gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Hodan yağı nelere iyi gelir?

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Hodan yağı cildinizi sağlıklı tutabilmeniz için az bilinen bir sırdır. Bu doğal yağ sadece derinizi nemlendirmekle ve kuru ve hasarlı cildinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda egzama ve atopik dermatit gibi kronik cilt rahatsızlıklarına sahip hastaları rahatlatır.
  Hodan Yağı Nedir?

  Hodan (borago officinalis) genelde yıldız çiçeği denilen yabani bir çiçektir. Görece büyük bir bitkidir. (46 cm uzunluğunda) Yıldız şeklinde parlak mavi çiçekleri vardır ve neredeyse dünyanın her yanında vahşi doğada bulunabilirler. 1500 yıldan fazladır bilinen ve kullanılan ünlü bir bitkidir. Roma tarihçisi Pliny hodanın faydaları hakkında yazmış ve hodan yapraklarının, Homer’in yazılarında olduğu gibi gizemli Nephenthe iksiri misali şaraba katıldığında mutlak bir şekilde unutkanlık yapan bir sarhoşluğa sebep olabileceğinden şüphelenilmiştir. Orta Çağ’da, hodan, tıbbi tedaviler için kullanılan çaylara konulmuştur.  Bugün hodan bitkisi yaprakları ve gövdesi için değil, çekirdeklerindeki çok değerli yağı için ekilmekte ve yetiştirilmektedir. Bu yağın çok kıymetli oluşu, bir yağ asidi olan ve gamma – linolenik asit (GLA) denilen yağ asidinin bilinen en zengin kaynağı olmasıdır. (%24)

  Yiyeceklerinizde ve Cildinizde Hodan Yağı Kullanımı

  Son zamanlarda yapılan pek çok çalışma ağız yolu ile alınan hodan yağının ciltteki PG1 seviyesini arttırdığını ve kronik enflamasyonları bastırdığını belirtmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar yağ asitlerinin dengesizliğinden kaynaklanan deri rahatsızlıklarının, hodan yağının beslenmeye eklenmesi ile düzeltilebileceğini göstermektedir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Aslında son zamanlarda yapılan bir çalışma deri rahatsızlığına sahip hastalarda besin takviyesi şeklinde verilen hodan yağının bu hastaların ciltlerinde doğrudan bir gelişme ile sonuçlandığını göstermiştir.  < Konu Resmi..>  Ağız yoluyla alınan hodan yağı cilde faydalı olduğu gibi deriye sürülen hodan yağının da derideki çeşitli bozukluklara pozitif etkilerinin olduğunu ve bu bozuklukların giderilmesine yardımcı olduğunu gösteren yeteri kadar kanıt mevcuttur.

  Çok ilginç bir çalışma hodan yağını içeriklerinde bulunduran cilt kremlerinin kuru ya da hasarlı ciltler üzerindeki etkilerini incelemiştir. Yirmi tane kuru veya pullu cilde sahip olan sağlıklı bireylere on dört gün boyunca testler yapılmıştır. Sonuçlar, hodan yağını içeriklerinde bulunduran kremlerin hem kuru ciltlerde hem de yüzeysel olarak hasarlı ciltlerde nemin ve yumuşaklığın sağlanmasında daha etkili olduklarını kanıtlamıştır. Bu çalışma hodan yağının kronik olan kuru ciltlerde olsun, çevresel faktörler sonucunda hasar görmüş ciltlerde olsun, erişkin bireylerin derilerinde hücreler arası nem duvarını korumada önemli bir rol oynadığının kanıtı olarak yorumlanmıştır.

