Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Hiperaktif Çocuklar İçin Okulda Neler Yapılabilir?

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Sınıf Yapısı ve kuralları hiperaktif çocuk için oldukça zorlayıcı olabilir.Hiperaktif çocuklarla yeterince ilgilenilebilmesi için küçük gruplar daha elverişlidir. Hiperaktif çocukların kalabalık gruplar içinde dikkatlerini toplamaları oldukça zordur ve böyle gruplarda ilgileri kolayca dağılmaktadır. Bu çocukların bir diğer özelliği de çabucak sıkılmaları ve verilen ödevleri tamamlamak için sürekli motivasyona ihtiyaç duymalarıdır. Bu nedenle özel öğretmenler her zaman daha iyi sonuç verir. Hiperaktif çocukların pek çoğuna özel bir hocayla yarım veya bir saatte okulda bütün bir gün içinde verebilecek olandan daha fazlası verilebilmektedir.
  Hiperaktif çocuklar da okulda en az diğer arkadaşları kadar başarılı olabilirler. Bir çocuğun hiperaktif olması asla onun yeterince akıllı olmadığı anlamına gelmez. Bu çocuklar düzensiz ve dikkatsiz olabilirler, fakat bu onların öğrenme yeteneklerinin olmayışından değil, hiperaktiviteden kaynaklanmaktadır. Gözönünde tutulması gereken bir nokta, hiperaktif çocukların önemli bir bölümünün öğrenme güçlükleri (okuma, aritmetik gibi) çektikleridir. Öğrenme güçlüğüne yönelik değerlendirme ve tedavilerin ayrıca planlanması ve bu konuda uzmanlaşmış eğitim uzmanlarıyla işbirliği yapılması gerekli olacaktır (Yazgan, 1998, s.4).

  Sınıf Yönetimi
  Bir çok araştırma hiperaktivitenin sınıf yönetimine adanmıştır. Dikkaı edildiğinde ayrıca davranış ve akademik performanstaki gelişmeler farkedil-miştir.Bu teknikler belirtilen güçlenmeyi, cezalandırma ve mutabakat sağlama konularını içerir.Son teknikte, çocuk ve öğretmen, çocuğun nasıl davranması gerektiği ve contingeney nin arttırılması ile ilgili konularda yazılı bir anlaşma imzalarlar (Neîson 1997. s: 232).

  Sandoval (1982), öz-telkin”i. yararlı bir sınıf-içi yönetimi olarak salık vermektedir. Sandoval özellikle. Dovglas’ın porgrammın. bilişsel eğitimde kullanılması üzerinde durmaktadır. Bu program, çocuğa, davrarnşiarmdaki hatalarını anlamada yardımcı olup. onu problem-çözüm yöntemlerine uyum sağlaması için yönlendirmektedir. Sandoval. her ne kadar sınıf öğretmeni için biraz egzotik görünse de çocuktaki davranışların biyolojik ölçümleri konusunda kendisine vermesini önermektedir. Ayrıca, çocuğa, davranışlarım ne kadar yararsız ve tedirgin edici olduğunu göstermek için. video çekimleri ile bilgi vermenin çok yararlı olacağına da inanmaktadır. Aşağıdaki öneriler, onun bu konudaki düşüncelerinin özetidir:


  1- Hedef alınan davranış şekillerini (örneğin, bir koltukta rahatça oturmak gibi), bu davranışa benzer olanları ödüllendirerek, geliştirin.

  2- Çocuklara, tepki hızlarını değiştirme alışkanlığı kazandırarak.
  hareketlerini sınırlandırın. Bu şekilde, davranışları üzerindeki denetimleri artar.

  3- Çocuklara, spor yapma gibi. aşın hareketliliklerini yönetebilecekleri
  çıkış yollan bulun.

  4- Hiperaktif çocukların zarar görmesini (hırpalanmasını) önlemek için. ayrı çalışma yerleri sağlayın. (Ayrı sınıflar)

  5- Sınıfta verilen dersin süresini kısa tutup, az ödev vererek, ilerlemelerine yardımcı olun.

  6- Çocukların, çabalarının sonuç verdiğini, göstermeye çalışın.

  7- Çocuklara, neyin kabul edilebilir olduğunu açıkça göstererek,
  davranışları üzerinde kesin ve açık sınırlamalar koyun.

  8-İlgi göstererek, duygusal açıdan destekleyici bir ortam yaratın.

  9- Sınıfta, çocukların alışkın oldukları davranış şekillerinden daha farklı davranmalarını sağlayan rol yapma tekniklerini kullanın (Romney. 1988, s.46).

