Hızlı yavaş ve eğlenceli tek- çift oyunu

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Hızlı yavaş ve eğlenceli tek- çift oyunu
Anasınıfı kavram çalışmaları arasında zıt kavramları verirken etkinlik kapsamına alacağımız parmak oyunları çok işe yaramaktadır. Zıt kavramları çoğu zaman çocuklarda algılama biraz geç olabilmektedir. Zıt kavram denildiği zaman akla gelen hızlı- yavaş kavramı için tavşan ve kaplumbağa hikayesinden faydalanmıştık. Şimdi sırada farklı bir etkinlik alalım dedim ve at sanat etkinliği yaptırıp atlar parmak oyunu oynatarak işi biraz daha eğlenceli hale getireyim istedim. Atlar parmak oyunu aracılığıyla çocuklar hem işi dramalaştırabiliyorlar hem de eğlenceli bir parmak oyunu öğrenebiliyorlar. At sanat etkinliği aracılığıyla da atın fiziki yapısı ve hareketleriyle alakalı bilgi edinme fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

IMG_2156.jpg

Atlar parmak oyunu ( At alkış oyunu eğitici video)

Atlar yavaş yavaş ormana gidiyor ( eller dizlere yavaş yavaş vurulur)

Atlar hızlandı ( Eller dizlere hızlı vurulur)

Atlar taşlıkta ( eller yumruk yapılır göğse vurulur)

Atlar çimenlikte ( Eller birbirine sürtülür)

Atlar bataklıkta ( Lık lık lık)

Atlar patikadan atlıyor (Atlama hareketi yapılır)

Hoooopppppp güüüümmmmmm

Hoooopppppp güüüümmmmmm
sallanan-at-sanat-etkinligi-3.jpg

At sanat etkinliğinde de farklı materyallere dokunma ve farklı psikomotor alanlarla alakalı becerileri geliştirmeye yönelik olarak etkinlik seçimi gerçekleştirilebilinir. At sanat etkinliği olarak alt kısma eklemiş olduğum etkinliklere göz attığınız zaman kafa kısmında delgeçle açmış olunana sanat etkinliğinde bağlama becerisini geliştirme fırsatını çok kolay yakalayabileceksiniz. Çocukların el becerilerini geliştirebilmelerine imkan tanıyacak etkinliklerden olan bu bağlamalı çalışmayı yaptırmak eğlenceli olabilecektir.
tahta-mandal-at-sanat-etkinligi-3.jpg


Üstteki atları da boyayarak mandal işle ayak yapma çalışması yaparak tamamlama fırsatı yakalayabilirsiniz.
Çocuklar açısından pekiştirme sağlayacak son derece eğlenceli bir oyun oynayabilirsiniz. Öğrenmiş olunan sayılara paralel olarak 1 ve 2 sayısına tekrar yaptırmak amacıyla ayaklarına giydikleri panduflarla eğlenceli bir oyuna yer açabilirsiniz. Bir ayakta 1 panduf 2 ayakta 2 panduf diyerek herkesin panduf çıkarmasına rehber olabilirsiniz. Ardından tek ve çift kavramına rehber olabilecek olan 1 ve 2 sayısını tekrar ederek müzikle panduf eşleme gerçekleştirilebilinir. En çok panduf birleştiren grup alkışlanır. Böylece farklı bir pekiştireç kullanmış olabilirsiniz. Ayrıca sınıfta at taklidi yaparak at hareketleriyle panduf birleştirme gerçekleştirerek bütünleştirici etkinlik uygulaması gerçekleştirebilirsiniz. Siz de etkinlik zamanlarınızı bütünleyici bir şekilde gerçekleştirip algılama becerilerini daha üst düzeyde tutabilirsiniz.
 
Üst