Etiketler:
 1. kar_tanesi

  kar_tanesi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  KaYSeRi

  Her Kalp Yaşadığı Aşk İle Şekillenir.

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında kar_tanesi tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Her aşk bulunduğu kalbin şeklini alır.' Ve her kalp yaşadığı aşk kadar şekillenir. İnsanları ikiye ayırmak adettendir. Çünkü anlamanın yolu ayırmaktan geçer.


  Bütün eşya birlikten yana koyarsa hükmünü kimin kim olduğu muamma olur diye; çeşitten yanadır dünyanın günü. Bunca çeşit arasında ayırmalıdır o vakit birbirine uyanlar ile uymayanları. Akıllılar ve aklı kıt olanlara diye önce. Güzeller ve çirkinler diye sonra. Padişahlar ve cariyeler diye. Daire tamamlanır gibi olduğunda her işin hem başı hem sonu olarak; aşka gücü yetenler ve aşka gücü yetmeyenler diye latif bir çizgi çizilmelidir kul ile kul arasına ve dahi kul ile eşya arasına.

  Söz işte burada çatallanır. Kainatın dili aşktan yana söyleyip durduysa ve alemlerin Rabbi bunca güzelliği sadece Muhammed'in aşkına "ol" kıldıysa her kul bilemese de gönlünün çapını kendini aşka gücü yetenlerden sayar. Herkesin aşkı kendinedir taşıyabildiği kadar. Kolayından taşınabilseydi her aşk her sevda sözün hükmü uçurur muydu gücünü yedi iklimden öte.

  Her aşk önce gözde başlasa da bilinçtir aşkı güzelleştirip değiştiren. Evet sahibinde saklı her aşk değiştirir her şeyi. Önce sahibini değiştirir. Sonra sahibinin gözünden bütün dünyayı. Kim ki aşık bir yüze düşürür kendini kendinden önce keşfeder kendini. Çünkü aşığın aynası billurdandır. Hataların günahların yok olduğu billurdan. Güzelliğin katmerleşip merhametin engin deniz hükmünde dalgalandığı.

  Her aşk önce gözde başlasa da bilinçtir aşkı güzelleştirip değiştiren. Evet sahibinde saklı her aşk değiştirir her şeyi. Önce bir güzelin resmi düşer bilincin sudan berrak yüzüne. O resim değiştirir idrakin her türlü kıvrımını. O resimden önce ve o resimden sonra diye ikiye ayrılır hayat hiç birleşmemecesine.

  Ben bilinç dedikçe siz yaban düşürseniz söze. Olsun. Bu hikayenin güftesi bilince düşmüş olsun yürekten evvel. Hapseden ve dahi hıfz eden bilinçtir. Onun içindir ki aşkın tamama ermesi bilincin yitmesiyledir.

  Öylesine yaşanmış aşklar vardır ki yakıp yıktığı gönüllerin harabesinden her çağda yeni çıralar tutuşturur. Hayatın bir geleneği vardır. Bunca değişmedeyse de her şey biz biz olduğumuzu nereden anlayacağız diye telaşa düşmüşken duyguların hiç değişmeyen yüzü geçip çağdan çağa bulur bizi. Duygularda devam eder hayatın geleneği.

  Yaşayan insan kadar yaşanılmış aşk yoksa da; aşka düşen her sevdalı kendi yangınını ilk bilir. Yaşarken yaşayanlar ilk bilir de onca aşkın satır aralarından tanığı olan okuyucu onca aşkı nasıl yerleştirir hafıza bohçasına? Şurada ben aşıkken okuduklarım. İçindeyim her satırın. Ve kahramanıyım her duygunun.
  Yaşanılanların aktarıcısı değil harfler. Benden bana giden yol. Ben olmasam o satırlardaki aşkta yok. Leyla ile Mecnun yok. Arzu ile Kamber yok. Kerem ile Aslı yok. Hüsrev ile Şirin hiç yok. Hiç yok diye bunca keskin ise vurgu hiçlikten varlık bulacak yüzlerce yıl öncesinin aşkı. Sen varsın ve ey okuyucu oradasın. Öyleyse yeniden şekillenir bütün geçmiş zaman aşkları.

   
 2. Saharalı

  Saharalı Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  180
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yazı paylaşımı için teşekkürler
   
Her Kalp Yaşadığı Aşk İle Şekillenir. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yaşadığınız her gün güzeldir!

  yaşadığınız her gün güzeldir!

  Eniştem; kızkardeşimin tuvaletinin en alt gözünü açtı ve ince kağıda sarılmış bir paket çıkardı. "Bu" dedi, "sıradan bir çamaşır değil." Kağıdı açtı ve çamaşırı bana uzattı. Zarif ve ipekliydi. Kenarları elişi dantelle süslenmişti . Astronomik bir fiyat taşıyan etiketi hala üstündeydi. "Jan bunu New Yorka ilk gittiğimizde almıştı. Nereden baksan sekiz,...
 2. Yaşadıklarımdan Neler Öğrendim ...!! her yaşın bir güzelliği vardır...

  Yaşadıklarımdan Neler Öğrendim ...!! her yaşın bir güzelliği vardır...

  YASADIKLARIMDAN NELER OGRENDIM ? bebisim :kiamam: YAS 5 Anne ve babamin birbirlerine bagirmalarinin beni ne kadar korkuttugunu ogrendim. YAS 7 Mesrubat icerken gulersem ictigimin burnumdan gelecegini ogrendim YAS 12 Bir seyin degerini anlamanin en iyi yolunun bir sure ondan yoksun kalmak oldugunu...
 3. her yer kalp

  her yer kalp

  bakalım beyenicekmisiniz yorumlarınızı bekliyorum

Sayfayı Paylaş