1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Hiperaktivite İlacı Tartışılıyor

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Ritalinin 6 yaşından küçüklerde kalp krizine yol açtığı iddia ediliyor
  Tam adı "Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu" olan ADHD hastalığına karşı geliştirilen Ritalin adlı ilacın, 6 yaşın altındaki çocuklarda kalp krizine ve beyin kanamasına yol açtığı iddia ediliyor.

  Çocuklarda konuşma düzensizliği, dikkatsizlik, aşırı enerji, saldırganlık ve hiperaktivite şeklinde de tanımlanabilecek bu rahatsızlığa, İngiltere'de her 100 çocuktan birinde rastlanıyor. Hastalık, bu çocukların yüzde 60'ını, ilerki hayatlarında da etkiliyor.

  ABD ve İngiltere'de Bazı Ölümler İlaca Bağlanıyor
  Hiperaktivite için geliştirilen ilaçlar ise, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'deki bazı çocuklarda kalp krizi ve beyin kanaması sonucu gerçekleşen ölümlerin sorumlusu olarak gösteriliyor.


  Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de yapılan çalışmalar, bir doping maddesi olarak kabul edilen metil metilfenidat içeren Ritalin'in okul öncesi çağlardaki çocuklara verilmemesi gerektiğini ortaya koyuyor.
  Zira bu dönemdeki çocuklara verilen Ritalin'in kalp krizi ve beyin kanaması gibi yan etkileri olduğu belirtiliyor.

  Amerikan Hükümeti'nin yaptığı çalışmalarda söz konusu hastalıkla mücadelede yaygın olarak kullanılan ilacın, 6 yaşından büyük çocukların yüzde 70'inde olumlu etki yapabildiği de ortaya konuluyor.

  İngiliz araştırmacılar da ilacın benzeri yan etkilerinden söz ederken, bazı uzmanlar ilacın faydalı olamaması ya da yan etkilerinin belirmesi durumunda diyet yapmanın bir alternatif olacağı görüşünde.

  "Bu İlaç Yalnızca Günü Kurtarır"
  Ancak bu görüşe karşı çıkan diğer uzmanlar ise ilaçların yalnızca günü kurtardığını belirterek, tedavinin uzun vadede faydalı olması için hastaların çinko ve magnezyum eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini, bu maddelerin ise çocuk diyetlerinde olmadığını belirtiyor.

  İngiliz gazetesi Guardian, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 1999 yılından bu yana 60 çocuk ve yetişkinin kalp krizi, beyin kanaması ve beyinlerinde oluşan tümörlerden dolayı öldüğünü yazdı

  Uzmanlar, bu yüzden ilacın reçete ile birlikte satılması ve reçeteye de "en üst seviyede uyarı" maddesinin konulmasını istiyor.

  Türkiye'de de 15 yıldır reçete ile kullanılmakta olan ilacın, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'ndekine benzer bir yan etkisine henüz rastlanmadı.   
Hiperaktivite İlacı Tartışılıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hİperaktİvİte Sendromu

  Hİperaktİvİte Sendromu

  hiperaktivite sendromu hiperaktif bebek nasıl anlaşılır hiperaktivite nasıl anlaşılır bebeklerde Çocuklarda hiperaktivite sendromu Hiperaktivite sendromu nedir? �Attention-deficit hyperactivity disorder (ADHD)� birçok çocuk ve erişkinde görülen bir davranış biçiminin ismidir. Bu sendromda kişide dikkat azlığı ve aşırı aktivite vardır ve bu genellikle hastanın yaşına kıyasla daha ağır ve...
 2. ilaç

  ilaç

  İnsan tenine haricen sürülen ilaçlar dini hayatını ıslah etmeye, İlaç dini doğru ve halis olarak yaşamaya, faydalı ilme, öğüt dinlemeye, ferah ve sivince, İlaç içmek rızka, İlacı yutarak almak günahkarın tövbe etmesine, inançsızın hidayet bulmasına, cahiilin ilim meclislerinden istifade etmesine yahut faydalı kitap okumasına, Fitil kullanmak gizli sırları öğrenmeye, bir meselede bilgi...
 3. Çocuklarda hiperaktivite sendromu

  Çocuklarda hiperaktivite sendromu

  Hiperaktivite sendromu nedir? �Attention-deficit hyperactivity disorder (ADHD)� birçok çocuk ve erişkinde görülen bir davranış biçiminin ismidir. Bu sendromda kişide dikkat azlığı ve aşırı aktivite vardır ve bu genellikle hastanın yaşına kıyasla daha ağır ve sıktır. Böyle çocukların çoğu hem dikkatsiz, hem de hiperaktiftir. Yaklaşık 20 çocuktan 1�ini etkileyen ve erkeklerde kızlara göre daha...
 4. margarinin itibarı tartışılıyor

  margarinin itibarı tartışılıyor

  Margarinin İtibarı Tartışılıyor Yararlı mı, zararlı mı?.. Margarin üreticilerinin diyetisyenlerle hazırladığı reklam kampanyası kafaları karıştırdı. Diyetisyenler “Margarin değişti” derken, Diyabet Cemiyeti, “Bazı margarinlerdeki trans yağ oranı ABD’dekilerin 2 katı” açıklamasını yaptı. Son 7 yılda margarin tüketiminin yıllık 160 bin tonla sınırlı kılması üreticileri yeni bir reklam...
 5. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

  dikkat eksikliği nedir,dikkat eksikliği nedenleri,hiperaktivite nedir,hiperaktivite tedavisi,dikkat eksikliği için öneriler hakkında bilgiler 1. Ajandanızı günde 3 kez kontrol edin: İster DEHB na sahip olun ister bir miktar hatırlama güçlüğü yaşayın organizasyon önerileri zamanınızı ve aktivitelerinizi yönetmede size yardımcı olacaktır. Bütün randevu ve aktıbvitelerinin bir takvime bağlama...

Sayfayı Paylaş