Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Holter testi ne için yapılır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Holter testi, tansiyon sorunu, nabız veya kalp ritm bozukluğu gibi kalp hastalıkları düşünülen kişilere tanı amaçlı uygulanan bir tahlil yöntemidir. Holter ise; hastanın belirli bir zaman (genellikle 24 saat) içerisindeki kalp ritmini kaydetmeye yarayan, taşınabilir elektrokardiyografi (EKG) cihazıdır. Holter testi çoğunlukla kişinin normal günlük hayatı sırasında kalp ritmini izlemek için kullanılır. Hekim genellikle bu testi, hastada anormal kalp ritminden (aritmi) şüphelendiğinde yapmaktadır. Bu testin en önemli avantajı, hastanın uzun bir zaman periyodu içindeki kalp ritim değişikliklerinin izlenmesini sağlamasıdır. Böylece gün içerisinde çeşitli fiziksel ve psikolojik değişikliklerin etkisi, kullanılan bazı ilaçların kalp ritminde oluşturduğu değişimlerin izlenmesi, hastanın EKG kaydı sırasında oluşan şikâyetlerinin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Hastanın kalbinin elektriksel aktivitesi bir teyp kasetine kaydedilir.
  Holter cihazı, kan basıncının 24 saat boyunca belli aralıklarla ölçülüp kaydedilmesini sağlamaktadır. Cihaz kola takılan manşet ve kaydedici bölümlerden oluşur. Holter cihazından alınan veriler bilgisayara yüklenerek analiz edilir ve kan basıncının günlük takibi yapılır.

  < Konu Resmi..>  Tansiyon holteri incelemesi kan basıncının günlük değişkenliğinin incelenmesi, ilaca dirençli hipertansiyon, ilaç tedavisinin etkinliğinin incelenmesi amacı ve benzeri durumlarda yapılır.
  Holter testi için hastanın hazırlanması ve testin uygulanması:
  Holter testi öncesinde herhangi özel bir hazırlığa gerek yoktur. Hastanın göğüs kafesinde belirli bölgelere plastik elektrotlar yapıştırılır (hastanın göğsünde elektrotların yapıştırılacağı yerlerde fazla miktarda kıllar bulunuyorsa, bu bölgeler tıraş edilmelidir).


  Ayrıca bir kemer ile kayıt edici cihaz takılır. Bu sistemin son derece küçük ve hafif kayıt cihazı sayesinde hastaya konforlu bir biçimde sürekli EKG kaydı yapılmaktadır. Kişi günlük normal yaşamını sürdürürken cihaz planlanan zaman boyunca kalp elektrosunu kaydeder.  Genellikle 24 ve 48 saat süreyle hasta bu cihazı taşır. Hastaya cihazı taşırken günlük aktivitelerini ve şikâyetlerini kaydetmesi söylenmektedir. Hasta cihazı taşıdığı süre içerisinde banyo yapmamalı ve cihazı sudan uzak tutmalıdır. Daha sonra kayıt cihazı çıkarılır ve bilgisayar ortamında uzman kardiyolog tarafından, kayıt edilen EKG ritim analizi yapılır. Sonuçlar genellikle 24 saat içinde hastaya verilir.  Holter testi hangi durumlarda kullanılır?
  Holter testi, hastanın uzun süreli kalp ritmi takibini gerektiren şikayetlere (çarpıntı, baş dönmesi, bayılma, nefes darlığı vb) neden olan aritmilerin tanısını koymak, ağrı olmadan kalp dokusunda oluşabilecek beslenme bozukluğunun takibi (sesiz iskemi), ritim veya damar hastalıklarında tedavinin izlenmesi ve kalp ritmi üzerine etkili ilaçlara yanıtın izlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu alet sayesinde muayene sırasında görülmeyen fakat gün içerisinde kısa süreli olup geçen çarpıntılar, göğüs ağrıları, baygınlık hissi gibi kalpten kaynaklanan tüm ritim bozuklukları tespit edilebilir.
  Ritm Holter Nedir?
  Portatif bir EKG kayıt cihazı kullanılarak yapılan uzun süreli EKG kaydına RİTM HOLTER-EKG adı verilmektedir. Hastanın beline takılan bir kemerle taşıdığı hafif bir cihaz, genellikle 24 saat süreyle EKG kaydı yapar. Kalbin elektriksel aktivitesinin üç kanaldan en az 24 saat süreyle kaydedilmesi işlemidir.
  Alınan kayıtlar bir bilgisayara yüklenerek analiz edilir ve kalp ritmi ile birçok parametrenin değerlendirilmesi mümkün olur.
  Ritm Holter incelemesi en çok kalbin elektriksel aktivitesindeki sorunların değerlendirilmesi amacıyla yapılır.
  Event Recorder (Olay Kaydedici):
  Holter cihazı sürekli kayıt aldığı için çoğunlukla 2-3 gün takılı tutulabilmektedir. Fakat sıklığı daha az olan şikayetlerde (5-6 günde bir olan çarpıntı, bayılma gibi), Holter cihazının takılı olduğu süre boyunca hastanın şikayeti olmayabilir. Bu gibi durumlarda “event recorder” (olay kaydedici) cihazı kullanılabilir. Bu cihaz görünüş ve takılış tekniği bakımından Holter cihazına benzerdir. Ancak sürekli kayıt yapmaz, hasta şikâyeti olduğu zaman kaydedici düğmesine basarak önceden belirlenmiş zaman süresince kayıt aldırır. Böylece şikâyeti olduğunda kalpte ritim ile ilgili bir problem olup olmadığı kesin olarak anlaşılır. Cihaz bir kaç haftaya kadar takılı tutulabilir.
  Transtelefonik monitör:
  Bu da event recorder monitörizasyonuna oldukça benzerdir. Fakat burada hastanın aldığı kayıtları göstermesi için bir merkeze gitmesine gerek olmaz. Kayıtlar telefon aracılığı ile değerlendirme merkezine gönderilir. Bu cihazların (event recorder ve transtelefonik monitör) hasta açısından bir riski bulunmaz. Nemden ve sudan etkilendikleri için banyo sırasında çıkarılmaları gerekir.