  Bebekler İçin Hodan Yağı

  Hodan yağının haricen uygulanması ile ilgili en güçlü kanıtlardan bir tanesi, “cradle cap” (beşik şapkası) da denen ve genelde bebeklerde görülen infantil sebore dermatit hastalığına ciddi şekilde yakalanmış bebeklerin kırk sekizi üzerinde yapılmış klinik çalışmalarda görülmüştür. Bu rahatsızlık kafa derisinde, göz kapaklarında, yüzde, koltuk altında, kasıklarda ve göğüste oluşan pulcuklar ve kabuklar ile bilinir. Bu hastalıktan muzdarip bebekler günde iki kere hodan yağı ile tedavi edilirler ve rahatsızlık iki hafta içerisinde geçer. Bu tedavide sadece hodan yağının uygulandığı bölgelerde değil uygulanmadığı diğer bölgelerde de pozitif gelişmeler görülür. Bu sonuç hodan yağının deriden etkili bir biçimde absorbe edildiğini ve vücudun diğer kısımlarında da Prostaglandin 1’in biyosentezi için gerekli gama- linolenik kaynağı olarak kullanıldığını göstermektedir. Eğer bu tedaviye devam edilmezse, bir hafta içinde belirtiler tekrar ortaya çıkacaktır. Ancak bebek yedi aylık olana kadar bu tedaviye devam edilirse hastalık kendini tekrarlamayacaktır.

  Yazarların hipotezlerine göre bazı yeni doğanlarda D6D enzim sistemi yeteri kadar gelişmemiş olmaktadır ve bu nedenle yeteri kadar gama- linolenik asidi üretememektedir. Bu sebepler bebekte “beşik şapkası” (cradle cap) rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetiklemektedirler. Hodan yağı tedavisi en azından bebeğin enzim sistemi topralanana kadar GLA’yı dışarıdan almasına yardımcı olmakta ve böylece hastalık semptmlarından kurtulmasını sağlamaktadır.

  Biyokimyasal Özellikleri

  Vücudumuz doğal olarak gamma – linolenik asit üretebilme kapasitesine sahiptir. Ancak bunu yapabilmesi için başlangıç maddesi olarak linolenik asite (LA) ihtiyacı vardır. Bu temel bir yağ asididir ve vücudumuz bu yağ asidini üretemez. Bu nedenle bu yağ asidini her günkü beslenmelerimiz ile beraber dışarıdan almak zorundayızdır. Şükür ki günlük beslenmelerimizde bu yağ asidinden bol miktarda almaktayız zira hemen her yenilebilinir bitkisel yağda bu yağ asidi bulunmaktadır. Linoleik asit mideye girdiğinde Delta -6- Desaturase (D6D) denilen ve LA’yı GLA’ya çeviren bir enzim ile etkileşime geçer. Böylece günlük ihtiyacımız olan GLA’yı edinmiş oluruz. Burada D6D’nin önemi büyüktür zira bu enzim olmadan ne kadar linoleik asit alırsak alalım, yeterli GLA’ya sahip olamayız. GLA daha sonra biyokimyasal bazı adımlar neticesinde prostaglandin 1 denilen (PG1) ve çok önemli olan bir bileşime dönüştürülür. İşte prostaglandin 1, sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için temel moleküldür. PG1 deriyi yaralanmalardan ve hasarlardan korur, su kaybını telafi etmede etkilidir ve deride oluşabilecek enflamasyonlara karşı direnç sağlar.

  D6D enzimi sık sık tembel enzim olarak anılır. Böyle denmesinin sebebi bu enzimin işini çok yavaş yapması hatta bazı koşullar altında bozulmasıdır. Egzama, atopic dermatitis, ve sedef hastalığı gibi deri rahatsızlıklarına sahip olan insanlarda linoleik asidin fazlalığı ile aynı anda gamma –linoleik asidin azlığı görülür. Bu durum D6D enziminin faaliyetlerindeki azalmanın çok güçlü bir belirtisidir. Sonuç olarak böyle bireylerde PG1 sentezinin azalmasından kaynaklı kuru cilt ve transepidermal su kaybı görülebilir. İşte tam bu noktada hodan yağının gamma – linoleik asit bakımından zengin içeriği ortaya çıkar. Hem besin olarak alındığında hem de haricen deriye uygulandığında, çalışmayan ya da bozulmuş D6D enzimine ihtiyaç duymadan vücuda doğrudan GLA sağlar. Bu nedenle normal seviyelerde PG1 üretilmesine yardımcı olur.

