1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Hipnoz Önyargısına Genel Bir Bakış

  Konu, 'Hipnoz' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Her insanın hipnoz ile ilgili çocukluk yıllarından kalma bir takım imaj düşünce ve yargıları vardır. Sallanan bir saate “saate bak” diyerek karşısındakini horul horul uyutan bir imaj, sihirbaz mandırake çizgi romanında halisünasyonlar yaratan bir sihirbaz , bir sahne hokkabazı vs. Oluşturulan imajların insanların zihninde olumsuz ve yanlış yargılara neden olması gayet normaldir. Günümüzde hemen hemen tüm dünya ülkelerinde bilimsel bir çerçeveye oturtulmuş kanunlar ve bilimsel mesleki etik kurallar ile çerçevelenmiştir.Doğu tıbbında ve batı tıbbında geçerliliği ve etkinliği kabul edilmiş bir yöntem olan hipnozu ne kadar tanıyoruz , ne kadar yanlış tanıyoruz.Hepimiz örümcek adam çizgi kahramanını tanırız severiz hatta çocuklarımız bu kahramanın yerine kendilerini koyarak hayal dünyalarında bunu gerçek kabul ederler .Örümcek adam gerçek değildir ama geçekmiş gibi bir kimlik bulur.Bunun gerçek olmadığı gibi flimlerde çizgi romanlarda ilginç bir konu olarak yer bulan şişirilmiş veya saptırılmış hipnoz hikayelerine neden bu derece inanıyor insanlar.Ne kadar tanıyoruz sorusuna verilecek cevapla gerçekten üzüntü verecek derecede acıdır. Hoş bu kavram karmaşası ülkemizde hemen hemen her alanda farklı şekillerde yaşanmaktadır, desteklenmektedir ve istenmektedir. Bilmezsen öğrenmezsen ve fikrinde olmaz ise bir konu size sıkıntı vermez ve sizi etkilemez .Yani üç maymun totemini hayatımızın her alanında etkin kullanıyor , dış dünyaya kendimizi kapatıyoruz.Bilimsel alanda da olsa bazı yoz beyinler farklı bir uygulama olduğunda kemikleşmiş , yeniliğe kapalı fikirlerini ;bilimsellik altında beyan etmekte, uygulama özellikleri bakımından kendilerini geliştirmek ve böylesi etkin bir aracı kullanabilecek bilgi ve beceriyi edinmek yerine de bazı ticari kaygılar ile önüne geçebilmektedirler.Tabi ki hipnoterapi ; bilgi , özel uygulamama tecrübesi ve yetenekle de yakından alakalı bir konudur, ayrı bir uzmanlık olduğu yadsınamaz bir gerçektir.Profesyonel hipnoterapistlerin yetişmesi ,alanda yetenekli kişilerin yeterli uygulama tecrübesine ulaşması ciddi emek zaman ve uygulama saat tecrübesi gerektiren bir konudur.Hipnoz bilen herkesin hipnoterapistim diyerek ortaya çıkamayacağı kadar çok fazla alt bilimle ilişkilidir.Gerçek profesyonel uzman kadroların yetişmesi ve uygulama başarılarının gözlemlenebilir hale gelmesi ile birlikte bu olumsuz önyargının zaman içinde kırılması için ;Bu işe gönül verecek değerli kişilere büyük görevler düşmektedir.Tabi ki ticari teşekküller olarak yetersiz donanımlar ile alana şu ya da bu isimle müdahale eden fırsatçılara karşıda, başvuran kişilerin bilinçli yaklaşım ve araştırma yaparak doğru tespitte bulunmaları da önemli diğer bir konu olmaktadır.
  En çok karsılaştığım durumlardan bazıları şöyle olmakta;
  Hipnoz da kendimi kaybeder miyim ,
  Hiçbir şey hatırlamaz mıyım ,
  Hipnozda gece uykusunda gibi uyuyacak mıyım,
  Hipnozitör bana her istediğini yaptırabilir mi ipler onun eline mi geçer,
  Hipnoz diye bir şey var mı,
  Hatıralarımı düşüncelerimi tamamen yaşanmamış gibi silebilir mi ,
  Bana hipnoz yapmasını öğretir misiniz,
  Verilen her emre uyacak mıyım,
  Verilen telkinlere karşı koyamayacak mıyım,
  Hipnoza inanmıyorum,

  Tabiî ki bu kadar bilinmeyen , yanlış tanınan veya tanınmayan bir alanda çalışmak bir takım görevleri(bilgi vermek ,yanlış intibaların geçersizliğini anlatmak ve kanıtlamak vb) ve her durumda başarılı olma zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir.

