hiçbir iyiliği küçümseme!!!!

gülgüzeli

Yeni Üye
Üye
hiçbir iyiliği küçümseme!!!!
Hiçbir iyiligi küçümseme!.. Ne aç bir hayvani doyurmak küçük bir seydir, ne de bir kardesinle karsilastiginda ona gülümsemen basit ve degersizdir.

"Kim zerre kadar hayir yaparsa onun karsiligini görür, kim de zerre kadar kötülük yaparsa onun karsiligini görür"(Zilzâl, 7-8).

Hz. Peygamber buyurmustur:

"Cennet kapisini açacaklarin ilkibenim. Fakat beni geçmeye çalisan bir kadin görecegim ve ona:"-Sana ne oluyor? Sen kimsin?" diyecegim. O da:"-Babasiz kalmis yetimlerimin basinda oturup bekleyen bir kadinim"diyecek."

Şam'dan biri geldi ve
"Bana Safvan b. Süleym'i gösterin. Onu rüyamda gördüm. Cennete girmisti" dedi. Adama:

"Neden ötürü girmis?"
diye sordular. Adam:

"Bir gömlekten ötürü"
cevabini verdi.

Sonra bazi arkadaslari Safvan'a bu gömlek neyinnesi deyince Safvan:

"Soguk bir gecede mescitten çikmistim.Çiplak birini görünce, hemen gömlegimi çikarip onavermistim."
dedi.

Iyilikte büyük-küçük ayrilmaz. Cennet bir sürprizler diyaridir. Bizi hangi amelimizin kurtaracagi da belli degildir, oda bir sürprizdir.

Bazen, dudagimizda beliren bir tebessüm goncasi, karsimizda bütün ümitleri hazanla sarsilmis birisine öyle bir insirah bahari yasatir ki, onun karsiligini biz,
ahirette cennet bahçeleri olarak görürüz. Öyleyse iyiliklerden hiçbirini, ama hiçbirini küçük görmek dogru degildir. Velev ki bu iyilik, kovadaki suyu bir baskasinin kabina bosaltmak kadar küçük bile olsa...

Geri