  Bu çocuklarla halka şeklinde çalışma çok zordur. Dürtülerinin ve vücutça hareket etme ihtiyaçlarının çok olmasına dikkatlerini bir noktada toplama güçlüklerine rağmen, onlardan yerlerinde sessizce oturmaları, birkaç konuyu içine alan ve grup liderinin uzaktan izlediği bir grup tartışmasını on dakika izlemeleri istenir.

  Halka şeklinde yapılan çalışmada, en iyi metod çocuğu sık sık uyarmaktır. Çocuğun enerjisi iş üzerinde toplandığı zaman kız olsun, erkek olsun vücutça daha az hareket ettiği görülür. Çocuğu uyarma, dikkat süresin bir miktar arttırabilir. Sorular arasındaki süre azaldıkça yani sorular sık sık soruldukça çocuğun dikkatinin dağılma tehlikesi azalır.
  Bununla beraber ders yılının başlangıcında çok hareketli bir çocuktan konu üzerinde dikkatini uzun süre devam ettirmesi gibi bir davranış beklenemez. Bunun için çalışmaları kasa tutunuz ve sık sık talimat veriniz. Çocukta gelişme gördükçe dikkat süresini uzatmak için gayret ediniz. Çocuk için her zaman alternatif bir faaliyet bulundurunuz.

  Dersin düzenlenmesinde hiperaktivite çocuğu da göz önünde bulundurunuz. Derste ondan uzun bir süre yerinde oturmasını bekleyemezsiniz. Böyle bir bekleyiş yerine, çocuğun yapacağı işi. kısa sürede yapılacak şekilde küçük parçalara ayırınız veya ders içinde işine hareketlilik katınız. Mesela, işin bir kısmım yaptıktan sonra, hareketli olan boz-yap tahtasında çalışmasına, değişik eşyaları saymasına izin veriniz.

  Çocuğa verilen emir ve talimatlar açık. kesin ve kısa olmalıdır. Bir defada işin bir bölümünü açıklar o bittikten sonra da sıra ile diğer bölümleri açıklarsınız. Böylece, çocuk bir bölümü bitirince diğer bölümün açıklamasını alır. Mesela boyamanın nasıl yapılacağını göstermeden önce çocuğa boyaları karıştırma çalışmasına başlamasını söyleyiniz.

  Hipekaktif bir çocuğun kabiliyetini olağanın üstünde olarak kabul etmemek gerekir. Başarısızlığı önlemek için işleri kısa tutunuz ve çocuğu doğrudan işe yöneltiniz. İş üzerinde birçok sözlü bilgiler veriniz. Ama bir yetişkinin yardımı veya rehberliği olmadan basarna ulaşmasını da beklemeyiniz.

  Çocuğun dikkat dayanıklısını önceden anlamaya çalışınız. Eğer çocuğun yerinde duramayacağını hissederseniz onu bir başka yere götürünüz veya başka bir iş veriniz. Yoksa, çocuk bir takım hareketlerle veya bağırarak, çağırarak grubun çalışmasını engelleyebilir.Zamanla çocuktaki heyecan derecesinin az olduğu dönemleri anlamaya başlarsınız. Bu durumdan faydalanarak çocuğa daha karmaşık ve kendi kendine yapabileceği işler verebilirsiniz.

  Hiperaktif bir çocuk için yapılacak rehberlik, yol göstericilik çok önemlidir. Müzikte uzun süre yüksek seviyede fiziki faaliyet isteyen bir çalışma yapmayınız. Çocuklara kendilerini topaıiayabilmeleri için zaman veriniz ve çalışmayı daha yavaş ve sükunet veren bir tempo ile bitiriniz, görevleri kısa olmalıdır. Resimde, basit malzeme kullanınız ve çalışmaları yakından izleyiniz vb. (Miriam, 1987. s. 103,107.115.125).

  • Çocuğun ödevlerini yaparken gerektiğinde ara vermesine olanak tanıyın. Bu aralara diğer çocuklardan daha sık ihtiyaç duyacaktır.
  • Oyun saatlerini azaltma ve teneffüs iptalinden kaçının. Oyun saatleri çocuğun fazla enerjisinden kurtulması için iyi bir fırsattır.
  • Farklı aktivite düzeyleri gerektiren dersleri gün içine dağıtın. Müzik, beden eğitimi, resim gibi yardımcı dersleri daha çok dikkat gerektiren Türkçe. matematik gibi derslerin arasına koyun.
  • Dikkat sorunları olan yaşça daha büyük öğrencilerin, verimli çalışma ve dinlenme alışkanlıkları kazanabilmeleri için çalışma yöntemleri ile ilgili ek özel dersler almaları yararlıdır.
  • Dikkat sorunları olan çocuklara serbest bir sınıf ortamı yerine kesin kulları olan düzenli bir sınıf ortamı sağlayın (Yazgan, 1998, s.4).

