Herkes İstediği İlde Aracını Muayene Ettirebilecek

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Herkes İstediği İlde Aracını Muayene Ettirebilecek
TÜVTÜRK Genel Müdürü E. Naci Başerdem, çok kısa bir süre sonra herkesin aracını Türkiye'nin istediği ilinde rahatlıkla muayene ettirebileceğini belirtti.

Başerdem, mevcut uygulamada Türkiye'nin kuzey ve güney diye iki ayrı bölgeye ayrıldığını, herkesin plakasına göre kendi bulunduğu bölgede aracının muayenesini yaptırabildiğini, diğer bölgede yaptıramadığını söyledi.

Araç Muayene İstasyonları özelleştirilirken ihale şartnamesi gereği Türkiye'nin kuzey ve güney diye 2 lisans bölgesine ayrıldığını hatırlatan Başerdem, şöyle devam etti:
“Özelleştirme ihaleleri de kuzey ve güney diye ayrı ayrı yapılmıştı. Her iki lisans bölgesi ihalesini de TÜVTÜRK kazandı. Böylece iki ayrı lisans bölgesi ayrımı ortadan kalmış oldu. Biz de hemen Ulaştırma Bakanlığına müracat ettik, Bakanlık hemen gerekli yönetmelik değişikliğini hayata geçirdi. Özelleştirme İdaresi, Ulaştırma Bakanlığı ve TÜVTÜRK kuzey ve güney olmak üzere biz imtiyaz sözleşmesinde bu ayrımın ortadan kalması için ve bu yönde tadilat yapılması yönündeki değişikliği parafe ettik. Konu Danıştay'ın onayında. Danıştaydaki başkanlık seçimlerden dolayı biraz geçikme oldu ancak kısa zamanda onayın çıkacağını ümit ediyoruz. Öyle tahmin ediyorum ki bu ay sonuna kadar Türkiye'de kuzey güney diye iki ayrı lisans bölgesi kalmayacak, herkes aracını istediği yerde muayene ettirebilecek.”

Araç muayene istasyonlarının özelleştirme ihalesini 613,5 milyon dolarla Doğuş Grubu, Akfen ve Tüv-Süd ortaklığıyla kurulan TÜVTÜRK'un aldığını hatırlatan Başerdem, bu yıl sonuna kadar Türkiye'nin her köşesinde batı standartlarında 189 istasyon açmayı hedeflediklerini kaydetti.

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nesip Kemaloğlu da araç muayene istasyonlarının 15 Şubat 2009 tarihinden itibaren 81 ilde tamamlanmış olacağını ve bu tarihten itibaren bu hizmetin tamamen bu istasyonlarda yapılacağını bildirdi.

Kemaloğlu, Türkiye'de uygulanan sistemin daha önce Almanya, Finlandiya ve Danimarka'da uygulanmaya başlandığını belirterek, araçların güvenli olması gerektiğini aksi taktirde yılda 5 bin kişinin hayatını kaybetmesi ve 100 bin kişinin yaralanması ile sonuçlanan üzücü olayların yaşandığını ifade etti.

Kayseri Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Esen de, Kayseri İncesu ve Güneşli Araç Muayene İstasyonlarının faaliyete geçtiğini belirterek, Türkiye'de insanların araçlarını standartlara uygun olarak kullandığı taktirde trafik kazalarının olmayacağını ve bu sayede binlerce canın kurtulacağı gibi mali yönden de tasarruf sağlanacağını söyledi.

hurriyet.com
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
10
Görüntüleme
47K
Misafir Melek
M
PeLiNiM
Cevaplar
8
Görüntüleme
4K
TUNAA
TUNAA
PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
20K
Kayıtsız Üye
K
Bilge Gökçen
Cevaplar
22
Görüntüleme
16K
*MeleK*
*MeleK*
PaSikA
Cevaplar
3
Görüntüleme
10K
alican
A
Üst