Etiketler:
 1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Her Anne Adayı Sağlıklı Bebeğe Sahip Olmak İster...Peki Nasıl mı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Sağlıklı Bebek Doğurmak Mümkün Riskli gebelik Nedir
  Her Anne adayı sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ister...Peki ya bazı rahatsız doğan bebekler neden böyle olur...Gebelik neden riskli olur? Sonrasında nasıl bir yol izlemek gerekir...Hepsinin cevabı burada...  < Konu Resmi..>
  Sağlıklı bebek sahibi olmak mümkün
  Gebelere uygun tedavi yöntemleri ve ilaçlar sayesinde pek çok risk ortadan kaldırılabiliyor.

  Anadolu Sağlık Merkezi'nden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Ebru Fusun Işık, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı:
  Riskli gebelik nedir?

  Gebeliğin riskli olması hali, hem anne, hem de bebeğin sağlık durumuyla ilgili risklerin artması anlamına geliyor. Gebelik öncesi olan nedenlere bağlı olarak gebelik riskli hale gelebileceği gibi Diyabet, astım, tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip kadınların hamilelikleri sağlıklı gebelere göre biraz daha zor geçebiliyor.

  Anadolu Sağlık Merkezi'nden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Ebru Fusun Işık, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı:
  Riskli gebelik nedir?

  Gebeliğin riskli olması hali, hem anne, hem de bebeğin sağlık durumuyla ilgili risklerin artması anlamına geliyor. Gebelik öncesi olan nedenlere bağlı olarak gebelik riskli hale gelebileceği gibi gebelik sırasında meydana gelen bedensel değişimlerin sonucunda da bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Tüm süreçlerde amacımız, bebek ve annenin sağlığının korunması yönünde. Ancak bazı durumlarda annenin hayatını kurtarmak birinci önceliğimiz haline geliyor.
  Riskli gebeliklerin nedenleri neler?

  Yüksek riskli gebelikler denince akla aşırı kanamalar, tansiyon yüksekliği, kontrol altına alınamayan diyabet, tiroid bozuklukları, miyomlar, çeşitli kan hastalıkları ve kanser, çoğul gebelikler, ileri anne, bebekte görülen çeşitli anormallikler geliyor. Bir önceki gebelikte yaşanan erken doğum tehditleri, rahim ağzı yetmezlikleri ve düşükler bir sonraki gebelik için az miktarda olsa da var olan riski artırıyor. Bunların bir kısmı gebelik öncesi rutin muayeneler ve incelemeler sonucu ortaya çıkıyor. Bir kısmıysa öngörülemiyor.
  Hangi kronik hastalıklara bağlı gebelikler risk taşır?

  Diyabet, yüksek tansiyon, tiroid, epilepsi, astım, kalp ve kronik böbrek hastalıkları, yumuşak doku romatizmaları, genetik kan rahatsızlıkları, obezite gebeliğin riskli geçmesine neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre özellikle yüksek tansiyon, diyabet ve tiroid hastalığıyla gebe kalan kadın oranı oldukça yüksek.
  Yüksek tansiyonlu gebeler nasıl izlenmeli?

  Hipertasiyonun varlığı önceden biliniyorsa ilaçlarla gebelik öncesinde kontrol altında alınması gerekiyor. Ayrıca, gebelik süresince kontrol altında tutulmalı. Yüksek tansiyonun varlığı gebelik sırasında tespit edilirse anne adayının kardiyoloji uzmanı tarafından düzenli takip altına alınarak ilaç tedavisine başlanması gerekir. EKG ve EKO testleri yapılmasında fayda var. Bu gebelerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri de preeklampsi.
  Diyabetli anne adayları nelere dikkat etmeli?

  Eğer kişi tip 1 ya da tip 2 diyabetliyse öncelikle endokrin uzmanıyla birlikte diyabetinin kontrol altına alınması gerekiyor. Diyabetli anne adaylarının çocuklarında özellikle kalple ilgili doğumsal anomalilerin görülme riski bulunuyor. Bu nedenle 24'üncü hafta civarında 'fetal eko'yla bebeğin kalbinin detaylı incelemesinin yapılması gerekiyor. Diyabetli gebelerde böbrek fonksiyonlarının ve diabetik retinopati açısından göz muayenelerinin düzenli olarak yapılmasında da fayda var. Kan şekeri kontrolü sağlandığı taktirde risk en az seviyeye inebiliyor. Günümüzde artık diyabetli kadınlar düzenli kontrollerle sağlıklı gebelikler yaşabiliyor ve doğum yapabiliyor.


   
Her Anne Adayı Sağlıklı Bebeğe Sahip Olmak İster...Peki Nasıl mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kusursuz Anne Olmak mı?

  Kusursuz Anne Olmak mı?

  Her anne, zaman zaman çocuk yetiştirmenin zorluğundan ve de özgürlüğünü kısıtlamasından yakınır. Unutmayın çocuk yetiştirmek, iğneyle kuyu kazmak gibidir. Çocuklara zaman ayirin Bilirsiniz, çocuklar en olmadik zamanlarda size sorular sorarlar, onlarla ilgilenmenizi isterler. Iki eliniz kanda da olsa, çocugunuzu düs kirikligina ugratmamalisiniz. O dakikada sizin için en önemli is,...
 2. sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmak için tırnak bakımını nasıl yapmalı

  sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmak için tırnak bakımını nasıl yapmalı

  güzel tırnaklara sahip olmak sağlıklı tırnaklar için ne yapılmalı güzel olmak için ne yapmalıyız sağlıklı Muhteşem tırnaklara sahip olmak zordur. Tam hepsini aynı boyda uzattığınız anda, bir tanesi nedensizce kırılarak tüm hevesinizi de kırar! Aslında bu durumun pek çok nedeni vardır. Tırnaklarımızı sürekli bir alet gibi...
 3. Yeni yilda bebek sahibi olmak isteyenler

  Yeni yilda bebek sahibi olmak isteyenler

  MERHABA ARKADAŞLAR KOCAMAN BİR SENEYİ GERİDE BIRAKTIK BENİM BU SENEDEN TEK DİLEĞİM HAYIRLI SAĞLIKLI SIHHATLİ BİR BEBEK ....BAKALIM NE ZAMAN GELECEK? HEPİNİZİ SEVGİYLE SELAMLIYORUM VE YENİ YILDA BURADA BULUŞMAK DİLEĞİYLE:asigim:
 4. bebek sahibi olmak istiyorum

  bebek sahibi olmak istiyorum

  merhaba bende bebek sahibi olmak istiyorum 2 aydır şuan regl dönemimdeyim kanamam var ama sırtımda ve kasıklarımda sancıda var hiç böyle olmazdı.çok merak ediyorum yardımmmmm
 5. Anne Olmak İsterdim...

  Anne Olmak İsterdim...

  Bazen birinci cihan harbi ile harabeye dönen Anadolumun her hangi bir köyünde, kasabasında veyahut ilinde Bir anne olmak isterdim; Bazende zamanın önemsiz olduğu o saf duyguların yaşandığı her hangi bir zaman peryodunda anne olmak isterdim. İçimde büyüyen o çocuğun büyüdüğünün bir tek anını kaçırmamak için , Yediğimi içtiğimi ayırmadığım içimde büyüyen o çocuğun her anına şahitlik etmek...

Sayfayı Paylaş