1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  amerika, antibakteriyel temiz mi, antibaktireyel sabun nedir, aztekler, bakteri neden bulunur, bakteri nedir, bakteri nerede olur, bakteriden adam çıkar mı, bakterilerin zararları, basit, Bilim, biri, Charles Guiteau, Charles Meigs, cinsellik, dharma, egzama, fast food, Florida, hastanelerde, hastanelerde neler kirli, hayvan, Henry, hijyen gerçekleri, hijyen kuralları, hijyen nedir, hijyenik, hijyenle ilgili bilgiler, hikyen nedir, ingiltere, Jain Dharma, kimyasal, mantar, ndaki, senesinde, soap, Televizyon, temizlik gerçekleri, times new roman, yordu, Yunan

  < Konu Resmi..>
  1. Hijyen kelimesi, Yunan sağlık, temizlik ve şaşırtıcı biçimde bir de ay tanrıçası olan Hygieia’dan gelir. Görünüşe göre Yunan tanrıları çifte vardiya çalışıyordu.
  2. İnsan bedeninde yaklaşık 1,000 tür bakteri bulunur.

  3. Antibakteriyel sabunlar, enfeksiyonları engelleme konusunda normal sabunlardan daha etkili değiller. Üstelik bu sabunlardaki aktif madde olan triklosan, cinsellik hormonlarınızı alt-üst edebilir.
  4. 11,000’den fazla çocuk üzerinde yapılan çalışmada aşırı hijyenik bir ortamın egzama ve astım riskini artırdığı anlaşıldı.
  5. Jain Dharma keşişleri (Hindistan’daki bir azınlık dini) elleri ve ayakları dışında hiçbir yerlerini yıkayamıyor. İnanışa göre yıkanma eylemi milyonlarca mikroorganizmanın hayatını riske atabilir.
  6. Neyse ki bu insanlar keşiş.
  7. İngilizce’de sabun anlamına gelen ‘soap’ kelimesinin çıkış noktası mitolojik Sapo Dağı’dır. Oradaki hayvan kurbanların yağı ve odunların külleri Tiber Nehri’ne vurunca basit bir temizlik malzemesi ortaya çıkardı. Kadınlar bu maddeyi kıyafet temizliklerinde kullanmaya başladı.
  8. Eski Mısırlılar ve Aztekler, kesikleri ve yanıkları tedavi etmek için üzerine idrar sürerlerdi. İdrarın ana kimyasallarından biri olan ürenin mantar ve bakterileri öldürdüğü biliniyor.
  9. İngiltere’nin orta çağ krallarından IV. Henry, şövalyelerinin ömürlerinde en az bir kere yıkanmasını istemiş. Bunu da unvanlarını aldıkları ayinsel törende yapmalarını istemiş.
  10. 18.yüzyıl Londra’sında sokaklara camlardan atılan dışkılar, kentin su teçhizatlarını zehirledi ve bu yüzden insanlar cin içmek durumunda kaldı. Kim bilir, belki de bu onların bahanesidir.
  11. Florida’da bir yedinci sınıf öğrencisi, fast food restoranlarındaki buz makinelerinin klozet sularından daha fazla bakteri taşıdığını kanıtlayarak okulundaki bilim projesini kazandı.
  12. Yemekleri yere atma konusunda beş saniye kuralı diye bir şey olamaz çünkü bakterilerin yiyecekleri kirletmek için zamana ihtiyacı yoktur.
  13. Sibirya domuz kıllarının kemiklere bağlanmasıyla oluşturulan ilk gerçek diş fırçası 1498 senesinde Çin’de yapıldı. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nda askerler için zorunlu hâle getirilene kadar diş fırçalamak Amerika’da bir alışkanlık olamadı.
  14. 1935’te Northern Mendilleri kıymıksız tuvalet kâğıtlarını çıkardı. Bundan önce Eskimolar için tundra yosunu, Romalılar için tuzlu suda sünger ve Batı Amerikalılar için mısır koçanı yapılmıştı.
  15. NASA, bir uzay mekiğinde kullanılmak üzere sıfır yer çekimine karşı koyabilecek bir tuvaletin tasarımına 23.4 milyon $ harcadı. Bu tuvalet için emiş teknolojisi kullanıldı.
  16. 1843 senesinde Oliver Wendell Holmes Sr., hastanelerde temel temizlik için bir kampanya başlattı. Ancak bu kampanya, zamanın bazı sosyal düşünceleriyle çakıştı ve yaygın bir alaycılıkla karşılandı. Amerikalı önemli bir doğum uzmanı olan Charles Meigs, doktorların birer centilmen olduğunu ve centilmenlerin ellerinin de temiz olduğunu söyledi.
  17. 17.yüzyıldan 19.yüzyıla kadar Avrupa ve Amerika’da doğum yapan kadınların yaklaşık çeyreği loğusa ateşinden öldü. Bu hastalığın genel sebebi, hijyen kurallarına uymayan doktor ve hemşirelerdir.
  18. Televizyon insanı öldürür. Arizona Üniversitesi araştırmacıları, hastane odalarındaki en kötü bakteri yuvalarının televizyon kumandaları olduğunu ortaya çıkardı. Tuvalet kapılarının kulplarının bile daha hijyenik olduğunu ifade eden araştırmada uzaktan kumandaların antibiyotik karşıtı Staphylococcus ürettiğini ifade etti. Staphylococcus, her yıl hastanelerde gerçekleşen 90,000 ölüme katkıda bulunuyor.
  19. Başkan James Garfield’ın Charles Guiteau tarafından ateş edilen kurşun yüzünden değil, başkanı tedavi eden sağlık ekibinin kirli ellerle müdahalede bulunduğundan öldüğüne artık inanılıyor. Başkan vurulduktan üç ay sonra enfeksiyondan öldü. Üstelik sağlık ekibinin elleri gübreyle kaplıymış.
  20. Gübreyle kaplı ellerin sağlık için faydalı olabileceğini kim düşündü acaba?