  Özetle Bu Çocuklar İçin Okulda Yapılabilecekler :

  • Çocuğun krizlerine ilgi göstermemek, bunlara ilgisiz davranmak, onu ele alırken sakin olmak
  • Çocuk olumlu davranışlarda bulunduğunda, ona ilgi göstermek ve onu ödüllendirmek
  • Çocuğun krizlerinden ürkmemek ve ona aciz görünmemek
  • Çocuğun üstüne fazla düşmemek
  • Çocuğu sürekli “yapma” uyarısı ile kısıtlamamak, ancak belli kuralları koymak
  • Çocukla sabırlı ve kararlı davranmak, iyi bir diyalog kurmanın yollarını aramak
  • Çocuğun olumsuz davranışlarının altında yatan duygulan keşfetmek
  • Çocuğun dramatik oyunlarla ve taklit oyunlarıyla rahatlamasını sağlamak
  • Çocuğu zevk alıyorsa, su. resim ve boyama faaliyetlerine yönlendirmek, bu faaliyetlerle duygularını dışa vurmasını sağlamak. yaptığı eserleri inceleyerek onu tanımaya çalışmak.
  • Çocuğa başarı alanları bulmak
  • Çocuğu bloklara yönlendirerek enerjisini harcamasına yardım etmek
  • Teke tek arkadaş ilişkileri geliştirmesine fırsat vermek olarak sıralanabilir


   
 2. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Güneydoğunun en sıcak illerinden birine tayinim çıkmıştı.Yeni tayin olduğum için muhakkak yine birinci sınıf öğretmeni olacaktım ve öylede oldu. Sınıf 40 kişi idi ve öğlenciydim. Sınıfım okulun hemen girişinde zemin kattaydı ve sıcaktan ders yapmak çok zordu. Dört pencerenin hepsini açar ve kapıyı da açardık ki , belki biraz hava akımı olur da ders yapabiliriz diye.. Ama ben yüzümü ne zaman tahtaya bir şeyler yazmaya dönsem Mahir isimli öğrencim pencereden atlayıp dışarıya kaçıyordu. Çocuklar hemen bağırmaya başlıyorlardı ''Öğretmenim Mahir yine atladı, koşun '' diye... Mahir pencereden ben kapıdan başlıyorduk koşmaya (vallahi halimi görseydiniz , şu anda yazarken bile gülüyorum ) Mahir hem koşuyor, hem de bahçeden bulduğu taşları cebine dolduruyordu..Onu bahçe kapısından çıkmadan yakalıyordum ve sınıfa getiriyordum.. Mahir bir hafta boyunca her gün atladı kaçtı, her ders kaçtı .. Ben bir hafta peşinde koştum Annesini çağırdım bir hafta sonra , Mahir sol elinin başparmağı sürekli ağzında , tombik yanaklı, esmer , zeytin gözlü bir çocuktu.. Annesi ertesi gün elinde bir raporla geldi.. Mahire üniversite hastanesinde ileri derecede hiperaktif tanısı konmuş ve ilaç verilmişti ama anne ilaçların yan etkilerinden korktuğu için kullanmamıştı . Evde onun peşinden koşmaktan hiç bir iş yapmadığını söyledi..Sınıftan kaçma olayını ve okulun önünden bir tren yolu geçtiğini ,bu durumdan korktuğumu annesine anlattım. Annesi Mahir'in trenlere taş atmak için sınıftan kaçtığını söyledi.. Trenlere taş atmak içinnnnnn Bu durum bir müddet daha devam etti.. Mahir pencereden , ben kapıdan .. Hemen bu konuyu araştırmaya giriştim . hiperaktif çocuklarla ilgili bir çok kaynak araştırıp okudum.. Mahiri sınıfta tutmalıydım , ona sorumluluk vermeliydim , ona bir çok görev vermeliydim ki enerjisini sınıfta atabilsin , öyle de yaptım . Bir sabah sınıfa girip ''Günaydın çocuklar!'' dedikten sonra Mahir'i yanıma çağırdım , tüm arkadaşlarının yanında bundan böyle Mahirin benim asistanım olduğunu açıkladım( tabii peşinden de asistanın ne demek olduğunu )Açıklamamdan sonra Mahirin havası değişti . Hep yanımda ,masamın civarında , dolabın içinde , evraklarımın arasında dolanmaya başladı Mahir .. Ama artık asla kaçmıyordu sınıftan.. Ona sezdirmeden onu sürekli göz hapsinde tutarak ve yetki vererek kazandık Mahiri.. Çok akıllı bir çocuktu aslında ama rahatsızlığı yüzünden yerinde durması mümkün olmuyordu .. Sınıfta dolaşmasına müsade ettim zaten, zaman içinde çocuklarda alıştı bu duruma .. Mahir canı nereyi isterse oraya gider otururdu .. Mahirin defterine sene boyunca on cümle yazdıramadım , çünkü yerinde oturması mümkün değildi.. ama herkesten önce ve sadece tahtayı izleyerek okumaya geçti. Yazmadığı için diktesi ile de epeyi bir uğraştım .. Okuma ile yazmanın aynı anda gitmesi gerekir çünkü .. Mahir anılarımda '' Asistan Mahir'im '' olarak yerini aldı .......... ( Konu ile ilgili bir anımı paylaşmak istedim...Sevgilerimle ...)
   
