1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Horlama Problemi

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  horlama tedavisi horlama bantı horlama yastığı fiyatları hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar horlama sadece erkeklerin problemi değildir. bazı kadınlar da horlayabiliyorlar peki horlama Problemi bir hastalıkmıdır. Evet horlama bir hastalıktır melekler tedavisi varmıdır. işte hepsinin cevbı bu yazımızda sizlere sunulmuştur melekler.
  Aşırı horlayan ve uykuda nefes durması (uyku apnesi) olan kişilerde kalp-damar hastalıkları ve yüksek tansiyonun, sağlıklı kişilere göre daha sık görüldüğüne dikkat çeken Bayındır Hastaneleri Söğütözü Kulak Burun Boğaz Bölümü doktorlarından Doç. Dr. Tuncay Özçelik, horlamanın ve uyku apnesinin ciddi bir sağlık problemi olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir problem olduğunu belirtiyor ve horlamayla ilgili şu bilgileri veriyor:
  "Normal erişkin insanların en az yüzde 45’i zaman zaman horlar. Bu şikayet yüzde 25’inde sürekli bir haldedir. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar.

  < Konu Resmi..>


  Horlamaya karşı değişik tedavi yöntemleri ve cihazlar geliştirilmiştir. Çene ve boyun askıları, boyunluklar ve ağız içine yerleştirilen cihazlar hiçbir yarar sağlamaz. Horlama sesi ile çalışıp hastayı uyandıran elektronik cihazların bazı modelleri ise pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok artar. Bu nedenle kişinin sırt üstü yatmasını önleyerek horlamayı engellemek amaçlanır). Bütün bunlar hastanın horlamadan uyumasını sağlama alıştırmaları olarak düşünülmüştür. Ancak horlama kişinin kontrolünde olmayan bir problem olup tüm bu cihazlar hastayı sadece uyutmamaya yöneliktir.
  Horlamanın nedeni nedir?

  Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sese horlama denir. Dilin arkası ve yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşir ve horlama ortaya çıkar. Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir: 1. Dil ve boğaz kasları gerginliğinin azalması. Gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu olay alkol ya da ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar. Bazı insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama görülebilir.
  2. Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilir.
  3. Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.
  4. Burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Böylelikle burun açıkken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar. Bu durum, neden bazı insanların sadece allerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah eder. Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir. Deviasyon burun orta bölmesinin yan taraflara taşması olarak tanımlanır. Burun içi deformasyonları içinde en sık rastlanılanıdır.
  Horlama ciddi bir sorun mudur?
  Horlama aile yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşı olur. Kişinin kendine verdiği zarar daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Aşırı horlayan kişilerde yüksek tansiyon horlamayan kişilere göre daha sık görülür. Horlamanın en ağır formu “tıkayıcı tipte horlama hastalığıdır.” “Uyku apnesi” diye bilinen bu hastalıkta şiddetli horlama nefessiz kalınan bir dönemle kesilir.
  Bu sırada solunum tam olarak durur. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde 7'den fazla görülmesi yaşamı ciddi şekilde tehdit eder. Apneli (nefesin kesilmesi) hastalarda saatte 30-300 defa tıkanmalara rastlanılır. Böylelikle uykuda kan oksijen düzeyi aşırı oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde kalp kanı daha çok pompalamak zorundadır. Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerleşir. Tıkayıcı tipte horlama hastalığı olan kişiler uykularının çok az bir kısmında derin uyku fazına geçebilir. Derin faz gerçek dinlenme için tek yoldur. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçecektir. Araba kullanırken ya da iş başında uyuklamalar görülecektir.
  Horlama tedavi edilebilir mi?
  Horlamanın birçok tipi tedavi edilebilir. Erişkin horlayan kişiler için aşağıda sıralana önerilere uyulmalıdır:
  1. İyi bir adale tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmelidir.
  2. Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarını uykudan önce almamalıdır.
  3. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalıdır.
  4. Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalıdır.
  5. Aşırı yorgunluktan sakınmalıdır.
  6. Uykuda yana yatmak tercih edilmelidir.
  7. Yatağınızın başı daha yukarıda olmalıdır (10 cm).
  8. Evde horlamayan kişilerin daha önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanınmalıdır.
  Horlama, kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman bir doktorla görüşülmesi uygun olacaktır. Bu, özellikle uyku sırasında nefes alamama problemi olduğunda (Yüksek sesli horlama, nefessiz kalma dönemi ile kesilir.) daha da önem kazanır. Horlama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından uyku laboratuarı çalışmaları değerlidir.
  Tedavi şüphesiz tanıya dayanır. Bu, alerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit ya da bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarının cerrahi gerektirir biçimindedir. Çok ileri boyutlarda solunum yolu daralması olan kişilerde, horlama - nefessiz kalmaya neden olan hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama ameliyatlarından başarılı sonuçlar elde edilir. Daha önceleri agresif cerrahi müdahaleler yapılırken son yıllarda bunun yerini daha az ağrılı ve kolay yöntemler aldı.
  Son yıllarda uygulanan popüler yöntemlerden birisi radyo frekans cerrahisidir. Bu işlem yüksek frekanslı ve ayarlanabilir düşük ısılı radyo dalgalarının damak, küçük dil, dil kökü ve burun etine uygulanmasıdır. Burada amaç bu bölgelerde hacim - volüm küçültme işlemidir. Böylece bu bölgelerdeki darlık ve temas ortadan kalkacak, horlama anlamlı ölçüde azalacak ya da ortadan kalkacaktır.
  Son yıllarda horlama ve uyku apnesiyle uğraşan merkezlerde uygulama alanı bulan bu yöntemle yumuşak damağa yan yana yerleştirilen küçük implantlarla damak yapısı güçlendirilir ve böylece horlamayı oluşturan yumuşak damak titreşimlerinin önüne geçilir. İşlem poliklinik koşullarında, lokal anestezi altında 10-15 dakikada gerçekleştirilir. İşlem sonrası kişi normal hayatına döner ve günlük aktivitelerine devam eder. Cerrahinin çok riskli veya hasta tarafından istenilmediği durumlarda boğaza basınçlı hava veren maske takarak (CPAP) kişinin daha rahat uyuması sağlanabilir. Kronik olarak horlayan ve uykuda solunum sıkıntısı olan her çocuk KBB uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar sağlar."