  Ülkemizde de Hipnoz alanında bilimsel çalışmalar uzun yıllardır devam etmekte , çok değerli uzmanlar yetişmekte ve farklı meslek gruplarında kullanım alanları açılmakta .Gün geçtikçe uluslararası bilimsel platformlarla ilişkiler katılımlar ve bilimsel bilgi alışverişleri artmaktadır.Yine alanda yetişmiş uzman beyinlerin yaptıkları başarılı çalışmalar ve etkinlikler ile her geçen gün daha fazla insan konuya ilişkin olarak bilgi sahibi olmaktadır .Tabi ki sıfırdan bilgilendirmekten daha zoru ,yanlış intibayı silmektir.Birde buna şov yapmak , kendi egosunu tatmin etmek ya da ticari istismar ve rant elde etmek maksadı ile yetkin olmayan , gerekli eğitimleri tam olarak almamış , yeterli uygulama tecrübesi bulunmayan(göç yolda düzelir misali) ya da uzmanlık alanları dışında çalışmalar yapan kişileri de eklediğinizde ortaya çıkan ürkütücü tablo bir bilimsel yöntemin verilen uzman çabaların,yetişmiş beyinlerin ve pek çok soruna çözüm bekleyen insan için büyük kayıp olmaktadır.Farklı bilimlerin ve tedavi yöntemlerinin elinde çok güçlü bir araç olan hipnozdan fayda sağlayabilecek insanların tamamen faydalanamaz hale gelmesi ve yanlış intibaların yaygınlaşmış olması kaçınılmaz hale gelmektedir.
  Peki bu konuda ne yapabiliriz sorusunu kendimize sorduğumuzda , cevap: insanları doğru içten ve dürüstçe bilgilendirebiliriz olmuştur.Yani ilk olarak bizim üstümüze düşen bilgilendirme ve bilgiyi toplum yararına doğru kullanmak olacaktır .Siz okuyucular, meraklılar,danışanlar ve destek almak isteyen kişiler ise doğru bilgiyi edinmek araştırmak ve sorgulamakda sizin en önemli göreviniz olacaktır.

  1. KADEME -Olumsuz önyargının pekişmemesi için destek alacak kişilerin bilmesi gerekenler.

  Hipnoz alanında doktor , psikolog, diş hekimi ve rehber danışmanlara verilen temel eğitim bulunmaktadır. Başvurduğunuz uzmanlarda bu üç eğitimi minimum olarak tamamlamış olduklarına dair sertifikaları sorgulayınız.En az 60 saatlik hipnoz eğitim sertifikasına sahip olmalıdır.Ya da temel eğitim saati olarak ve uluslararası kapsamda kabul edilmiş profesyonel uzmanlar ve oluşturulan derneklerce verilen eğitimleri tamamlamış olması şarttır.
  Hipnoterapist olarak kendini ifade eden bir uzmana başvuracaksanız , bunun bir ön koşulu olarak ; Hipnoz yapan ve hipnoterapi yapan farklı kavramlardır.Hipno+terapist ; Yani ‘ + ‘ dan sonraki kısım için psikoterapi eğitim ve yeterlilik belgelerini sorunuz.Psikoterapi eğitimi psikoloji mezunları ya da özel psikoterapi eğitimi almış kişilerce uygulanmalıdır. Ayrıca psikoterapi eğitiminin yanında, bir plotda aranacak uçuş saat tecrübesi şeklinde benzer özellik olarak psikoterapi uygulama saat ve tecrübe miktarı sizin için önemli bir kıstas olacaktır.Psikoterapi yapmak için sadece eğitim değil , kişisel özellikler ve psikoterapi yeteneği önemli bir özelliktir.Yani bir sanat dalı gibi özel iletişim yeteneği gerektirir.