 3. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.105
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  yazdklrn çok faydalı bilgler teşekkürler.ayrca anında paylşılmaya değer:)güzel deneyimler kaznmş bri olarak dha başka tecrübelrni paylşman dileğiyle...
   
Hiperaktif Çocuklar İçin Okulda Neler Yapılabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. okul öncesi eğitim çocuk için ne kadar önemli?

  okul öncesi eğitim çocuk için ne kadar önemli?

  Okul öncesi eğitim, eğitim sistemimiz içersinde zorunlu olmayan; ama zorunluluk kapsamında en başta yer alması gereken bir süreçtir. Dünyada, özellikle Avrupa ülkelerinde yatırımların ve hassasiyetin eksik bırakılmadığı bir alan olan okul öncesi eğitim, maalesef ülkemizde gereken oranda, hak ettiği konumda değildir. İsveç, Fransa gibi ülkelerde okul öncesi eğitim % 100’lere varabilmekte iken,...
 2. Çocuklar Neden Okulu Sevmez?

  Çocuklar Neden Okulu Sevmez?

  Çocuğunuz okula gitmek istemiyor, okulu sevmiyor mu? İşte çocukların okuldan hoşlanmama nedenlerinden bazıları.. Anlamsız gelmesi Çocuğunuza eğitim almasının ona ne kazandıracağını iyi anlatamadıysanız, öğrenmesinin yararsız olacağını düşünebilir ve okulu bu yüzden sevmeyebilir. Ailesi olarak ona sadece 'Okula gidersen iyi bir geleceğe sahip olursun' demeniz yeterli değildir. Çocuğunuzun...
 3. Hiperaktif Çocuk - Yaramaz Çocuk

  Hiperaktif Çocuk - Yaramaz Çocuk

  yaramaz cocuk egitimi hiperaktif çocuk resimleri Çocuğunuz okul hayatında başarısız, yaşıtlarına göre aşırı hareketli ve dikkatini bir türlü toplayamıyor mu? Eğer bu gözlemleriniz sürekli devam ediyorsa ve çocuğunuz hem evdeki hem de okuldaki hayatında aynı hareketlilik ve dikkatsizliği gösteriyorsa bu konuya önem vermenizde fayda var. Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız Dikkat Eksikliği...
 4. Hemoroidlerden korunmak için neler yapılabilir ?

  Hemoroidlerden korunmak için neler yapılabilir ?

  hemoroidden korunma yolları,hemoroidin tekrarlamaması için ne yapmalı,hemoroid nedir,hemoroid belirtisi,hemoroid tedavisi hakkında bilgiler Tamamen sağlıklı insanların fizik muayenelerinde her üç kişiden ikisinde hemoroid saptanmıştır. Amerika'da yapılan çalışmalar, tüm Amerika'lıların % 89'unun yaşamlarının bir döneminde hemoroid sorunu yaşadığını göstermiştir. Hemoroid; rektal...
 5. uçuk için ne yapılabilir

  uçuk için ne yapılabilir

  çenemde uçuğa bağlı kocaman yaralar oluştu acil olarak ne yapabilirim kısa sürede iyileşmesi için

Sayfayı Paylaş