Her Boğaz Ağrısı Beta Mikrobundan mıdır?

T

TİTAN

Forum Okuru
Her Boğaz Ağrısı Beta Mikrobundan mıdır?
boğaz ağrısı, beta mikrobu, nedir, sebepleri, tedavisi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

Sevgili melekler,
Çocuklarımızda en sık rastladığımız rahatsızlıklardan biri boğaz ağrısıdır.Boğaz ağrısı sık olduğu için önemsemeyebiliriz ama aslında bu yanlıştır.Çünkü beta ismi verilen bir virüsten dolayı boğaz ağrıyorsa dikkatli olmak gerekir.Bu konuyla ilgili bilgi almak için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilüfer Toprakçı'nın makalesine bir göz atalım..


Özellikle okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklarda en sık görülen yakınmalardan biri boğaz ağrısıdır. Nedeni beta denilen bakterinin(beta hemolitik streptokok) yol açtığı bir anjin olabileceği için boğaz ağrısını ciddiye almak gerekir. Ancak, her boğaz ağrısı beta değildir ve antibiyotik tedavisi gerektirmez. Çocuklarda, anjine sıklıkla virüsler yol açar ve antibiyotik tedavisi gerekmez. Beta anjininde ise, uygun antibiyotik tedavisi olmazsa komplikasyon riski vardır. Bu yüzden, bu ikisinin ayırt edilmesi gerekecektir. Doktorunuz, bulguları değerlendirecek, kesin tanı için belki de boğazdan kültür aldırmak isteyecektir. Siz de kültür sonucunu beklerken bazı kriterleri değerlendirip tahminde bulunabilirsiniz.

Eğer, 3 günden uzun süren yüksek ateş varsa
çocuğunuz 3 yaşın üstünde ve özellikle anaokulu veya okula gidiyorsa
okulda beta saptanan arkadaşları varsa
boynundaki bezeler şişmişse
beraberinde aksırık, öksürük, burun akması gibi belirtiler yoksa kültürde bakteri saptanıp antibiyotik alması ihtimali yüksektir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst