1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Hippi nedir?Kimlere hippi denir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hippi nedir hippilik nedir hippie hippi ne demek Hippi kelimesini çok sık duyarız ama anlamını ve yaşam tarzını belki bilmeyenleriniz için gerekli olan bilgileri aktarıyorum .Bakalım hippi kimlere denirmiş?
  [​IMG]
  Hippi, yaşam tarzı aslında bugünkü mutlak retçiliğin temellerini atan bir oluşumdur. Dünyanın üzerindeki tüm bitki, hayvan ve insanlara ait olduğunu kabul eden apolitik bir görüş... Kendilerine asla sınır koymayan, var olan tüm yetkilileri reddeden, komün hayatını savunan özgülükçü bir hareket... 1960'lı yıllarda dönemin komünist ve faşist yapılanmalarına karşı çıkan, özgürlüğün bireyin kendi içinde olduğunu savunan ancak uygulamaları ile anarşist düşünce tarzından tamamen ayrılan, düşünce biçiminin gerçek yaşama dönüştüğü yer aslında hippilik.

  Hippi sözcüğü ABD'de altmışlı yılların ortaları ve sonu arasında yer alan genç bir erkeği ya da kadını yetişkin yaşın ortalarından otuzlu yaşlara kadar kadar belirtir. Hippiler daha çok "freaks" diye adlandırılır yani "uyuşturucu muptelaları. Sözcük büyük bir olasılıkla hipster'in kısaltılması olan, zenci gettolarında yaşayan "hip" ten gelmiştir. Hippilerin herhangi bir siyasal parti veya da hareketle ilişkileri yoktur. Uyuşturucular, müzik ve cinsellik hippi kültürünün içinde elele yürümeye başlamıştı. Hippiler 1964'de "i want to hold your hand" diye mırıldanmışsa da 1967'de " why dont we do it in the road" adlı şarkıyı söylemişlerdir. Vejetaryan beslenme "in" et parçaları "out"tur. 1965 te "hippi" sözcügünün ortaya çıktığı ve bu olgunun geliştigi yıl ABD Vietnam'a asker gönderir ve buna birçok başkaldırı ortaya çıkar. Dünyaca ünlü ***s şampiyonu muhammed ali clay, bu donemde basın açıklması yaparak vietnam savaşını kınadıgını ve askere gitmeyeceğini soyler.ve bundan dolayı muhammed alinin unvanı alınır ve 3 yıl sureyle ringlerden uzaklaştırılır. Zenci devrimci lider Malcolm X öldürülür. Ve zenci birliğinin başına martin luther king gelerek unlu soylevi " bir düş gördüm"'ü bu donemde verir..

  ABD'de sisteme aykırı hareketleriyle ön plana çıkan hippilerde özgürlükçü ve antimilitarist akımlar oluşmuştu. ABD'deki 60 kuşağının en önemli hareketi o zaman ABD'nin yürüttüğü Vietnam Savaşı'na karşı hippilerin muhalefetiydi. Bu dönemde ABD'deki gençler orduya girmeye zorlanıyordu.

  Tarım yerine toplayıcılık ve bahçecilik yaparak, genellikle vegan-vejeteryan beslenerek hayatalarının devamlılığını sağlamaktadırlar. 1970'lı yıllarda Türkiye hippiler için çok önemli yerlerden biri olmuştur. Birçok hippi Katmandu, Tibet gibi yerlere giderken Türkiye'de özellikle de İstanbul Sirkeci'deki tek yıldızlı otellerde ve pansiyonlarda konaklamışlardır. O dönemde Türkiye'deki hippi hareketinin de temelleri atılmıştır. Birçok sol görüşlü insan bu kişilerle tanıştıktan sonra politikadan uzaklaşarak onlarla dünya turlarına çıkmıştır. Bugün Türkiye hippiler için önemli noktalardan biri olma özelliğini korumaktadır. Rainbow festivali öncesinde dünyanın birçok yerinden hippiler Olimpos, Kelebek Vadisi gibi yerlerde toplanarak festivale gitmektedirler. Türkiye'de hippi hareket de altın yıllarını yaşamaktadır. Özellikle doğayla iç içe yaşam tarzını benimseyen insanlar eninde sonunda mutlaka bu hareketin içine kendilerini dahil etmektedir.

