Etiketler:
 1. '' мάﮒάŁ ''

  '' мάﮒάŁ '' Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2010
  Mesajlar:
  486
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  hüzünler şehri

  Her Hamilelik Bir Diş kaybettirir..Yalanı..

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında '' мάﮒάŁ '' tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>  Ağız ve diş sağlığı her dönem olduğu gibi hamilelik döneminde de dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kadınların hamilelik döneminde ağız ve diş yapısı biraz daha hassaslaşır.
  Bu dönemde gerekli önlemler alındığında diş sağlığında herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Fakat günümüzde diş sağlığına önem yeteri kadar verilmediği için hamilelik döneminde bazı kulaktan dolma bilgilerle diş bakımı yapılmaktadır. Ağız sağlına özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönemde yani hamilelikte başvurulan yanlış yöntemler sebebiyle bazen sağlıklı dişler bile kaybedilmektedir.
  ‘Her hamilelik bir diş kaybettirir’ düşüncesi yüzünden çürük dişe razı gelmek, hamileyken diş taşı temizliği yaptırmamak, ağrı yapsa bile çürük dişi tedavi ettirmemek, gebelikte ağız gargarası yapmamak hamilelik döneminde ağız ve diş bakımında yaygın olarak yapılan hataların başında gelmektedir. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu hamile olan veya hamile kalmak isteyen bayanlara ağız ve diş sağlığı konusunda bilgiler verdi.

  Hamilelik gingivitisi nedir?


  “Gebelik döneminde diş etlerinde şişlik ve kızarıklar olabilir. Bu dönemde diş etleri oldukça hassas olduğu için kanamalar diş etinde kanamlar oluşur. Hamile kadınlarda sıklıkla gözlenen bu durum östrojen ve progesteron hormon salgılarının artmasından kaynaklanır. Genelde hamileliğin ilk 3 aylık döneminde başlayarak hamileliğin son 3 aylık dönemine kadar devam edebilir. Gerekli olan günlük diş bakımı yapılmadığı taktirde diş etinde oluşan iltihap artış gösterebilir. Eğer hamile olmadan önce dişlerde bir iltihaplanma var ise gebelik döneminde periodontitise ilerleyebilir. Hamile kadınlarda "hamilelik tümörü" geliştirme riski de vardır. Bunlar dişeti büyümelerinin tahrişi sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır. Eğer hastanın çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa diş hekimi tarafından alınmalıdır.”


  Hamilelik Döneminde dental tedaviler ne zaman uygulanmalıdır?


  “Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişimi gerçekleştiğinden dolayı dental tedavilerden kaçınılmalıdır. Fakat diş ağrısı oldukça şiddetli ve dental tedavi uygulanmadığında daha çok problem yaşanacaksa diş hekimi, hastanın kadın doğum uzmanı ile görüşerek tedaviyi hastaya zarar vermeyecek şekilde uygulayabilir.


  Hamileliğin 4 ve 6 aylık dönemlerinde diş tedavilerinin uygulanması en doğru zamandır. Bu dönemde kanal tedavisi, diş çekimi dolgu gibi ertelenmesi mümkün olmayan işlemler rahatlıkla uygulanabilir.


  Hamileliğin son üçüncü ayında erken doğum riski yaşanabileceğinden acil olmayan dental tedaviler dışında herhangi bir işlemin uygulamaması daha iyi olacaktır.”


  Hamilelik döneminde anestezi uygulaması, röntgen çekimi ve antibiyotik kullanımı zarar verir mi?


  “Gebelik döneminde sınırlı uyuşturma kullanımında üretici firmanın uyarıları dikkate alınmalıdır. Eğer herhangi bir zarar tespit edilmemişse uygulanmasında bir sakınca yoktur. Aynı şekilde ağrı kesici gibi ilaçlarda üretici firmanın uyarıları doğrultusunda uygulanmalıdır. Antibiyotik olarak Tetrasiklin gurubu antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde "tetrasiklin renklenmeleri" dediğimiz renklenmeler oluşur. Röntegen çekimi acil değilse uygulanmamalıdır. Eğer ki acil olan bir diş tedavi uygulaması ise anne adayına önlük giydirilmeli ve hızlı film kullanılmalıdır. Aynı zamanda düşük doz uygulaması yapılmalıdır.”


  Hamilelik döneminde ağız bakımı nasıl yapılmalıdır?


  “Hamilelik döneminde de günlük ağız bakımı aksatılmamalıdır.


  Günde iki kez dişler fırçalanmalı ve fluorid içeren bir diş macunu ile fırçalamak, diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Aynı zamanda ılık tuzlu su ile gargara yapılarak diş etleri rahatlatılabilir. Hamillik döneminde kusma sıklıkla karşılaşılan bir durumdur fakat kusmadan sonra dişler fırçalanmamalıdır. Ağız bol su ile çalkalanmalıdır.


  Çünkü kusma sonucu oluşan mide asidi, fırçalama etkisi ile beraber dişlerde aşınmalar oluşturabilir. Ancak bir saat sonra dişler fırçalanabilir.”