  Tıbbi bir alanda uygulamadan faydalanıyor iseniz .
  Örneğin
  Dişçilik alanında dişçilik diploması +hipnoz yeterlilik belgeleri
  Ameliyat olacaksanız genel cerrah ya da narkoz uzmanı olmasının aynı sıra hipnoz yeterlilik belgeleri ve alanda saha tecrübesinin bulunması.
  Psikolojik danışmanlık alanında başvuruyor iseniz Psikoloji diploması ve hipnoz yeterlik belgeleri ve alanda saha tecrübesinin bulunması,
  Eğitim alanında başvuruyor iseniz , pedagoji eğitimi almış olması belgelendirmesi ,saha tecrübesine sahip olması +hipnoz yeterlik belgelerinden de her üçüne sahip olması,


  Yani hipnoz eğitim belgesi yanı sıra mutlak suretle size destek vermeyi vaad ettikleri alanda eğitimlerini ,belgeleyebildikleri diplomaları görmek isteyin.

  Bir işletmeci,bir sosyolog, bir elektrik mühendisi,bir kimyager ya da alakasız bir meslek grubuna ilişkin bir kişi; nlp ya da başka bir isim yada yöntem adı altında yetersiz , ön eğitimleri olmaksızın psikolojik destek yada tıbbi destek verdiğini iddia ederse bunun yeterlilik sorgulamasını yapmak siz danışanlara düşmektedir.Eğer lokal eğitimler ana bilim dallarında yeterli olsalar idi bu bilimler üniversiteler de okutulmaz ,insanlar alan eğitimlerinin üzerine aralıksız olarak daha fazla gelişebilmek ve uzmanlaşabilmek için eğitimler kurslar ve seminerlere gitmezlerdi. Bir kursa giderek belli bir ücret karşılığı sertifikalarını alır ve tüm insanlığı kurtarırlardı.’Tabi burada bahsettiğim örümcek adam ve mandrake fenomenidir’ ki bu fenomen hale ülkemizde oldukça fazla tutmakta ve kabul görmektedir.
  Yani hiç bir psikoterapi ve psikoloji eğitimi olamayan farklı bir kişinin bu alanlarda destek verdiğini iddia etmesi halinde sorgulama sorumluluğu yine size düşmektedir.
  Pedagoji bilgisi,bir eğitim kurumunda uzman çalışma tecrübesi ve hipnoz eğitimi aşamasını bitirme belgesine sahip olamayan bir kişinin eğitim alanında destek vermesine karsında yine sorumluluk danışan kişiye düşmektedir.

  2.KADEME - Doğru bilginin anlatımı yani bilgilendirme
  (Burada anlatılabilecek konunun enginliği karşılaştığımız sorular neticesinde sayfalara sığmayacak kadar fazla ve geniştir.)

  *Hipnoz kesinlikle bir uyku hali değildir.

  *Hipnoz altında insanlar çok küçük bir kısmı hariç aksi bir telkin verilmediyse söylenilen her şeyi hatırlar ve hipnoz esnasında tepki verebilir müdahale edebilir.

  *İnsanların %5 çok derin hipnoz olabilir ,%10 sadece ilaçlı yöntemler ile hipnoza alınabilir.Bunun dışındaki kesim farklı oranlarda derinliklerde faydalanabilir.Derinliğin artışı faydalanmada % 10 luk dilime en yakın oranda fayda sağlanabilmesi için iki unsur vardır.

  *Danışanın (sujenin) terapistine güvenmesi ,inanması ve istemesi

  *Terapistin uygulama yetenek ve becerilerinin üst seviyede olması

  *Hipnozdan uyanamama diye bir şey söz konusu değildir.

  *Hipnoz nasıl yapılır ,hangi yöntemi kullanmak uygundur sorusuna cevaben de hipnoz etme yöntemlerine indüksiyon yöntemleri denir ve onlarca farklı yöntem vardır.Hipnozitör hemen hemen bütün yöntemleri bilmelidir ,ancak her hipnozitör kendisi için kullanabileceği özgün yöntemi zaman içerisinde tecrübe ile sabitler , farklı ve olağan dışı durumlarda farklı yöntemlere başvurabilir.

  *Telkin kalıpları diye bir olgu yanlış ve yanıltıcı olur aynı sorun grubunda bile olsa her insan bir birinden farlıdır ve farklı ihtiyaç ve yöntemlere farklı kalıplara yöneliş kesinlikle zorunludur. Oluşan her terapi kendine özgü bir hikaye ve çalışmadır.