  Bir akım olarak incelendiğindeyse hippilik özellikle psikanalist Eric Fromm tarafindan gelmiş geçmiş en tutarlı hareket olarak kabul görmektedir. Çünkü "çiçek çoçuklar" ozgur ask savunuculuğunun, barış yanlılığının tüm gereklerini yerine getirerek, inandıklarini yaşamaktan hiçbir zaman çekinmemiş ve genelgeçer ahlâkın bütün karşıtlığına birliktelikleriyle karşı koyarak alternatif bir hayatı sürdürmeyi başarmişlardir. Bu yaşam tarzının en şaşırtıcı yanlarından birisi olarak da komün yasayan hippi gruplarının üyelerine tek tek bakıldığında hiçbirinin cebinde metelik olmamasına karşın rahatlıkla hayatlarını sürdürebiliyor oluşlari gösterilir.

   
 2. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  bıde bunlara apachi, tikky,emo, falan fılan katıldı nereye gidiorr o mıllett ...
   
 3. melisa-14

  melisa-14 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  emo nedir bilirim ama hippy yeni duydum
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  bn saçımı değişik tarzlarda şekil veriodum babam bizim zamanımızda o şekil yapan kişilere hipi denir dedi :D
   
Hippi nedir?Kimlere hippi denir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kadınlara neden ŞEYTAN denir???

  kadınlara neden ŞEYTAN denir???

  şeytan kadınlarla ilgili sözler şeytan ve kadınla ilgili sözler kadın ve sözleri kadın sözleri şeytanla Kadınlar üzerine bir çok söz okudum çoğu bana saçma geldi ama burda yazılanlar gayet açık ve net:)Kadınları en iyi anlatan sözler bunlar bence.Özelliklede kadınlara''şeytan'' denilmesinin sebebini çok iyi anladım.Sizde merak ediyorsanız sözleri okuyun ve son söze dikkatinizi verin:ehi:...
 2. Akarsu Ağzı nedir neye denir ?

  Akarsu Ağzı nedir neye denir ?

  Akarus ağzı nedir neye denir akarsu ağzı ile ilgili bilgiler ve anlamının neler olduğunu bana bir yazı ile açıklamanız mümkünmü teşekkürler ?
 3. genetik kopyalamaya ne denir

  genetik kopyalamaya ne denir

  genetik kopyalamaya ne denir ? arkadaşlar lütfen çabuk cevap verin genetik kopyalamaya ne denir
 4. Kimlere şehid denir?

  Kimlere şehid denir?

  Allah yolunda canını feyda eden bir müslümana şehid denir. Şehidlik, İslâm'da en büyük mertebedir. Şehidlerin Allah katında kadir ve kıymetleri pek yücedir. Âhirette en büyük rütbenin Peygamberlikten sonra şehidlik olduğu belirtilmiştir. Bunun içindir ki, şehidlerin üzerlerinde bulunan kul hakkından başka bütün günah ve kusurları Allah tarafından afvedilmektedir. Âyet-i Kerîme'de şehidlerle...
 5. Hippi Nedir?

  Hippi Nedir?

  İnsan varlığını ve onun değerini hesaba katmayan savaşların oluşturduğu sosyo-ekonomik ve düşünsel kayıp ve acılardan sonra toplumda bir akım olarak beliren, İkinci Dünya Savaşı sonrası, atom bombasının insanlık ideallerini ve hayallerini nedeyse sıfıra indirdiği, orta ve üst kesimlerinden gelen, sosyal yaşamının, çalışma düzenin bir parçası olma ve bir yerlere varma prensiplerini hiçe sayan,...

Sayfayı Paylaş