1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Histeroskopi nasıl yapılmaktadır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Histeroskopik işlemlerin büyük çoğunluğu hastane ameliyathanesinde yapıldığı halde, tanısal histeroskopi doktorun muayenehanesinde yapılabilmektedir. Doktorunuz bu işlemi muayenehanede yaparsa serviksi uyuşturmak için size ilaç verebilir. Histeroskopi bazen rahim kavitesindeki bir durumu teşhis etmek için kullanılır. Histeroskopi (H/S) ince boru şeklindeki bir mercek sistemi ile rahim içerisine girilerek gözlem yapılan tanısal ve hatta cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesine yarayan bir işlemdir. Görüntüler bir monitörde izlenir. Rahim içerisine sokulan kamera veya mercek sisteminden oluşan boru şeklindeki alete histeroskop denir. İşlem tamamlandığında genellikle normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.
  < Konu Resmi..>
  Operatif Histeroskopi:
  Histeroskopi doğurganlığı etkileyen doku ve gelişimleri almak için de yapılmaktadır. Bu işlem genel, epidural veya spinal anestezi eşliğinde yapılır. Rahim (Uterus) Değerlendirmesi
  Doktor histeroskopiyle neleri teşhis edip tedavi edebilir?

  Endometriyal polipler, kısır hastalarda yaygın olarak bulunan lezyonlardır. Polip rahim kavitesini veya serviksi çevreleyen dokunun aşırı büyümesidir. Boyutlarına ve bulundukları yere göre polipler muayenehanede de, ameliyathanede de alınabilir. Uterin fibroidler (Myomlar), rahimdeki kanseröz olmayan gelişimlerdir. Bu gelişimler rahim içindeyse yoğun kanamaya neden olabilmektedir. Almak için histeroskop kullanılır.
  İntrauterin yapışıklık, diyagnostik histeroskopiyle de, operatif histeroskopiyle de alınabilir. Yapışıklığın yeniden oluşumunu engellemek için doktorunuz size östrojen verebilir ve cerrahi sonrası rahiminize bir hafta süresince bir balon yerleştirebilir. Takiben histeroskopi veya diğer değerlendirme yöntemlerine, yara dokusunun yeniden oluşup oluşmadığını belirlemek için ihtiyaç duyulabilir.

  Gebe kalmak istiyorsunuz bir yıldan uzun bir süredir deniyorsunuz (35 yaş ve üstüyseniz altı ay) ve henüz başarılı olamamışsanız, kısırlık nedenini bulmak için bazı testler yapılacaktır. Doktorunuz üreme organlarınızı (fallop tüpleri ve rahim), partnerinizin spermini ve hormonal durumunuzu kontrol etmek için bazı kan testleri yapacaktır. Rahiminizin incelenmesi en önemli testlerden birisidir. Doktorunuz döllenmiş yumurtanın (embriyo) yerleşmesi ve gelişmesi için herhangi bir engel olup olmadığından emin olmak isteyecektir. Rahimdeki anormal doku gelişimleri (endometriyal polip ve fibroid gibi) ve yara dokusu embriyonun yerleşmesini engelleyebilmektedir.
  Doktor rahimimi nasıl muayene edecektir?
  Doktorunuzun rahiminize bakması için çok çeşitli yollar mevcuttur. Bunlar :
  Vajinal Ultrason: Vajinal ultrasonda vajinaya yerleştirilen bir prob kullanılır. Bu prob pelvik alandaki ve etrafındaki organların görülmesini sağlar. Vajinal ultrason kullanımı doktorun rahim duvarını görmesine yardımcı olur.
  Sonohisterogram (Saline İnfüzyon Ultrasonu): Rahim içi kaviteyi değerlendirmek gerektiğinde doktorunuz sonohisterogram yapmak isteyebilir. Bu işlem sırasında kaviteye daha iyi bakabilmek için küçük bir miktar steril solüsyon kullanılır.
  Histerosalpingogram: Bu işlem tüpler ve rahim kavitesi hakkında bilgi sağlamaktadır. Doktor rahiminize özel bir boya enjekte eder ve sonra x-ışınlarıyla boyanın tüplerden geçişini görüntüler. Bu test doktorunuzun tüplerin açık olup olmadığını belirlemesini sağlar.
  Histeroskopi: Bu işlem rahim içinin kamera yardımıyla görülmesini sağlayan histeroskopla yapılır. Doktor doğrudan rahimi görebildiği için bu işlem en kesin bilgiyi sağlayabilmektedir.  Histeroskopi riskleri nelerdir?
  Bu işlem aşlında 5-10 dakika süren son derece basit bir tanısal yöntemdir. Ancak bazı durumlarda istenmeyen olaylar meydana gelebilir.Tanısal histeroskopiden dolayı kadınların sadece % 1’ inde komplikasyon gelişir. Başka herhangi bir işlemden sonra da enfeksiyon oluşabilmektedir. Nadiren cerrah histeroskopiyi kullanırken kazayla rahim duvarını delebilir (buna uterin perforasyonu denir). Bu delikler küçüktür ve genellikle kendiliğinden iyileşmektedir.
  Operatif histeroskopi komplikasyonları; aşırı sıvı emilimi, enfeksiyon, kanama ve rahim (delinmesi) perforasyonudur. Perforasyon operatif histeroskopi esnasında oluşursa, çevredeki organların (ince bağırsaklar, mesane veya kan damarları) hasar görmediğinden emin olmak için başka bir işleme gerek duyulabilmektedir.