  *Doğru şekilde uygulandığında psikolojik tabanlı hemen hemen her sorunda ,fizyolojik etkileri açısından pek çok sorunda kesin çözüme ulaşılmasında başarıyı kat ve kat arttırır, sonuca ulaşma süresi, etkinliği ve kalıcılığı açısından da inanılmaz avantajlar sağlar.

  *Hipnozun herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur.Ancak uzman olmayan bir hipnoterapistin vereceği önerilerin kişiye zararı olabileceği de açıktır.

  *Hipnoterapide esas iki unsur vardır .Hipnoz +Terapi her ikisi de ayrı birer uzmanlıktır birbirini tümleyerek tek başlarına oluşturacakları etkiyi tümlerler .Tek başlarına yapılan uygulamalarda ortaya çıkan eksiklikler gözle görülür seviyede olur.

  *Hipnoz bir amaç değil , farklı uzmanlık alanlarındaki kişilerin bildikleri uyguladıkları tedavi yöntem terapi yaklaşım vb için bir araçtır.Uygulanan yöntemin hapla alınması ve damardan verilmesi gibi anlatabiliriz.Psikoterapi ve psikolojik yöntemler hap ve harici sürülen krem ise hipnoz bu yöntemlerin damardan verilmiş hali gibi bir mecazda bulunmak doğru olacaktır.

  *Diğer yöntemler bilince veya direk fizyolojiye etki ederken hipnoz ile sağlanan süreçte verilen hipnoz ve hipnoterapi bilinçaltına yönelir.Dolayısı ile psikoterapi ve hipnoterapinin beraber kullanımı iki yönlü olarak sorunla ilgili katkı sağlayacaktır.

  * Tüm yöntemleri kendi içinde kullanılmasına izin verebilmesinin yanı sıra birlikte kullanılması ile etkisi daha da fazla olacaktır.Hipnoz+hipnoterapi+beslenme+ilaç tedavisi+psikoterapi+psikolojik yöntem ve yaklaşımlar+…şeklinde

  *Bilinçli beynimizin dışında göze gözükmeyen engin bir insan zekası ,kapasitesi ve ruhsal zenginlikten bahsedilir.Bu insanın gizli potansiyelidir.Kanseri ve hastalıkları moral gücü ile yenen , inanılmaz icatlar yapan eserler yaratan ,sürpriz başarılara imza atan ,inanılmaz ağırlıkları kaldıran , insan gücü direnci ve yeteneklerini aşan pek çok olayı gerçekleştirebilen insanın göze gözükmeyen bilinmeyen gerçek potansiyeli olduğu bir varsayımdan öteye geçmiş bir gerçektir.Bu potansiyelli bilince yönelik yöntem yaklaşım ve antremanlarla çıkarmak mümkün gözükmemektedir, bunun için yıllarca meditasyon yapmak acılar çekmek,ruhsal bütünlüğe ve bilgeliğe ulaşmak için yıllarca okumak ,Himalaya’lara çıkmak günümüz koşullarında biraz ütopik ve zor olacaktır. Zaten her insanın bilge olması evrensel bilgi ve bütünlüğe ulaşması gibi bir hayale de gerek bulunmamaktadır. İnsanların ihtiyacı olan konular lokal konulardır bir ya da bir kaçının istenilen çözüme ulaşması o kişi için ihtiyacı olan mutluluğu oluşturmaya yetecektir.
  Örneğin bir ÖSS sınavını kazanması ve öğrenme verimliğini ve hafıza kapasitesini etkin kullanabilmesi bir öğrenci için ihtiyacı olan en önemli şey ise bunu çözmek yeterli olacaktır o kişi için. Stres bozukluğu ,temizlik takıntısı vajinismus,tik,obsesyon veya herhangi başka bir sorun yaşayan kişinin yaşadığı sorununa yönelik bir çözüm getirilmesi bu kişi için yaşamında yeterli bir nokta olacaktır.

