oysa regl gecikmesi sadece bir bebeğin varlığını bizlere işaret etmez. Bu yazımızda Adet Gecikmesi Ve Hamilelik Belirtileri ile...
 3. adet gecikmesi

  adet gecikmesi

  herkese ii günler adetim 5 gün geçikti. geçen ayda 2 gün geç gelmişti. bu ayda 2 gün geçince doktora gittim kan testi yaptı ultrasyonla baktı bir sorun yok dedi. beta hcg de 5 çıktı acaba diyorum başka bir doktora tekrardan gitsem mi şuan 5 gün geçikti
 4. adet gecikmesi!!!!

  adet gecikmesi!!!!

  merhaba kızlar , benim sorum şu ; ağustos-eylül-ekim ayları 36 günde bir adet gordum.son ayımda (ekım ve kasım ayı arası) 32 günde yanı normal duzenınde geldı .yalnız bu ay daha adet görmedm.32 gun uzerınden hesaplarsam gecikmem var ama 36 gun uzerınden olma ıhtımalı kafamı karıstryo .acaba duzenım gene mı degıstı,bide adet gecıkmesı halınde adet belırtılerı devam eder mı
 5. adet gecikmesi

  adet gecikmesi

  Kizlar benim adetim 2 gun gecti bugun idrar testi yaptim sonuc negatif 10 gun once goguslerimde agri karnimda belimde baya agri vardi kasiklarimda filan simdi de adetim 2 gun geciyo umutlenmistim. Adet belirtilerim var yine her ay ki gibi bugun baska bi rahatsizligim icin hastaneye gittim flim cekilmesi lazimdi adetim 2 gun gecti diye kan testi yaptilarr sonucu 1 hafta sonra cikicakmis...

Sayfayı Paylaş