Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Her Bitkinin Çayı İçilmez!

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  bitki çayları, faydaları, zararları, hakkında bilgileri öğrenmek için yazımıza buyrun.
  < Konu Resmi..>
  Farmakoloji uzmanları, kuvvetli biyolojik etkiye sahip bileşenler içeren bitkilerin çay olarak kullanılmasının tehlikeli olduğunu söylüyor…
  Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kuvvetli etki gösteren bileşikler taşımayan çayların sakınca yaratmadığını söyledi.

  Açıkta satılan ve iyi bilinmeyen bitkisel ürünlerin sağlık açısından sakıncalar doğurabileceğini vurgulayan Yeşilada’ya göre, güvenilir firmalar tarafından üretilen ambalajlı poşet çaylar tercih edilebilir. Prof. Yeşilada, bu çayların depolama koşullarının gıda güvenliği sistemlerine uygun olduğunu, hammaddelerin üretime geçmeden önce birçok analizden geçirilerek formüle edildiğini ve güvenle tüketilebileceğini belirtti.

  Bitkilerin, birbirleriyle benzerlikleri ve farklılıklarına dayanarak sınıflandırıldığını hatırlatan Prof. Yeşilada, bitki çaylarının tüketimiyle ilgili şu uyarılarda bulundu:
  “Dünya’da 300.000 kadar yüksek bitki türü bulunmaktadır. Bu bitkilerin az bir kısmının gıda ve tedavi amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Hâlihazırda bu rakamın 80.000 ile 100.000 arasında olduğu tahmin edilmekte. Şüphesiz, geri kalan bitkilerin biyolojik etkileri ve yararları bulunmadığı şeklinde bir düşünce yanlış olacaktır. Özellikle bu grupta kalan bitkiler, bilim insanları tarafından yeni ilaç molekülleri elde edilmesi amacıyla yoğun ilgi çekiyor. Mesela, kanser tedavisi amacıyla piyasaya çıkan paklitaksel isimli ilaç, Kanada’da halk arasında hiç bir değeri bulunmadığı düşünülen Taxus brevifolia bitkisinin odunlarından elde edilmiştir.

  SUYUN BİLE FAZLASI ZARAR

  Ancak açıkta satılan bitkilerin bir standardı yok. Bu konuda yeterli bilgisi olmayan kişilerce çevreden toplanmış olabilirler. Herhangi bir analizden geçirilmeden satışa sunulurlar. Bu şekilde toplanan bitkilerden, herhangi bir bilimsel değerlendirme yapılmadan hazırlanan karışım çaylarının sağlığa yarardan ziyade zarar verebileceğini göz ardı etmemek gerekir. Genel prensip olarak, bitkilerin içerisindeki etkili bileşiklerin bozulmaması için çay hazırlanırken bitkilerin doğrudan kaynatılmasından kaçınılır. Tükettiğimiz tüm gıdalar gibi çayların da miktarı ve doğru şekilde kullanımı, yararları bakımından son derece önemlidir. İnsan yaşamının vazgeçilmezi olan suyun bile aşırı miktarda tüketilmesi vücutta bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.”


   
Her Bitkinin Çayı İçilmez! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. unutkan öğrencilere bitki çayı

  unutkan öğrencilere bitki çayı

  unutkanlık için şifalı bitkiler unutkanlık için bitki bitkiler uyku düzenleyici gingkobloba 35 yıllık baharatçı Tahir Buyurucu, unutkanlık çeken öğrencilere zeka açıcı bitki çayı öneriyor. Tahir Buyurucu, hiçbir yan etkisi olmayan Ginko-bloba isimli bitkisel çaya üniversitede okuyan ve üniversiteye hazırlanan öğrencilerin yoğun rağbet ettiğini söyledi. Zeka açıcı özelliği olan bitkisel çayın...
 2. Hangi Bitki Çayı Tercihiniz?

  Hangi Bitki Çayı Tercihiniz?

  gebelikte böğürtlen çayı hangi marka yeşil çay hamilelikte böğürtlen çayı bebeklere hangi bitki çayları verilir bebeklere çaylar verilir Melekler hangi bitki çaylarını sıklıkla tüketiyorsunuz? Veya diğerlerine göre daha çok seviyorsunuz? Vazgeçemediğiniz var mı?
 3. Bu bitki her derde deva...

  Bu bitki her derde deva...

  Prof. Dr. Ahmet Marani kapari bitkisinin çok faydalı olduğunu belirtiyor. Burdur başta olmak üzere Akdeniz ikliminin hakim olduğu Batı Anadolu illeri, Orta Anadolu' Tokat ve civarında, Doğu Karadeniz ve Güney doğu illerinde doğal olarak yetişen kapari(gebere otu), çalımsı yapıda, dik ve yatık olarak büyüyen dikenli bir bitkidir. Fosfor, potasyum ve kalsiyumca zengin kalkerli ve killi...
 4. Bitki çayı porselen setler

  Bitki çayı porselen setler

  canımız bitki çayı istediğinde tv karşısına geçip sıcak sıcak çayımızı yudumlayabileceğimiz çok hoş bitki çayı setleri
 5. Hamileyim hangi bitki çaylarını içebilirim?

  Hamileyim hangi bitki çaylarını içebilirim?

  Hamilelik döneminde en yaygın kullanılan bitkisel çaylar arasında zencefil ve papatya bulunmaktadır. Fakat acaba hamilelik döneminde bitkisel çay kullanımı ne kadar titizlikle ele alınıyor? Hamile kadınlar gerekli güvenlik kurallarına dikkat ediyorlar mı? Uzmanlar bu konuda uyarılarda bulunmaktadırlar. Çünkü hamilelik döneminde bazı bitkisel çaylar faydalı olabileceği gibi bazıları da zararlı...

Sayfayı Paylaş