Etiketler:
 1. MeLOo

  MeLOo Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2011
  Mesajlar:
  592
  Beğenilen Mesajlar:
  391
  Ödül Puanları:
  63

  Her yıl 30 bin kadın kanser oluyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MeLOo tarafından paylaşıldı.

  Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Nejat Özgül, her yıl 30 bin kadının yeni kanser hastalıklarına yakalandığını söyledi. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Nejat Özgül, Türkiye'de her yıl 100 bin kişinin 229'una yeni kanser teşhisi konulduğunu, artışın bu hızla devam etmesi halinde, 2030'lu yıllarda kanser görülme sıklığının 2 misli artacağını ve 100 binde 450'lere yaklaşacağını bildirdi.
  Özgül, kadın kanserlerinin yarısını meme, rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerinin oluşturduğunu, ülkede her yıl yeni 20 bin meme, bin 500 rahim ağzı, 3 bin 800 yumurtalık, 4 bin 700 rahim kanseri görüldüğünü de belirtti.
  Sağlık Bakanlığı, her yıl Nisan ayının ilk haftasında düzenlenen ''Kanserle Savaş Haftası''nı bu yıl kadın kanserlerine ayırdı.
  Özgül, şu bilgileri aktardı:
  ''Her yıl 100 bin kişinin 229'una yeni kanser teşhisi konulmaktadır. Genel olarak kanser erkeklerde kadınlara göre daha sık görülüyor. Eğer artış bu hızla devam ederse, 2030'lu yıllarda kanser görülme sıklığımız 2 misli artacak ve 100 binde 450'lere yaklaşacak. Ülkemizde en sık akciğer kanseri görülüyor. Bunun nedeni ise yoğun sigara kullanımıdır. Türkiye'de her yıl 100 bin kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile yaşamını kaybediyor. Ülkemizde teşhis edilen yıllık 150 bin yeni kanser olgusunun en az üçte ikisi doğrudan sigara ile ilişkili. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında geliyor. Özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılıyor, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fizik aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturuluyor.''
  KETEM'LERİN KATKISI ÇOK ÖNEMLİ''
  Halkın kanser konusunda eğitim yoluyla bilinçlenmesi, korunma ve önleme, kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinin (KETEM), kanserle mücadelede katkılarının çok önemli olduğunu kaydeden Özgül, ''Bu nedenle her ilde kurulan KETEM'ler, uluslararası alanda örnek model olarak gösteriliyor. Şu an 123 tane olan KETEM sayısının önümüzdeki 5 yıl içerisinde 280'e çıkarılması planlanıyor'' dedi.
  Bu yılki kanser haftasında meme, rahim ağzı (Serviks), endometrium (rahim) ve over (Yumurtalık) kanserleri konusunda halkın bilgilendirilmesi öncelik taşıyacağını bildiren Özgül, ''Ülkemizde ortaya çıkan kadın kanserlerinin yarısını bu dört kanser oluşturuyor'' dedi.

  Özgül, meme kanserinin, tüm dünyada olduğu gibi ülkede de kadınlarda en sık görülen kanser olduğunu belirterek, Türkiye'de yılda en az 20 bin kadının meme kanseri teşhisi aldığını, bunların büyük bir bölümünün de geç evrelerde teşhis edildiğini söyledi. Rahim ağzı (Servikal) kanserinin ise tüm dünyada halen önde gelen ölüm nedenlerinden olduğunu anlatan Özgül, şunları kaydetti:
  ''Rahim ağzı kanseri, gelişmekte olan ülkelerde en sık ölüme yol açan kanserlerden. Ülkemizde de en sık görülen ilk on kanser arasında olup, yılda bin 300-bin 500 arası yeni vaka teşhis ediliyor. Bununla beraber mevcut sosyo-kültürel değişiklikler ile beraber servikal kanser yükünün her geçen gün artacağı ve ülkemiz için gelecek yıllarda çok daha büyük bir tehdit oluşturacağı düşünülüyor. Rahim ağzı kanserine yönelik önleyici aşıların geri ödeme çalışmaları da başladı. Ayrıca servikal kanserin ulusal taramada servikal smear yerine HPV testlerinin kullanılmasına yönelik çalışmalar da yürütülüyor.''
  Yumurtalık (over) kanserinin de genital kanserler arasında en ölümcül olduğuna işaret eden Özgül, bunun da kadınlarda en sık görülen ilk on kanser arasında yer aldığına dikkati çekti.
  Yılda yaklaşık 3 bin 800 yeni over kanseri geliştiğini bildiren Özgül, ''Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de olguların büyük bölümü ileri evrelerde teşhis edilmekte ve ne yazık ki ileri evrelerdeki over kanserleri yüzde 80 ölümcül seyretmektedir. Bu kanseri tarayacak bir yöntem bulunmuyor'' şeklinde konuştu.
  ''Rahim kanseri'' olarak adlandırılan endometriyal kanserlerin ise Batılı ülkelerde kadınlarda en sık görülen genital kanserler olduğunu, Türkiye'de yılda 4 bin 700 civarında yeni vaka görüldüğünü belirten Özgül, buna genellikle meme, yumurtalık ya da kolon kanserlerinin de eşlik edebildiğini söyledi. Özgül, ''Tarama programı olmasa da semptomatik olması nedeniyle vakaların çoğu erken evrede teşhis edilir'' diye konuştu.
  KADIN KANSERLERİ
  Özgül'ün verdiği bilgiye göre, Türkiye'de her yıl 20 bin kadında ortaya çıkan meme kanserinde yaş, genetik, geç doğum ve geç menopoz risk faktörlerini oluşturuyor.
  Bu kanser emzirme, hamililiğin geciktirilmemesi ve hormon kullanımının kontrolü ile önlenebiliyor. 50-69 yaş arasındaki kadınlara tarama programı olarak mammografi öneriliyor. Kitle, akıntı, lenf bezlerinde büyüme ve kızarıklık alarm işaretleri olarak kabul edilir.
  Rahim ağzı kanseri için ise HPV enfeksiyonu, çok eşlilik, erken ilişki ve sigara risk faktörleri olarak görülüyor. 30-65 yaş arasında taramada sitoloji ve HPV DNA testine bakılıyor. Kanlı vajinal akıntı, ilişkide kanama hastalık belirtisi olarak bildiriliyor.
  Rahim kanseri ise obezite, yüksek tansiyon, diyabet, estrojen kullanımı ve geç menopoz gibi faktörlere bağlı gelişebiliyor. Obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve estrojen kullanımı kontrolüyle önlenebiliyor. Erken tanı önemli. Belirtileri ise düzensiz kanama ve menopozda kanama.
  Yumurtalık kanseri ise yaş, erken menopoz, doğum yapmama ve genetik faktörlere bağlı görülüyor. Yılda bir kontrolden geçilmesi önleyici olabiliyor. Erken tanısı çok zor. Karında şişkinlik ve ağrı en önemli belirtisi.


