1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.327
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hidrosalpenksim var bebek sahibi olabilir miyim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tüplerin tıkanıklığı sonucu oluşan, tüpün içi sıvı dolu şişkin olan kısımlarına verilen isimdir.Hidrosalpenks genellikle rahim filmi ile ve bazen de ultrason muayenesi sırasında tespit edilebilmektedir.Fallop tüpleri rahime bağlıdır. Normalde fallop tüpü her ay yumurtalıktan salınan yumurtayı alır.Sperm vajinadan rahime doğru ilerler ve iki tüpten birinde yumurtayla buluşur. Yumurta ve sperm birleştiğinde döllenme gerçekleşir ve embriyo gelişimi başlar. Embriyo tüpten rahime doğru ilerler.  Rahime ulaştığında rahim duvarına yerleşir ve bebek gelişimi başlar. Geçirilmiş bir enfeksiyon tüplerin sıvı ile dolmasına ve genişlemesine yol açabilir. Bu durumdaki tüpe hidrosalpenks adı verilir. Rahimde normal bir gebelik oluşamaz çünkü tüp şiddetli bir şekilde zarar görmüş ve engellenmiş olabilmektedir. Bu engel yumurta ve spermin buluşmasına müsaade etmeyebilmektedir.
  < Konu Resmi..>
  Hidrosalpenkse neden oluşur?
  Hidrosalpenks genellikle tüplerdeki eski bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Bu enfeksiyonlara cinsel yolla bulaşan bir hastalık sebep olabilmektedir. Diğer nedenler içinde daha önceden geçirilmiş bir ameliyat (özellikle de tüplerle ilgili ameliyatlar) veya pelvisteki şiddetli adezyonlar (yapışıklıklar) yer almaktadır.  Hidrosalpenksin semptomları nelerdir?
  Hidrosalpenksli bazı kadınlar göbeğin alt kısmında veya karında sık sık veya devamlı olarak ağrı hissedebilmektedirler. Vajinal akıntı da olabilmektedir. Diğer kadınlarda hiç semptom olmayabilmektedir.

  x-ışını işlemi:
  Doktor rahim ağzınıza bir alet yerleştirir ve rahminize özel bir sıvı enjekte eder. X-ışınıyla (histerosalpingogram -HSG- adı verilir) sıvının nereye gittiğini görür. Tüpler açıksa sıvı tüplerden dışarı akacaktır. Eğer tüpler tıkalıysa sıvı akmayacak ve doktorunuz hidrosalpenks olup olmadığını söyleyebilecektir. Genellikle doktor vajinadan rahime doğru bir boya vererek tüplerin sonuna kadar gidip gitmediğine bakmaktadır.  Fakat bazen bu test yanlışlıkla tüplerinizin rahminizle birleştikleri yerden tıkalı olduğunu da gösterebilir (yanlış pozitif). Bu yanlış pozitif bulgu kadınların %15’inde görülür.
  Ultrason:
  Doktorunuz ultrasonla tüplerinize bakabilir, fakat genellikle değerlendirme yetersizdir.  Ameliyat:
  Doktorunuz göbek deliğinizin hemen altından küçük bir delik açar ve karnınızın içine özel bir teleskop (laparoskop) yerleştirir.Bu teleskopun arkasına portatif bir kamera bağlıdır ve doktor karnınızın içini televizyondan görebilir.
  Bu ameliyat (laparoskopi) sırasında tıkalı olup olmadıklarını görmek için tüplerinize bakılır.Hidrosalpinksiniz varsa tüpünüz bir sosis misali şişmiş olarak görülür.Genellikle doktor vajinadan rahme ve tüplere doğru boyalı su verir ve bu suyun tüplerin ucundan karnınızın içine dökülüp dökülmediğini izler.Doktorunuz laparoskopi sırasında karnınıza yapılan diğer küçük kesilerden gerekli ise cerrahi işlemler de yapabilir.
  Fallop tüpleriniz tamamen tıkalıysa, yumurta tüplerden rahime doğru geçemez. Bu durumda hamile kalabilmek için önce hidrosalpinks (hidrosalpenks) tedavisi yapılmalıdır. Doktorunuz ameliyatla tüplerinizi açabilmektedir. Bu yöntem artık kullanılmamakta olup, yardımcı üreme teknikleri tercih edilmektedir. Eğer tüplerde çok fazla hasar varsa, tüpler açık olsa bile yumurta tüplerden geçemeyebilir.