  Bilinç,yanlış öğrenme ,önyargı,travma ve yaşanan olumsuz tecrübeler,bakış açısı ve kültürel farlılıklar gibi pek çok dış etmenden etkilenen ve her koşulda oluşturduğu savunma mekanizmaları ile mevcut durumunu kötü dahi olsa korumaya çalışan bir mekanizmadır.
  Bilinçaltı da benzer şekillerde çalışan ve kişiyi korumak için benzer nedenlere ve sebeplere dayanarak kişiye fizyolojik,duygusal ya da davranışsal olarak etki eden diğer bir mekanizmadır.Dolayısı ile bir sorunu tamamen çözmek ve sonlandırmak istiyorsak ya da köklü bir değişimi hedefliyorsak bilinci ve bilinçdışını birlikte kontrol altına almalı ve yönlendirmeliyiz.Dolayısı ile her iki kısımda da etkin bilgi yöntem ve tecrübe gereksinimi şarttır.

  *Hipnoz temel olarak kişinin yaşamı boyu oluşturduğu algı filitreleri , mantık engelleri , ön yargılar , alışkanlıklar , çevresel etmenlerin kişiliğe ters bile olsa özümsenmesi gibi nedenlerle öz benlikle ,bilinçaltı ile iletişimi kaybeden insana ; düşünce zihin eleğinin aralıklarını biraz aralayarak gerçek benliği ile iletişim kurma fırsatı vermektir.

  *İnsanın yaratılıştan gelen hipnoz olabilme yeteneği gerçekten gerekli bir araç , insanlığın faydasına olacak bir özellik olmasa binlerce yıl içerisinde insanın bu özelliğinin ortadan kalkmış olması ya da hiç var olmaması gerekir.

  * İnsan hipnozu olağandışı bir fenomen olarak görmekten hoşlanır. Aslında hipnoz çok doğal bir olaydır bir film izlerken uzun yolda araba kullanırken ya da sevdiği bir işi yaparken zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında olmaz çevresinden söylenilenlere duyarsız kalır hatta farkında bile olmaz.İşte bu doğal olarak hepimizin yaşadığı basit bir hipnoz halidir.Çok derin bir hipnoz değildir Yüzeyseldir ancak hipnozun nasıl doğal bir olgu olduğunu ve her insanın bunu belli şekillerde tecrübe ettiğini anlatmak için yeterlidir.

  *İşte bu doğal olağan hipnoz olgusunun bir bilim alanında eğitim almış bir takım çözüm tekniklerine sahip donanımlı kişilerce kendi meslek alanlarında ki bilgi ve tecrübelerini hipnoz + hipnoterapi + psikoterapi ile birleştirmeleri ve daha derin sevilerde trans gerçekleştirerek kişilerin faydası için kullanmaları korkulan şüphe duyulan ama aslında oldukça doğal bir çözüm yöntemini kişilerin sorunlarının çözümünde etkin ve güçlü bir silah haline getirmektedir.

  *Hipnoz , Hipnoterapi ve psikoterapi telefon ve mail ile yapılamaz .Bu iletişimin ve yöntemlerin doğasına aykırıdır.Karşılıklı etkileşim,sözsüz iletişim,tepkiler mimikler ,seans sırasında gelişen olay akışları ve seans ruhu olmadan bu yöntemlerden faydalanılamaz .Chat programları,telefon mesajları,maillerde ve telefonda terapi istemleri yersizdir ve konuya ilişkin terapi bilgi ve tecrübesi olan bir kişi tarafından asla talep edilmeyecek yöntemlerdir.

  *Ortalama olarak soruna , sujenin yatkınlığına ve terapistin tecrübesine göre 3-8 seans arasında ulaşılır .Etkileri 1-2 seanstan itibaren net bir şekilde hissedilir.3ve 4. seanslarda hala bir gelişme yok ise bir yerde hata olduğu kanısına varılabilir ,kesin sonuç için maksimum 8 seans hipnoza girebilen insanların % 95 inde sağlanır.

  *Bir ila üç hafta içerisinde seanslar tamamlanır, 6 ay ve 1. yıl sonunda ihtiyaç duyarsa kişi bu aralıklarda pekiştirme seansı alabilir.

  *Seans sayısının çok olmasının bir zararı bulunmaktadır,’ Maddi yıkım harici’ bir sorun kesin çözüme ulaşılana kadar istenilen sayıda seansa devam edilebilir.Ancak Terapistiniz 4. yada 5. seansta sorunun tamamen çözüldüğünü ve bitmesi gerektiğini söylediğinde şaşırmayın.