  Holter Testi Holter testi kayıtlarının dökümü incelenerek elektrokardiyografide bir anormalliğin gelişip gelişmediği kolayca tesbit edilebilir.


   
Holter testi ne için yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gaitada gizli kan testi ne için yapılır?

  Gaitada gizli kan testi ne için yapılır?

  Gaitada Gizli Kan Testinin başlıca kullanım yeri erken dönem kolon kanseri taramasıdır. Gaitada bulunan kan, kolon kanseririn erken belirtisi olabilir.Ayrıca gaitada gizli kan pozitifliği diğer gastrointestinal problemlerin de göstergesi olabilir. Gaitada Gizli Kan Testi ayrıca aneminin (kansızlık) nedeninin araştırılmasında da kullanılmaktadır. Kanayan bir ülserden kan kaybı olabilir. Gaitada...
 2. ADH testi neden yapılır ?

  ADH testi neden yapılır ?

  Antidiüretik hormon testi, kandaki antidiüretik hormon (ADH) hormonunun seviyesini ölçer. ADH, vazopressin veya arjinin vazopressin (AVP) isimleriyle de bilinir. ADH, hipotalamus tarafından üretilir. Hormonun görevi; vücudun su ihtiyacına göre böbrekler tarafından idrar olarak atılan sıvı miktarını kontrol etmektir. Bu kontrolun yapılamadığı durumlarda, yani ADH miktarı az ise, böbrekler...
 3. Testosteron testi neden yapılır ?

  Testosteron testi neden yapılır ?

  Testosteron testi, kandaki testosteron hormon seviyesini ölçer. Testosteron, erkeklerde cinsel özelliklerin ve vücudun gelişimini sağlayan steroid bir hormondur. Ergenlik dönemi ile salgılanmaya başlayan testosteron, erkek çocukların seslerinin kalınlaşmasına, kaslarının ve cinsel organının gelişimine, sperm yapımının artışına ve vücudun kıllanmasına yol açar. Erkeklerde 40 yaşlarında...
 4. Hormon testleri ne zaman yapılır?

  Hormon testleri ne zaman yapılır?

  Hormon testinin ne zaman yapılacağı hangi hormonla ilgili inceleme yapılacağına göre değişiklik gösterebilir. Bazı hormon incelemesinde adet döngüsünün özel günleri tercih edilirken, bazı hormon testleri sabahları yapılabilir. Fakat hormon testinin yapılması sırasında hastanın aç olması genel kuraldır. Bazı hormon testlerinde de bir gün önceden cinsel ilişkiye girmeme koşulu aranır....
 5. Doğurganlık testini kimler yapmalı?

  Doğurganlık testini kimler yapmalı?

  Kariyer yapma arzusu sebebiyle evlilik yaşı da her geçen gün artıyor. Genellikle 30-35 yaşlarında çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlere uzmanlar, doğurganlık testi yaptırmalarını öneriyor. Bebek doğurmayı sürekli erteleyen çiftler, artık zamanının geldiği konusunda karar verdikleri anda olumsuzluklarla karşı karşıya gelip, hayal kırıklığına uğruyorlar. Bu nedenle çocuk kararından önce...

Sayfayı Paylaş