1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Histeroskopinin Uygulama Şekli Nasıldır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Rahim boşluğunun ve rahim ağzının optik bir cihazla vajinal yoldan izlenmesi ve takip edilmesi işlemine histeroskopi işlemi denir. Histeroskop ise bu işlemin yapıldığı alettir. Sıra dışı kanamaların nedenlerinin incelenmesi, infertilite nedenlerinin araştırılması, doğumsal sorunların incelenmesi ve teşhis ve tanı koyulması ya da önceden tespit edilmiş polip veya myomların alınması ile doğuştan var olan şekil bozukluklarını gidermede, tedavi etmede histeroskopi yöntemi uygulanmaktadır.

  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Histeroskopi yönteminin en sık kullanıldığı uygulamalar

  Tüp bebek yönteminde başarısızlık oluşumunun nedenlerini araştırırken
  Polip veya miyom alınmasında,
  Rahim içi yapışıklıkların giderilmesinde
  Rahim içerisinde herhangi bir bölgenin çıkarılmasında
  Rahim içi hastalıkların tanı ve teşhisinde
  histeroskopi yöntemi kullanılmaktadır.

  Histeroskopi yöntemi ile tanı nasıl yapılır?

  Tanısal yöntemlerde hastaya anestezi uygulamaya gerek yoktur. Hasta doğum masası dediğimiz masaya uzanır. Antiseptik sıvılarla temizlenen vajina ve rahim ağzına lokal anestezi yapılır. Daha sonra optik cihaz yavaşça rahime yerleştirilir. Optik cihaz ortalama olarak 5 cm çapındadır.

  Hafif bir gaz; karbondioksit gazı ve yeterli sıvı sayesinde rahim içerisini daha net görmek mümkündür. Hastalık belirtileri olan dokulardan parça alınarak tanı için patolojik araştırmaya gönderilir. Hastalar histeroskopik tanı işleminde çok ağrı duymazlar ve bu işlem takriben 5 dk sürmektedir.

  Rahim içi yapışıklıklarda histeroskopi yönteminin ne gibi faydası vardır?

  Bu yöntem ile rahim içerisinde ki yapışıklıklar açılır ve geciken adetler, gebelikteki düşüklerin önlenmesine yardımcı olur.

  Operatif (cerrahi) histeroskopi;

  Tıpkı laparoskopi ameliyatları gibi benzer bir yöntemdir. Laparoskopi den farklı olarak daha kalın bir alettir. Bu yöntem 45 dk veya 1 saat sürmektedir.

  Histeroskopinin riskleri var mıdır?

  Teşhis ve tanı için yapılan histeroskopinin riskleri yok denecek kadar azdır. Operasyon yöntemi ile yapılan histeroskopi öyle kolay değildir. Uzun ve zor süren bir işlem olduğundan bu işlem içerisinde bir iki komplikasyon çıkması mümkündür. En sık karşılaşılan “uterin perforasyon” yani rahim delinmesidir. Rahim delinmesi; Rahmin içerisinde çaprazlı bir şekilde oluşur. Önemli bir şey değildir. Açılan yaralar bir müddet sonra iyileşir.

  Komplikasyonlar:

  Rahmi genişletmek için yapılan ilaçlar sebebi ile ciddi alerji, kişinin hassasiyetine göre alerjinin seyri değişir
  Kanda pıhtılaşma
  Nefes almada zorluk
  Akciğerde sıvı birikimi
  Hipotermi yani vücut ısısının düşmesi gibi
  komplikasyonlar oluşmaktadır.

  Histeroskopi işlemi sonrasın da hastaya neler olur?

  Histeroskopi sonrasında vajina bölgesinde biraz leke, akıntı olabilir, kramplar hissedilebilir. Bu durum bir kaç gün sürmektedir. Mikrop kapılmaması için cinsel ilişkiden bir süre uzak durmalısınız.
   
Histeroskopinin Uygulama Şekli Nasıldır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun

  Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun

  TÜRK MEDENİ KANUNU...Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun3 Aralık 2001Türk Medeni Yasası'nın yürürlüğe girmesinden sonra, bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önceki olayların hukuki sonuçlarının hangi yasal düzenlemeye tabi olacağına ilişkin yasa... TÜRK MEDENÎ KANUNUNUN YÜRÜRLÜĞÜ VE UYGULAMA ŞEKLİ HAKKINDA KANUN Kanun No: 4722 Kabul Tarihi: 3.12.2001 Resmi...
 2. Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun

  Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun

  Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun Kanun No: 5320 Kabul Tarihi : 23.03.2005 RGT: 31.03.2005 RG NO: 25772 Amaç MADDE 1.- (1) Bu Kanunun amacı, 4.12.2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun yürürlüğe konulmasına ve uygulanmasına ilişkin esas ve usûlleri belirlemektir. Kapsam MADDE 2.- (1) Bu Kanun, diğer kanunlarda, yürürlükten kaldırılan...
 3. Şekli

  Şekli

  Madde 4 - Toplu iş sözleşmesi yazılı olarak yapılmadıkça geçerli değildir.
 4. Histeroskopi nasıl yapılmaktadır?

  Histeroskopi nasıl yapılmaktadır?

  Histeroskopik işlemlerin büyük çoğunluğu hastane ameliyathanesinde yapıldığı halde, tanısal histeroskopi doktorun muayenehanesinde yapılabilmektedir. Doktorunuz bu işlemi muayenehanede yaparsa serviksi uyuşturmak için size ilaç verebilir. Histeroskopi bazen rahim kavitesindeki bir durumu teşhis etmek için kullanılır. Histeroskopi (H/S) ince boru şeklindeki bir mercek sistemi ile rahim...

Sayfayı Paylaş