  Sonuç

  Hem insanlar hem hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen pek çok kanıt hodan yağının deri dokusunun iyi yönde gelişmesinde ve görünümünün iyileşmesinde önemli etkilerinin olduğunu göstermektedir. Klinik olarak hodan yağı deri rahatsızlıklarını tedavi eden ve ve cilt hastalıkları ile iniltili iltihaplanmaları azaltan çok etkili bir araçtır. Günlük kullanımda da derinin kuruluğu, kızarıklığı ve kuru ciltten kaynaklı nem kaybını tedavi etmede çok etkili olduğu görülmüştür.

  Hodan yağını oral yolla da kullansanız, haricen de uygulasanız, derinizin dokusu yumuşaklığı ve cildinizin nemi açısından pozitif etkilerini göreceksinizdir.

  Kıssadan hisse, hodan yağı cildiniz için faydalıdır.

   
Hodan yağı nelere iyi gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ceviz yağı neye iyi gelir?

  Ceviz yağı neye iyi gelir?

  ceviz yağı ceviz yagi yağı neye iyi gelir yagı yaği Uzmanların özellikle hergün mutlaka tüketmemiz gereken besinlerden biri olarak önerdiği cevizin yağı hakkında sizlere bazı bilgileri vermek istiyorum.Bakalı ceviz yağının faydaları nelermiş Ceviz her derde deva Doğanın insanlara sunduğu en büyük nimetlerden biri olan cevizin, şekerden kolesterole kadar yararlarını okuduğunuzda...
 2. Arpa Neye İyi Gelir ?

  Arpa Neye İyi Gelir ?

  Arpanın Yararları Arpanın Yararları nelerdir Arpa Neye İyi gelir Doğada ki şifalı bitkilerden biri de arpa melekler :) Bakın arpa ne gibi rahatsızlıklara iyi geliyormuş :tik: Arpa ekmeği yemek veya arpa çorbası içmek; şeker hastalığını iyi eder, kemikleri güçlendirir, kemik zafiyetini, kansızlığı ve halsizliği giderir. Kalbi kuvvetlendirir, düşük tansiyonu yükseltir, mide ve barsak...
 3. UNUTKANLIĞA NE İYİ GELİR?

  UNUTKANLIĞA NE İYİ GELİR?

  unutkanlık nedenleri,unutkanlık sebepleri,unutkanlık nedn olur,unutkanlığa ne iyi gelir,unutkanlığın tedavisi varmı,unutkanlığa iyi gelen besinler,unutkanlık hakkında bilgiler Çağımızda büyük küçük demeden çoğu kimsenin serzenişidir unutkanlık. Bir çok kişi “Telefonumu nereye koymuştum? Arabanın kapısını kilitledim mi? Ocağın altını kapattım mı? Ben buraya neden gelmiştim? Pardon!...
 4. Kantaron yağı nelere iyi gelir?

  Kantaron yağı nelere iyi gelir?

  kantaron yağı nedir,kantorun yağının faydaları,kantaron yağının yararları,kantaron nelere iyi gelir,kantaron yağı ile şifalı kürler hakkında bilgiler İlk yardım durumlarında kullanılan bu yağ, hücre yenilenmesi sağladığı için açık yaraların, iltihapların ve mikropların tedavisinde etkili bir silahtır. İçeriğindeki vitaminlerin de etkisi ile eski yaraları kapatır ve yerine sağlıklı...
 5. Okaliptus yağının faydaları nelerdir?

  Okaliptus yağının faydaları nelerdir?

  Lütfen okaliptüs yağını kullanmadan önce doktorunuza danışarak, okaliptüs yağını kullanabileceğinize dair onay alınız. Hamilelerde, emziren annelerde, çocuklarda kullanılması uygun değildir. Okaliptüs yağını ağızdan almayın yada gözünüze veya kulak yolunuza damlatmayın. Okaliptüs bir ağaçtır. Kuru yaprakları ve yağı ilaç yapımında kullanılır. Okaliptüs yaprakları enfeksiyonlar, ateş, mide...

Sayfayı Paylaş