1. renesme

  renesme Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Nisan 2010
  Mesajlar:
  391
  Beğenilen Mesajlar:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  hatay iskenderun

  Hiç duyulmamış meslekler

  Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

  Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) tarafından hazırlanan Türk Meslekler Sözlüğü'nde, bilinenlerin yanı sıra daha önce duyulmamış veya az duyulmuş ilginç mesleklerin de tanımı yapılıyor.Uluslararası ve ulusal normlara uygun hazırlanan 'Türk Meslekler Sözlüğü'nde, meslek sınıflandırma sistemi içinde yer alan unvanların, özetlenmiş meslek tanımlarını ve meslek kodları yer alıyor. Milletlerarası Standart Meslek Sınıflandırma Rehberi esaslarına göre 10 ana grupta meslek ve meslek tanımından oluşan Türk Meslekler Sözlüğü'nde 2 bin 70 meslek kod ve tanımı yer alıyor.
  İşgücü piyasası hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere, çalışma yaşamında yer alan meslekleri ve meslek tanımlarını tanıtan sözlük ayrıca, 'yoğurucu', 'maçacı', 'tarak fırçacı', 'sperm işçisi' nedir diye merak edenlere cevap veriyor.
  'Yangından mal kurtarma mütehassısı', 'su verici', 'kavurucu', 'bükücü' gibi ilginç meslek adlarının da tanımlandığı sözlük, mevcut mesleklerin kod ve unvan tanımlarında standardizasyon sağlamayı amaçlıyor.
  İstihdam ve eğitim politikaları ve bu politikalara dayalı olarak hazırlanan plan ve programların sağlıklı ve günün koşullarına göre hazırlanmasına yardımcı olmayı hedefleyen Meslekler Sözlüğü, ayrıca, 'İşgücü piyasasına ve işsizlere ilişkin istatistiksel verilerin sağlam ve sağlıklı bir şekilde hazırlanmasına, iş analizleri çalışmalarının objektif olarak yapılmasına ve işsizlikle ilgili sorunlara doğru teşhis konulmasına' olanak sağlıyor.
  DUYULMAMIŞ MESLEKLER VE TANIMLARI
  Sözlükte yer alan ilginç bazı meslek adları ve tanımları şöyle:
  İmbikçi: Ağaçların kesilip devrildiği yerlerde odun parçalarından, buhar distilasyonu vasıtasıyla ham terementin çıkaran bir nevi imbik kazanını çalıştıran kişi.
  Nehir Sürücüsü: Tomrukları suya yuvarlayıp, nehirden aşağı yüzdürerek sevk mahalline ulaşmalarını sağlayan, uzak taşımacılık için tomrukları demetler haline getiren kişi.

  Yoğurucu: Lastik imalinde kullanılan hammaddeleri yoğuran, karıştıran veya ısıtan bir makineyi çalıştıran kişi. Tarak Fırçacı: Tarak makinesinin temizliğini yapan, temizlik sonrasında toplanan telef olmuş pamukların kullanımı için ilgili bölümlere sevk eden nitelikli kişi.
  Kırkıcı: Kırkım zamanı koyunların yünlerini kırkım makinesiyle kırkan kişi.
  Yangından Mal Kurtarma Mütehassısı: Yangınlar sırasında ve yangınlardan sonra eşyaları koruyan ve kurtaran kişi.
  Meydancı Şefi: Konaklama vb. İşletmelerde genel alanların temizliği, düzeni ve bakımıyla ilgili işlerin ve sorumlu olduğu personelin kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.
  Maçacı: Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, geleneksel yöntemlerle döküm yapılan işletmelerde maça kumu, maça iskeleti ile maça sandığı hazırlama ve maça yapma bilgi ve becerisine sahip kişi.
  Perdahçı: Teleskop, tüfek, nişangah dürbünü, fotoğraf makinesi ve mikroskop gibi hassas optik aletler de kullanılacak mercek, prizma ve diğer optik elemanları pek hassas toleransına kadar makineyle perdahlayan kişi.
  Klişeci: Üzerine fotoğraf kopya edilmiş metal plakaları asitle yıkayıp baskı klişesi haline getiren kişi.
  Hamurkar: Hamurkar, un, su, tuz ve maya ile katkı maddelerini yoğurmak ve unlu mamullerin üretimi için gerekli hamuru hazırlamak ile ilgili işlemleri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.
  Kültürcü: (süthane/mandıra) Tereyağı, krema, peynir ve diğer maddelerin imalinde kullanılacak ana kültürü yaparak bundan bakteri kültürü çıkaran kişi.
  Bükücü: Ağaç parçaları elle veya makine ile buhara tutarak büken kişi.
  Sperm işçisi: Verimli sığır ve at ırkı yetiştirmek için iyi bir cins boğa ve aygırlardan sperm almada ön hazırlıkları yaparak spermi alan kişi.
  Su Verici (metal): Sertleştirilmiş çelik eşyayı fırında tekrar ısıtmak ve soğutmak suretiyle metali daha sert, daha dayanıklı veya daha esnek bir hale getiren kişi.
  Kavurucu: Dönen sıcak bir silindirde kakao tohumunu kavuran kişi.
  Beden İşçisi: Bu grup, Taşıma, kaldırma, istifleme, kürekleme, kazma ve benzeri işleri kol gücü ile kazma, kürek, el arabası ve sokak süpürgesi gibi basit işçilik aletlerini gerekli yerlerde kullanarak çalışan kişi.


   
Hiç duyulmamış meslekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Meslek

  Meslek

  Genç kişi rüyasında kendisini bir meslek sahibi görürse rüyayı iyi yorumlamalıdır.
 2. Bitkilerle ilgili duyulmamış bilgiler...

  Bitkilerle ilgili duyulmamış bilgiler...

  bitkilerle ilgili ilginç bilgiler bitkiler ile ilgili ilginç bilgiler bitkilerle bilgi bitkiler ile Havuç ve kivi göz sağlığına, kanser hücrelerine benzeyen brokoli kansere, salkım halinde kalbe benzeyen üzüm kalbe iyi geliyor... Yaz ve kış aylarında sofraları süsleyen meyve ve sebzelerin şekillerinin faydalı oldukları organlara benzediği bildirildi. Uludağ Üniversitesi Veteriner...
 3. Duyulmamış Mesajlar

  Duyulmamış Mesajlar

  Duyulmamış Mesajlar istiyorum ama lütfen duyulmamış yani yepyeni olsun bu mesajlar şekerlerim :)
 4. Duyulmamış Kısa Mesajlar

  Duyulmamış Kısa Mesajlar

  Duyulmamış Mesajlar Duyulmamış Kısa Mesajlar "Duyulmamış mesajlar istiyorum" diyen misafirimiz için ve belki sizlerinde ilgisini çekeceği için, bu yazımızda yeni ve kısa duyulmamış mesajları paylaşıma sunuyoruz Melek'ler. - Aşkımı ekmek içi yaptım içinde her şey var. Gözyaşı, hasreti tutku, acı ama bir şey koymayı unuttum seni. - Bir gülün dikeni nasıl ayrılmaz ise bende senden...
 5. eski meslekler unutulan meslekler

  eski meslekler unutulan meslekler

  Lütfen bana eskiden yapılan ve şu anda günümüzde unutulmuş unutulmaya yüz tutmuş eski meslekler hakkında resimli olarak bilgi verir misiniz. Titan abla özellikle senden rica ediyorum herkese cevap veriyorsun bende isterim :D:D

Sayfayı Paylaş