   
  bettt bunu beğendi.
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yazık çok yazık... Şu meret sigarayı hala bile bile içiyoruz, irademize hakim olamıyoruz ya... Ne diyim ki...
  RAB bizleri sağlığımızla sınamasın inşallah...
   
  MeLOo bunu beğendi.
 3. juju

  juju Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.692
  Beğenilen Mesajlar:
  213
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  çok fazla türedi bu hastalık allah kimseye göstermesin
   
  MeLOo bunu beğendi.
Her yıl 30 bin kadın kanser oluyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 30 Yıldır Yakan Ateş!!!!!.......

  30 Yıldır Yakan Ateş!!!!!.......

  Sırrı-i Sekati Hazretleri’ne: - “Ya şeyh, sizin hiç hatanız olmadı mı?” diye sordular. - “Kardeşlerim, bir hata işledim ki ateşi otuz yıldır yüreğimi yakmaktadır. Hatırladığımda kalbim duracak gibi oluyor” dedi. Müslümanlar merak ettiler: - “O hata ne idi?” - “Otuz yıl önce Bağdat’ta büyük bir yangın çıktı. Benim dükkanımın da bulunduğu büyük bir çarşı yandı. O sırada ben orda değildim....
 2. 30 Bin YTL'ye Yazlık Konut

  30 Bin YTL'ye Yazlık Konut

  Mersin sahillerindeki yazlık konut fiyatlarında, yaz dönemine oranla yüzde 10-15 düşüş olduğu bildirildi. Mersin Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’in tatil yörelerinden olan ve 326 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahip Mersin’de, müstakil olanlarla birlikte 100 bine yakın yazlık konut bulunduğunu söyledi. Kıyı...
 3. Dünyada her yıl 611 bin çocuk rotavirüsünden ölüyor

  Dünyada her yıl 611 bin çocuk rotavirüsünden ölüyor

  Dünya genelinde her yıl yaklaşık 611 bin çocuğun, ishale neden olan virüslerden biri olan "rotavirüs" nedeni ile yaşamını kaybettiği belirtildi. Tüm dünyada çocukların yüzde 95'inin 3-5 yaşları arasında bir kereden fazla rotavirüs ile karşılaştıkları, hastalıktan korunmak için "rotavirüs aşısı" korunmamın mümkün olduğu ifade edildi. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi...
 4. Gen Sayimiz 30 Bin Civarinda

  Gen Sayimiz 30 Bin Civarinda

  60-100 bine vardigi tahmin edilen insan genleri sayisi, meyve sineginin yalnizca iki kati. Insanin gen yapilarinin bilinmesiyle hastaliklarin önceden belirlenebilecegini, bunun da insanlar arasinda ayrimciliga neden olcagi ileri sürülüyor. Yaklasik 30-40 bin genden olusan 3.1 milyar DNA kodunu siraya dizen bilim adamlari, insan ile meyve sinegi arasindaki bilimsel farkin zannedildiginden de az...
 5. Kadınlar 2 bin 150 yıldır süsleniyor

  Kadınlar 2 bin 150 yıldır süsleniyor

  Kadın bu rabbim güzellik vermiş eee süslenmesin mi?:)Demek ki bu süslenme püslenme durumları taaa 100 yıllar öncesine dayanıyor.Vayy bee diyorum:DAma süslencez tabi süslenmek bizim en doğal hakkımız ve farkımız:D KADINLAR 2 BİN 150 YILDIR SÜSLENİYOR İzmir Torbalı ilçesinde 20 yıldır devam eden Metropolis kazılarının bu yılki çalışmasında, kadınların süslenme merakının yüz yıllar öncesine...

Sayfayı Paylaş