  Normalde tüplerin içi mikroskopik boyutlarda tüycüklerle kaplı olup bu tüycüklerin koordineli hareketleri yumurtanın tüp içindeki yolculuğuna yardımcı olur. Ayrıca tıpkı bağırsaklarımızın içi gibi kıvrıntılar da vardır. Enfeksiyon ve hidrosalpinkse bağlı basınç artışı tüpün bu fonksiyonel yapısını bazen kalıcı olarak bozmuştur. Bu tedavilerden biri de, in-vitro fertilizasyon (IVF)(Tüp Bebek) dur. Bu prosedürde yumurta ve sperm laboratuvar ortamında birleştirilir. Daha sonra doktor döllenen yumurtaları (embriyoları) rahime yerleştirir. Hidrosalpenksiniz varsa bilinmeyen nedenlerden ötürü IVF işe yaramayabilmektedir. IVF tedavisine başlamadan önce doktorunuz tüpün alınmasını veya rahimden ayrılmasını önerebilir.
   
Hidrosalpenksim var bebek sahibi olabilir miyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hidrosalpenks

  Hidrosalpenks

  hidrosalpenks belirtileri tedavisi bitkisel tedavi Tekrarlayıcı veya kronik adneksiyel enfeksiyonlar fallop tüplerinde kistik dilatasyona (hidrosalpenks) yol açarak adneksiyel kitle şeklinde ortaya çıkabilir. Kadın inferilitesinin %40’ı, en şiddetlisi hidrosalpenks olan tubal hasara bağlıdır. Erken (yaşta) seksüel aktivite,çok eşlilik, pelvik enflamatuar hastalık,cinsel yolla bulaşan...
 2. Bal Bebekler İçin Zararlı Olabilir mi?

  Bal Bebekler İçin Zararlı Olabilir mi?

  bal,balın kalori değeri,balın faydaları,balın zararları,bal neye iyi gelir,bal bebekler için zararlımıdır,bebekler bal yiyebilirmi. Bir yaşını geçmiş çocuklara balın bir zararı olamaz ama 12 aylıktan daha küçük bebeklere tavsiye edilmez. Peki nasıl oluyor da, tabiatın arılar vasıtası ile bahşettiği bu muhteşem gıda bebekler için zehirleyici olabiliyor? 'Botulizm' kelimesi bir çeşit...
 3. Şişmanlık Bebek Sahibi Olmaya Engel Midir?

  Şişmanlık Bebek Sahibi Olmaya Engel Midir?

  Fazla kilolu olmak, kadınlarda doğurganlığı azaltır mı? Hamilelik öncesi ve sonrası fazla kilo gebelik sırasında riskleri artırabilir. Kilo verilmesi hem doğurganlığı hem de sağlıklı bir gebeliğe ulaşma şansını artırır. Dr. Hasan Ali Nogay Akupunktur Uzmanı Şişmanlık ya da obezite, sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal ya da aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlamaktadır....
 4. Kanser Hastaları Bebek Sahibi Olabilirler mi?

  Kanser Hastaları Bebek Sahibi Olabilirler mi?

  kanser hastaları, bebek sahibi olmak, bebek sahibi olmak için Sevgili melekler, üzülerek söylüyoruz ki, kanser vakaları hem ülkemizde hem de dünyada hızla yayılıyor. Kanser vakalarındaki bu artışın yanı sıra erken teşhis ve tedavi ile ilgili başarılarda da ilerlemeler kaydediliyor. Kadınların da en büyük korkuları arasında üreme organlarının zarar görmesi yer alıyor. Kanser tedavisi görüp...
 5. Göğüslerimde ağrı var hamile miyim olabilir miyim

  Göğüslerimde ağrı var hamile miyim olabilir miyim

  adetime 3 gün vr bundan bır kaç gün önce gögüslerm şişmeye agrımya basldı ondan sonrkı gunlerdede kasık agrılarım oldu hala da devam edıyor kendimi umıtlendrmek istemıyorum ama sizce hmıle olabılırmıyım ? bunlar dısınd baska belırtım yok sdece bıde halsızlıgım var hıc birşey ypmak gelmıyor içimden

Sayfayı Paylaş