   
Histeroskopi nasıl yapılmaktadır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızlar gebelik doğum hesaplama olayı nasıl yapılmakta

  Kızlar gebelik doğum hesaplama olayı nasıl yapılmakta

  Kızlar hamile kalan bir kişinin muhtemel doğum tarihi nasıl hesaplanıyor, hani bebek ortalama şu şu aylarda doğacak dediğimiz şey nasıl ortaya çıkıyor.Nasıl hesap ediliyor teşekkürler.
 2. Çikolata kisti nedir ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

  Çikolata kisti nedir ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

  Rahimin içini döşeyen endometrium adı verilen zar tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistleşmesi sonucu oluşur. Kist içi çikolata kıvamında koyu kahverengi bir sıvı ile doludur ve bu nedenle çikolata kisti de denir. Genelde etrafa yapışıklıklar gösterir. Hastalar doktora kısırlık, ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı ve fazla miktarda adet görme şikayeti...
 3. Ofis Histeroskopi Kimlere uygulanır?

  Ofis Histeroskopi Kimlere uygulanır?

  ofis histeroskopi nedir,ofis histeroskopi nasıl yapılır,ofis histeroskopi ağrılı bir işlemmidir,ofis histeroskopi hakkında bilgiler Ofis Histeroskopi muayenehane veya klinik ortamında yapılan, genelde herhangi bir anestezi gerektirmeyen, rahim içinin bir kamera ile görüntülenmesini sağlayan son derece rahat, kolay ve önemli bir işlemdir. Yöntemin ismi; ofis- muayenehanede olabilen,...
 4. Histeroskopi kimlere ne için yapılır?

  Histeroskopi kimlere ne için yapılır?

  Histeroskopi bir teleskopla rahim içerisine girilerek tanısal ve cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesine yarayan endoskopik bir cerrahi girişimdir. Histeroskopi muayene ortamında anestezi uygulanmadan veya ameliyathane ortamında uygulanabilir. Muayenehanede uygulanan ve ofis hiteroskopi adı verilen sistemde sadece kullanılan cihaz çok ince olduğu için rahim ağzının genişletilmesine gerek...
 5. Histeroskopinin  Uygulama Şekli Nasıldır?

  Histeroskopinin Uygulama Şekli Nasıldır?

  Rahim boşluğunun ve rahim ağzının optik bir cihazla vajinal yoldan izlenmesi ve takip edilmesi işlemine histeroskopi işlemi denir. Histeroskop ise bu işlemin yapıldığı alettir. Sıra dışı kanamaların nedenlerinin incelenmesi, infertilite nedenlerinin araştırılması, doğumsal sorunların incelenmesi ve teşhis ve tanı koyulması ya da önceden tespit edilmiş polip veya myomların alınması ile doğuştan...

Sayfayı Paylaş