   
 2. @papatyam@

  @papatyam@ Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  321
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Ödül Puanları:
  28
  tşk paylaşımın için asim.....
   
Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  atm makinesi, kredi kartı, para, para birimleri, paranın tarihçesi Napolyon ne Demiş paraaaaaa paraaaaaa paraaaaaaaa :D:D işte para hakkında bilmediğiniz 20 şey :D:D 1. Vergilerinizi öderken kendinizi o kadar da kötü hissetmenize gerek yok, çünkü bu ritüel Mısırlılar’ın eşya ve emekleriyle vergilerini ödedikleri 5000 sene önceki dönemden beri yapılıyor. 2. Mısır ve Mezapotamya...
 2. Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  kalem fabrikaları, kalem kelimesi, kalem özellikleri, kalem tarihi, kalemler, kurşun kalem kalem hayatımızın neredeyse her alanında bizim elimizde ede işte okulda her yerde. işte kalem hakkında bilmediğiniz 20 şey : 1. Kendinize ya da bir başkasına kalem batırırsanız, içinde kurşun bulunmadığı için kurşun zehirlenmesi riski de yoktur. Kalemde kil ve grafit karışımı vardır. Ancak...
 3. Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  denek fareler, fareler, farelerin ilginç özellikleri, farelerin özellikleri, sıçanlar, sürüngenler fare denilen bu sıçan benim en korktuğummm hayvanlardan biridir bu resimden bile tırsıyorum :D:D 1. Norveç sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) ve daha akrobatik Asyalı kuzeni kara sıçan (Rattus rattus), gemilere kaçak olarak binebilme becerileri sayesinde...
 4. Ölüm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Ölüm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  akbabalar, anda, atapuerca, bir, bun, cambria, Definitions, ekolojik gömü, fareast, font definitions, font format, hominid, homo heidelbergensis, İnsanlar, layan, margin, mso, olan, ölüler ne olur, ölüm, ölüm ritüelleri, ölümden sonra, ölümden sonra yaşam, ölümle, Ölümü, ölünce ne yapılır, orphan, panose, paper source, props, sans serif, sene, style definitions, style name, style type,...
 5. Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  2c, amerika, Ancak, baz, bcr, benjamin franklin, bile, Bilim, Boston, büyük, c3, c5, çok, Colorado, daha, dönü, douglas adams, elektrik, erken, falan, fazla, fizik, Franklin, Hava da, için, içinde, ini, karar, konu, layan, lda, Los Angeles, Mart, nda, New York, Nino, olan, olarak, parlak, saat, Saatler, saatleri, Sacramento, saniye, senesinde, senkronize, shreveport, tasarruf, trafik, Tüm,...

Sayfayı Paylaş