   
Horlama Problemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uyku Apnesi ve Horlama

  Uyku Apnesi ve Horlama

  Uyku apnesi uykuda hava akımının 10 saniyeden daha fazla süreyle kesilmesi ile karakterize bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemindeki bir problem nedeniyle (santral uyku apnesi) veya solunum yollarındaki bir tıkanıklık nedeniyle (obstrüktif uyku apnesi-OSA-) oluşabilir. Bazen de her iki durum birlikte olmaktadır. Bu hastalığın değerlendirilmesinde sadece solunumun durması (apne) değil aynı...
 2. Horlama Hastalığı

  Horlama Hastalığı

  Horlama Hastalığı -------------------------------------------------------------------------------- Hazırlayan: Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı HORLAMANIN NEDENİ NEDİR? HORLAMA CİDDİ BİR SORUN MUDUR? HORLAMA TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ? Normal erişkin inanların en az %45'i zaman zaman horlamaktadır. Bu şikayet %25'inde sürekli bir haldedir. Harlama problemi en sık şişman...
 3. Horlama tedavi edilebilir mi?

  Horlama tedavi edilebilir mi?

  Horlama tedavi edilebilir mi? Horlamanın bir çok tipi tedavi edilebilir. Erişkin horlayan kişiler için aşağıda sıralana önerilere uyulmalıdır. İyi bir adele tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli. Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce almamalı. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı. Uykudan 3 saat...
 4. Horlama nedir ?

  Horlama nedir ?

  Horlama nedir ? Halk arasında uyku sırasında bireyin çıkarttığı gürültülü ses olarak tanımlanan, tıbsal manası ise uyku esnasında ağız ve yutak bölgesinde yer alan kasların ve küçük dilin gevşeyerek çökmesi ve akciğerden gelen havanın bu gevşemiş yapılara çarparak oluşturduğu titreşimdir. Horlama sadece gürültü değildir aynı zamanda ciddi uyku bozukluklarının da habercisidir. Asfalt delme...
 5. Horlama Muhabbetleri

  Horlama Muhabbetleri

  horrr +abi kalk! -ne oldu? +abi bozuk darth vader gibisin... -horrr +... -ne ne oldu? +kendi horlamana korktun! -haa. -hanım kalk...horluyorum! +allah belanı versin samet. -kapı çalıyor samet. +horrr.e açsana be deli karı..horr.. -sen niye açmıyorsun ayol ? +horr..çünkü uyuyorum..horr -uyuyor olamazsın çünkü benle konuşuyorsun. +uykuda konuştuğumu sen de mi biliyorsun deli karı -allah...

Sayfayı Paylaş