1. Angel_tears

  Angel_tears Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Her ne doğrarsan aşına, o çıkar karşına

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

  ne doğrarsan aşına o çıkar karşına Her ne doğrarsan aşına, o çıkar karşına

  Hayatımızda her yaptığımız iyilikler ve kötülükler bir gün karşımıza er yada geç çıkacaktır. Onun içindir ki hayatımızda her zaman elimizden geldiği kadarıyla iyilik yapmaya çalışalım ki o yaptığımız iyiliğin karşılığını elbette bir gün alacağızdır. İyilik yapalım ki iyilik bulalım.

  “Her ne doğrarsan aşına, o çıkar karşına ” atasözünü biliriz bununla ilgili yaşanmış bir olayı sizlere aktarmak istedim :  Sık sık evinin kapısını çalıp birşeyler dilenen kadından bıkıp, oldukça rahatsız olan evin hanımı, bir gün yine aynı dilenci kapısını çaldığında ondan kurtulmaya karar verir. Dilenciye biraz beklemesini söyleyip mutfaktan bir ekmek alır ve ortasından yararak arasına peynir,zeytin yerleştirir.

  Tabii bu arada arasına haşarat öldürmekte kullandığı kuvvetli zehirden dökmeyi de ihmal etmez. Dışarı çıkıp ekmeği dilenciye uzattığında, kadın “ Allah razı olsun ” deyip evden ayrılır. İyice acıkan kadın bir caminin avlusunda biraz önce kendisine verilen ekmeği çıkarıp tam yiyeceği esnada elini yüzünü yıkamakta olan bir askerin kendisine baktığını görür.

  Askerin halinden, yoldan geldiği ve yorgunluğu anlaşılmaktadır. Dilenci kadın, askerin bakışlarından onun aç olduğunu ve sanki “birazda bana ver” manasını çıkarmıştır. Gencin haline acıyan kadın ekmeğin hepsini askere buyur eder ve oradan uzaklaşır.

  Dilenci kadının verdiği ekmeği iştahla yiyen asker, çok geçmeden acıyla kıvranmaya başlar. Bir müddet sonra camiye gelen cemaat yerde kıvranan gencin kimin nesi olduğunu sorup öğrendikten sonra alıp evine götürürler. Evin hanımı, aylardır binbir ümitle terhisini beklediği yeni terhis olmuş oğlunu perişan vaziyette karşısında görünce çırpınmaya, dövünmeye başlar.

  Biraz zaman geçip de sakinleşen kadın, oğluna ne olduğunu, niçin kıvrandığını sorup öğrenmeye çalışır. Delikanlı biraz önce cami avlusunda bir dilenci kadının kendisine ekmeği verdiğini, onu yedikten sonra bu hale geldiğini söyleyince kadın ona verdiği ekmeği hatırlar ve başından aşağıya kaynar sular dökülür. “ ben ne yaptım? ” diye dövünmeye başlar ama iş işten geçmiştir. Arslan gibi delikanlı oracıkta hayata gözlerini yumar.

  Bu hikayeden herkes kendine göre bir ders çıkarabilir. Her halde o kadının yerinde kimse olmak istemez. Onun gibi olmamak için herkese dilenci, gariban demeden yardım etmeye çalışalım, insanlar eşittir. Zengin, fakir, dilenci, gariban, işçi, müdür, diye ayırmamak gerekir, sonuçta onlarda insandır, insan olduğumuzu ve ne kadar aciz olduğumuzu unutmamak gerekir.

   
Her ne doğrarsan aşına, o çıkar karşına konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir tokattan ne çıkar!

  Bir tokattan ne çıkar!

  Hükümet, aile içi şiddeti yeniden 'şikâyete bağlı suç' kapsamına alıyor. Gerekçe ise, "Bir tokat atılması halinde dahi soruşturma açılması." Kadın dernekleri yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Hükümet, Avrupa Birliği'ne uyum ve aile içi şiddeti azaltmak amacıyla getirilen yeni ceza sisteminden geri adım atıyor. Aile içi şiddeti yeniden "şikâyete bağlı suç" kapsamına alan...
 2. Doğuş - Ne Çıkar

  Doğuş - Ne Çıkar

  Madem ayrı düştük Birbirimizden Kıyasıya tekerrür Eder mi bizden Kimler gelip kimler geçti Kalbimizden Yalana dolana gönlümüzde yer yok Kimler gelip kimler geçti Kalbimizden Yalana dolana sevgimizde Yer yok Şu an yanımda olsan Ne çıkar ne çıkar ne çıkar Ne çıkar Tekrar beraber olsak Ne çıkar ne çıkar ne çıkar Tanrı beni de yanına alsa Ne çıkar ne çıkar ne çıkar Ne çıkar Tekrar beraber olsak Ne...
 3. Gerçekte sen ne hissediyorsan, o her zaman doğrudur!

  Gerçekte sen ne hissediyorsan, o her zaman doğrudur!

  gercek, dogru, guzel yazilar, hisler, duygusal yazilar konulari burada melekler Sevgili Melekler, Kisisel gelisim ile ilgili cok guzel bir yaziyi sizlerle paylasmak istedim... Unutma ! Gerçekte sen ne hissediyorsan, o her zaman doğrudur. Hayatta senin için neyin doğru olduğunu, bir tek içindeki ses söyleyebilir. Dolayısı ile içindeki ses ile konuşmayı öğren. İçindeki sesin kendine has...
 4. Tansiyonunuz Çıkarsa Ne Yapacaksınız?

  Tansiyonunuz Çıkarsa Ne Yapacaksınız?

  tansiyon yükselince ilkyardım tansiyon yükselince ne yapmalı tansiyon yükselince nasıl düşürülür Tansiyon günümüzde en sık rastlanılan sağlık problemlerinden biri melekler :) Sık rastlanmasına rağmen şiddetine ve görülme sıklığına bağlı olarak ta tehlikeli bir durum. Bunun için de sizin ya da çevrenizdekilerin böyle bir rahatsızlığı varsa ilk yardım konusunda bilginiz olması gerekir. Bakın...

Sayfayı Paylaş