1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Herakles ve 12 Görevi

  Konu, 'Eski Uygarlıklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Yunan mitolojisinin en sevilen be en ünlü kahramanlarından biri. (Romalılar tarafından "Hercules" diye de anılmıştır ) Homeros efsanesine göre Thebai'de doğmuştur. Babası Zeus, annesi de Tiryns kralı Amphitryon'un karısı Alkmene'dir. Herakles gençliği ve tüm yaşamı boyunca birbiri ile çelişen iki etki altında kalmıştır. Zeus'un hoşgörüsü ve sevgisi ile Zeus'un karısı Hera'nın düşmanlığı, hatta nefreti. Bütün diğer Yunan mitolojisi kahramanları gibi Herakles'in yazgısıda önceden belirlenmişti.Çok iyi bir eğitim almıştır, çok iyi ok atar, araba kullanır ve güreşirdi. Herakles, başlıca görevi uygar bir dünya kurmak olan yarı tanrılar soyundandı. Cahilliğe ve yabanıllığa karşı verdikleri savaşımda insanlara yardımcı olmak amacıyla Olympos tanrıları tarafından gönderilmiştir. Bütün girişimlerinde bu tanrılar, özellikle de Athena ve Hermes tarafından desteklenir. Onsekiz yaşına geldiği zaman Kitharion ormanında yaşayan ünlü canavarı öldürmüş, kendisine hediye olarak Thebai kralının kızı Megara verilmiştir. Bu kızdan üç oğlu olmuştur fakat Hera işe karışarak Herakles'i çıldırtmış oda karısı ve çocuklarını öldürmüştür. Suçlarından arınabilmesi için Miken kralı Eurystheus'un hizmetine girip onun her isteğini yapmak zorundadır. Kralın Herakles' yaptırdığı 12 işe mitolojide Herakles' in görevleri denir.
  Herakles' in on iki görevi :

  1. Halkı korkutan canavar Nemea aslanını yakalayıp öldürmektir. Herakles, aslanı öldürür, bu başarısından sonra aslanın postunu yüzerek giyer böylece aslan postu gücünün simgesi olur.
  2. Lerne bataklığında ki çokbaşlı canavara ölüm kusan soluğu yüzünden kimse yaklaşamıyormuş, Herakles yeğeni İolaos'un da yardımıyla, kestiği her kafanın boynunu yakarak canavarı öldürür.
  3. Erymanthos'da yaşayan dev bir yaban domuzunu canlı olarak yakalamak
  4. Artemis'in kutsal hayvanlarından olan Keryneia geyiğini yakalamak. Bu geyiği tam bir sene izler ve sonunda ekinlere zarar vermesini engellemek için öldürür, boynuzlarınıda Artemis'e verir.
  5. İnsanlara ve hayvanlara saldıran Stymphalia gölünün kuşlarını ortadan kaldırmak. Bu işte Herakles'e yardımcı olan Athena ve Hephaistos, kuşları korkutmak ve ormandan dışarı çıkartmak için tunçtan ziller yaparlar, Herakles'e de sadece kuşları oklarla öldürmek kalır.
  6. Alpheios ırmağının yatağını değiştirerek Elis kralı Augeias'ın uçsuz bucaksız ahırlarını bir günde temizlemek.
  7. Girit'te dehşet saçan azgın bir boğayı yakalamak. Herakles boğayı yakalar ve Hera'ya sunmak ister ama Hera kabul etmez.
  8. Trakya kralı Diomedes'in insan etiyle beslediği atları yakalamak. Bu atları yakalar ve onlara efendilerini,Kral Diomedes' i parçalatır.
  9. Eurystheus'un kızının isteği üzerine Herakles, Amazonlar krallığına gider ve çarpışmada ölen kraliçe Hippolyte'nin kemerini alır.
  10. İber kralı Geryon'un sığırlarını ele geçirmek. Bunun için Libya çölünü aşmak, bir adı da "Herakles sütunları" ( Cebelitarık Boğazı ) olan "Herakles kapıları"ndan geçmek zorunda kalır.
  11. Kerberos' u ( üçbaşlı köpek ) yeğenine g*türmek. Bunun için de yeraltı ülkesine iner.
  12. Son olarak da Atlas'ın ayağının dibinde uzanan Hesperis'lerin bahçesinin altın elmalarını çalmak.Elmaları çalarken birkaç saat süreyle gökyüzünü omuzları üstünde taşır ve zincire vurulmuş Prometheus'u kurtarır.

  Nessos'un (daha önce öldürdüğü bir kentauros) zehirli kanına bulaşmış olan gömleğini giyen Herakles'in her yanını dayanılmaz acılar kaplar. Bu acılara son vermek için Oite dağının tepesinde bir odun yığınında kendini yakar.

   
Herakles ve 12 Görevi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. TBMM Görev ve Yetkileri

  TBMM Görev ve Yetkileri

  tbmm görevleri tbmm yetkileri nelerdir nin yetkileri nelerdir nin başka hangi vardır başka hangi var Hükümet sistemi ne olursa olsun bütün temsili rejimlerde parlamentoların kanun yapma hükümeti denetleme ve devlet bütçesini kabul etme gibi 3 temel fonksiyonu vardır.Parlamenter bir rejim kuran T.C. Anayasası TBMM’ye parlamentoların bu 3 klasik yetkisini vermiştir.Bunların dışında da...
 2. Maskeler ve Görevleri

  Maskeler ve Görevleri

  Maskeler Maskeler, günlük güzellik bakımları*nızın vazgeçilmezleri arasındadır. Haftada 1 defa ya da duruma göre, en azından ayda bir defa bir defa maske uygulamalısınız gerekir. Bir Maskenin Görevi • Çizgileri dondurur, böylece kasları gerilmeye zorlar. • Gözenekleri sıkar. • Üst derinin alt tabakasında kan dolaşımını hızlandırır, böylece deri şişerek daha gergin bir hal alır....
 3. Vitaminler ve Görevleri

  Vitaminler ve Görevleri

  vitaminler, nelerdir, görevleri, faydaları, etkileri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Vücut için son derece gerekli olan vitaminler ve görevleri şöyledir; A : Normal görme ve karanlığa adaptasyonda, sağlıklı cilt, saç, diş ve diş etlerinde önemlidir. D : Kuvvetli diş ve kemikler için çok önemlidir. Eksikliğinde kemik deformasyonu görülür. E : Güçlü...
 4. Cumhurbaşkanının görev süresi ve görevleri

  Cumhurbaşkanının görev süresi ve görevleri

  Cumhurbaşkanının görevleri nelerdir Cumhurbaşkanının görev süresi Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Cumhur Başakanının görev süresi ve görevleri hakkında ki bilgilere yer veriyoruz. Cumhur Başakanı görevleri ve görev süresini merak eden misafirlerimize ve Melek'lerimize duyrulur! Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı...
 5. Meleklerin Görevleri ve Özellikleri

  Meleklerin Görevleri ve Özellikleri

  bu konu meleklerin görevleri ve özelikleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Herhangi bir cinsiyeti olmayan ve nurdan yaratılanmübarek varlık olan meleklerin görevleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Meleklerin görevleri ve özellikleri ile birlikte 4 büyük melek hakkında detaylı bilgiler sizlerle... MELEK NEDİR? Melek, Allah tarafından...

Sayfayı Paylaş