1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hiyerarşinin Anlamı Nedir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  hiyerarşi nedir hiyerarşi ne demektir
  hiyerarşi anlamı  Çok fazla kullanılmasa da özellikle basında sık sık duyduğumuz bir kelimeden bahsedeceğiz sizlere melekler :) Hiyerarşi... :)


  < Konu Resmi..>
  Toplumsal örgütlerde iktidarın ve görevlerin kademelendirilmesini, ast-üst ilişkilerine göre düzenlenmesini ifade eden kavramdır hiyerarşi. Kelimenin aslı Yunanca hierarkftt’a'dan gelmekte olup Eski Yunan ve Bizans’ ta '' kutsal hakimiyet” manasında kullanılmıştır. Kilise teşkilatının Papadan aşağıya doğru inen örgütlenmesini ifade etmek için de hiyerarşi kavramı kullanılmıştır. Ayrıca İngilizcede din işleri amirliği, din adamları tarafından yönetilen hükümet usulü, din işleriyle meşgul memurların ifade edilmesinde de hiyerarşi kavramı kullanılmıştır.

  Çağdaş anlamda hiyerarşi, belli bir büyüklüğe ulaşmış kamu ve özel kurumların bürokratik şekilde örgütlenmelerinde ve yönetimlerinde uyulan temel ilkelerden biri olup, kurumlarda görev ve yetkilerin bir makamlar sistemi oluşturacak şekilde düzenlenmesini gerektirmektedir. Görev ve yetkilerin ast-üst ilişkisi çerçevesinde bir hiyerarşiye göre düzenlenmesi, astların üstlerin emirlerine uymalarını, üstlerin de astlarına iş buyurma, emir verme ve onları kontrol etmelerine imkân vermektedir. Merkezden yönetim sistemine sahip kamu yönetimlerinde basamaklar arasında uyumlu bir işleyişi sağlama amacına yönelik olan hiyerarşi, yüz yüze ilişkilerin son bulduğu bütün grup ve kurum*larda görülür. Hiyerarşik yapı içerisinde asıların üstlerinden emir ve direktif almaları söz konusu ise de, kamu yönetiminde bu emir ve direktiflerin kanun ve tüzüklere uygunluğu ve yazılı olması zorunludur. Bu itibarla konusu suç oluşturan emir, yerine getirilemez.

  Kamu ve özel kurumlarda hiyerarşi, aynı zamanda kıdem esasına dayalı olarak görevlilerin terfi yoluyla bir üst makama yükselmelerine, örgütün zirvesine doğru tırmanmalarına imkan vermektedir. Bunun yanında hiyerarşi» işlerin (görevlerin) iş bölümü esasına göre ast-üst ilişkileri dahilinde paylaşılmasını ve üstlerin astlarını denetlemeleriyle işleyen bir kontrol mekanizmasınm kurulmasını da sağlar. Hiyerarşiye uyulmadan bir kurumu Örgütleme, bir grubu yönetme imkanı yoktur. Bütün toplumsal alanlarda ve örgütlerde hiyerarşik yapı mevcuttur.


   
Hiyerarşinin Anlamı Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. **hayatın anlamı nedir?**

  **hayatın anlamı nedir?**

  "Eski zamanlarin birinde bir adam hayatin anlaminin ne olduguna takmis kafayi.. Buldugu hiçbir cevap ona yeterli gelmemis ve baskalarina sormaya karar vermis.. Ama aldigi cevaplarda ona yetmemis.Fakat mutlaka bir cevabi olmali diyormus.. Ve dolasip herkese bunu sormaya karar vermis.. Köy,kasaba,ülke dolasmis bu arada zamanda durmuyor tabiki ... Tam umudunu yitirmisken bir köyde konustugu...
 2. hayatın anlamı nedir?

  hayatın anlamı nedir?

  Hayatın Anlamı Eski zaman ların birinde bir adam hayatın ne olduğuna takmiş kafayı. Ama aldığı hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş.Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş.tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insan lar ona; -Su karşi ki dağları görüyormusun,orda yaşlı bilge yaşar!istersen ona git belki o sana aradığın cevabı verebilir.”demişler. Çok...
 3. irem isminin anlamı nedir

  irem isminin anlamı nedir

  Kızlar ben irem isminin tam anlamının ne olduğunu merak ediyorum bana yardımcı olabilecek bi anayiğit var mı :D:D
 4. Kelime-i Tevhid-in anlamı nedir?

  Kelime-i Tevhid-in anlamı nedir?

  Kelime-i Tevhid-in anlamı nedir? bana yazı olarak verir misiniz lütfen.
 5. hiyerarşi ne demektir

  hiyerarşi ne demektir

  hiyerarşi ne demektir bilen var mı varsa lütfen acil yardım ve cevap bekliyorum sizden hadi hanımlar

Sayfayı Paylaş