Hızlı Kilo Verdiren ve Kabızlığa Çare OLan Formül!

Hızlı Kilo Verdiren ve Kabızlığa Çare OLan Formül!
kabızlığa çare, hızlı kilo vermek için, kabızlığa karşı ne yenmeliSevgili melekler, toplumda sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan kabızlık, kilo vermek isteyenlerin önünde de engeldir. Eğer siz de kilolarınızı verememekten ve kabızlıktan şikayetçiyseniz, Diyetisyen ve Beslenme Koçu Ayşe Tuğba ŞENGEL'in tavsiyelerine kulak veriyor ve bu sorunlara hızlı bir şekilde çözüm olan mucizevi formülden bahsetmek istiyoruz sizlere....


kabızlık.jpg
Konstipasyon, toplumun kabızlık dediği günümüzde sık görülen birçok belirtiyle ortaya çıkan bir bağırsak sorunudur. Şiş karın, kuru ve sert dışkı, 3-4 günden fazla tuvalete çıkamama belirtileriyle birçok kişinin sıkça karşılaştığı sağlık sorunlarından bir tanesi. Toplumumuzun çoğunda özellikle orta yaşlı kadınlarda ve yaşlılarda diğer yaş gruplarına oranla daha fazla görülüyor.

Kabızlığın artık dengesiz ve tek yönlü beslenmeyle ortaya çıktığı biliniyor. Yanlış beslenme; hazır gıdalar tüketmek, posalı gıdalar tüketmemek, sebze ve meyve tüketiminin azalması, yeterli miktarda su tüketilmemesi ve bunun üzerine birde hareketsiz yaşam eklenince kabızlık sorunuda beraberinde geliyor.

Araştırmalara göre kahvaltı yapmayanlarda kahvaltı yapanlara oranla kabızlık şikayeti daha sık görülüyor. Çünkü uyandıktan sonra eğer kişi birşeyler tüketirse bağırsak hareketleri 2-3 kat oranda artış gösteriyor. Egzersiz yapmayan toplumlarda ise kabızlık görülme oranı 3 kat artış gösteriyor.

Kabızlık ciddi bir sağlık sorunu olmasının yanında metabolizma hızının en önemli habercilerinden. Eğer kişi kabızlık sorunu yaşıyorsa metabolizması yavaş çalışıyor demektir. Kabızlık direk olarak kişinin kilosu üzerinde etkilidir. Eğer kabızlık sorunu yaşayan kişi bu durumu tedavi edemez ise kilo vermesi yavaşlar ve durur. Aynı zamanda kişi kolayca kilo almaya başlar.

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi kişinin beslenmesini düzenlemeden çareyi ilaçlarda aramasıdır. İlaçlara sarılmak yerine ilk yapmanız gereken şey önce beslenmenize gözatmak. Çünkü ilaçlar çözüm olmasının yanında bağırsakları uzun vadede bu ilaçlara bağımlı hale getiriyor. Bir süre sonra ilaçlarda çare olmaktan çıkıyor.

Bağırsak sorunu yaşamamak için hayatınızdan eksik etmeyin

-Lifli gıda alımınızı artırın.

-Meyve ve sebze tüketimini artırın.

-Haftada 3-4 gün mutlaka tempolu yürüyüş yapın.

-Güne ilk su içerek başlayın.

-Günde en az 10 bardak su tüketin.

-Haftada 2-3 defa kurubaklagil tüketin.

-Diyet yapıyor olsanız dahi salatalarınıza mutlaka sızma zeytinyağı ekleyin.

-Muz, şeftali, kahve, kola, patates besinlerinin tüketimini sınırlayın.

Kabızlık çözen karışım

Malzemeler

1 adet doğranmış kuru incir

2 adet doğranmış kuru kayısı

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

2 yemek kaşığı yulaf kepeği

1 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı

Akşamdan kaynamış bir bardak suyun içine doğranmış kayısı ve kuru inciri ilave edin. Sabah bu karışımın içine yulaf kepeği, zeytinyağı ve tarçını ekleyi. Karışımı kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına tüketin.

Diyetisyen ve Beslenme Koçu

Ayşe Tuğba ŞENGEL
 
Üst