  Hamilelik döneminde dişler daha çabuk çürür mü?


  “Hamilelik döneminde “annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği" inancı kesinlikle doğru değildir. Bu kulaktan duyma bir bilgidir. Hamilelik döneminde ağız yapısı daha hassaslaşır ve çürük oluşumuna daha rahat zemin hazırlayabilir. Fakat diş çürüklerinin asıl nedeni anne aydının şekerli ve tatlı yiyecekleri hamilelik döneminde daha çok tüketmesi ve yeme işleminden sonra diş fırçalama işlemini genellikle ihmal etmesidir. Hamilelik döneminde hormonal değişiklikten dolayı daha çok diş bakımına özen gösterilmeli aynı zamanda kusma işleminden sonra ağız bakımına daha çok dikkat edilmelidir. Uyarıların dikkate alınmaması durumunda diş çürümelerinin oluşması ve diş kayıplarının görülmesi olağandır.”


  Hamilelik döneminde diş sağlığı açısından hangi besinler tüketilmelidir?


  “Anne ve bebeğin diş sağlığı açısından fosfor ve kalsiyum yönünden zengin meyve, sebze, tahıl, süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta gibi ürünler dengeli olarak alınmalıdır. Şeker ve tatlı ürünler mümkün olduğu kadar alınmamalı, kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan besinlerden kaçınılmalıdır.”  ALINTIDIR.   
Her Hamilelik Bir Diş kaybettirir..Yalanı.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelik döneminde bozulan diş sağlığıma nasıl bir tedavi uygulıyabilirim

  gebelik döneminde bozulan diş sağlığıma nasıl bir tedavi uygulıyabilirim

  Gebelikte, hormonal değişimlerin de etkisiyle ağız-diş sağlığı olumsuz etkilenebilmektedir. Tükrük salgısının yapısı değişmektedir. Erken gebelik dönemlerinden itibaren bazı anne adayları sürekli bir metalik tat hissi duyabilir. Tükrük salgısının yapısı kadar miktarı da etkilenir. Ayrıca diş etlerinin büyümesi...
 2. Her doğumda bir diş kaybetme inanışı doğrumu?

  Her doğumda bir diş kaybetme inanışı doğrumu?

  Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biride ağız ve diş sağlığıdır. Kulaktan dolma bilgilerler bizi farkında olmadan yanlışa sürükleyebilir işte hemilelite ağız ve diş sağlığı hakkındaki doğru ve yanlışlar... Ağız ve diş sağlığı konusunda farkında olmadan yaptığımız hatalar, kimi zaman telafisi çok güç sonuçlar doğurabiliyor. Buna rağmen, toplumumuzda her konuda...
 3. Dişlerinizin hamileliğiniz üzerindeki etkisi

  Dişlerinizin hamileliğiniz üzerindeki etkisi

  SEVGİLİ HANIMLAR VE ANNE ADAYLARI BEBEK PLANLARINIZI YAPMAYA BAŞLADIĞINIZ ZAMAN TÜM KONTROLLERİNİZ İLE BİRLİKTE AĞIZ SAĞLIĞINIZIN KONTROLLERİNİN YAPILMASI VE VAR OLAN ÇÜRÜKLERİN TEDAVİ EDİLMESİ HEM SİZİN HEMDE BEBEĞİNİZ İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİDİR.. HAMİLELİK SIRASINDA AĞIZDA İLERLEYEN BİR ÇÜRÜK HEM DİŞİ DAHA KOLAY KAYBETMENİZİ SAĞLAYACAK HEMDE BEBEĞİNİZ ÜZERİNDEDE OLUMSUZ ETKİLERİ OLACAKTIR. HEM...
 4. "Her doğumda bir diş kaybedilir" düşüncesi doğru mu?

  "Her doğumda bir diş kaybedilir" düşüncesi doğru mu?

  Sevgili melekler; ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlamak için yaşam boyu etkili ve yeterli bakım gereklidir. Ancak kadınlarda ağız diş bakımı , yaşamlarının belirli bölümünü alan puberte, bebek emzirme, hamilelik, mensturasyon ve menapoz , dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir.Bakalım bunlar nelermiş; "Her doğumda bir diş kaybedilir" düşüncesi doğru mu?...
 5. Hamilelikte diş çekilir mi?

  Hamilelikte diş çekilir mi?

  hamileyken diş çekilir mi hamilelikte diş çekilir mi gebelikte Sevgili melekler; anne adayı hamilelik süresince ister istemez devamlı bebeğini düşündüğü için kendi kişisel bakımını ihmal edebilir.Bu bakıma dişlerimiz de dahildir.Diş ağrısı çekilir cinsten ağrı değildir çekenler iyi bilir.Peki hamileyken böyle bir ağrı olursa neyapmalıyız? Hamilelikte diş çekilir mi? Hamilelik tüm vücudun...

Sayfayı Paylaş