  *En önemli yan etkisi ne için yapılırsa yapılsın hipnoz ve hipnoterapi bir yan etki olarak rahatlama huzur ve mutluluk hissi uyandırır.Stres ve sıkıntılardan arınıp rahatlamış olursunuz.İşte bu ciddi bir yan etkidir.Ama olumlu…

  *Hipnoz ve hipnoterapi seansları genellikle 15-30 dakika arası sürer bunun dışındaki seanslar farlı özellikteki ve özel durumlarda söz konusudur.Psikoterapi ile bir seansın süresi maksimum 40-55 dk arası gerçekleşir.Bunun üzerindeki bir çalışma hem danışan hem de destek veren kişi için fazladır .İnsanın dikkatini aralıksız odaklayabildiği süre sınırı bu zamanlama ile çalışmaya uygundur ancak.

  *Ücretler piyasada piyasa koşulları , mesleki tecrübe , başarı yüzdesi , çalışılan sorun gruplarının zorluk derecesi , ek özellikler diploma ve eğitimlere sahip olma gibi çeşitli nedenler ile farklılık gösterir.Bireysel yetenek bilgi ve beceri esas olduğu için her bir yetişmiş terapist kendi alanında benzersiz bir uzmandır, kendine has terapi yöntem ve uygulamalar yapabilir,farklı bilimsel kuram yaklaşım tedavi yöntemleri ve akımları izleyebilir,Bu yöntemleri hipnoterapilerinde ve psikoterapilerinde kullanabilir. Bu nedenle şubeleşme ve çalışan elaman kadrosu oluşturma alanda oldukça zor hatta imkansıza yakındır.kaynak:forumtempo
   
Hipnoz Önyargısına Genel Bir Bakış konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hipnoz hakkında genel bilgi!

  hipnoz hakkında genel bilgi!

  hipnoz hakkında herşey hipnoz hakkında bilgi aletleri Hipnoz, yapay hareketlerle meydana getirilen bir ruh halidir. Başlıca karakteri, sadece, bu hal sırasında arzu edilen herhangi bir telkinin yerine getirilmesidir. Bu fikir yavaş yavaş hazırlanıp ortaya çıkmıştır. Dupau, Durand (de Gros), Joly gibi araştırıcılar, deneklerin uykudaki görünen irade azlığını, taklit ve baş eğmeyi ve...
 2. Ev dekorasyonuna genel bir bakış

  Ev dekorasyonuna genel bir bakış

  Ev dekorasyonuna genel bir bakış Tüm dizayn trendleri, renk, kumaş, mobilya ve aksesuarlar ile tanımlanamaz. Evin tam şekli ve odaların büyüklüğü, mobilyaların kumaşlarının seçiminde veya masa ve sandalyelerin ahşabının tercihinde göz önüne alınan bir husustur. Toplum ve teknoloji, evimize şekil verip, bizim o evde yaşama tarzımızı da etkilemektedir. Eskiden mutfaklar sadece yemek yapma...
 3. Finansa Genel Bakış

  Finansa Genel Bakış

  Bir Disiplin Olarak Finansa Genel Bakış Bir disiplin olarak finansın üç ayrı alı bölümü vardır. Birincisi şirketlerin finansal yönetimine ilişkin olanıdır. Buradaki temel sorun fonların nasıl elde edileceği ve nasıl kullanılacağıdır. Finansın ikinci kesimi finansal piyasalar ve finansal kurumlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Üçüncüsü ise yatırımlar ile ilgilenir. Reel varlık alım, buğday...
 4. önyargılarımız...

  önyargılarımız...

  önyargılarımız nelerdir Uzaklarda bir köyde, kocası, çocuğu doğmadan ölmüş, tek başına yaşayan hamile bir kadın vardı. Kadın, kendisine arkadaş olması için dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başladı. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmazdı. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşmıştı. Birkaç ay sonra kadının çocuğu doğdu. Tek başına tüm...
 5. Bir bakışımız yeter

  Bir bakışımız yeter

  Bir bakış yeter herşeyi anlatmaya :D:D

Sayfayı Paylaş