1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hormon Tahlili Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bazı hormonlar belirli yaş gruplarında farklı değerlerde çıkabiliyor.Örnek vermek gerekirse Folikül Stimülan Hormon, menapoz dönemindeki bayanlarda doğurganlık çağındaki kadınlara göre çok daha yüksek değerlerde çıkabiliyor.Aynı şekilde LH hormonu da menopozla birlikte yüksek değerlere çıkabiliyor.Hormon testi için alınan kanın adet döneminin hangi bölümünde olduğunun da belirtilmesi gerekiyor.

  Sorulan tahlillerin sonuç raporundaki normal değerlerinin belirtilmesi de son derece önemli .Hormon tahlili adetin kaçıncı günü yapılır, Bazı hormonlar belli yıl gruplarında farklı değerlerde çıkabiliyor. Örneğin Folikül Stimülan Hormon, menapoz dönemindeki bayanlarda doğurganlık dönemindeki kadınlara yönelik daha fazla değerlerde olabilmektedir. Benzer biçimde LH hormonu da menopozla beraber yüksek değerlere çıkabiliyor.
  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULARI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

  Hormon testi amaçlı edinilen kanın regl çağının hangi kısmında olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. FSH değeri sıkça yumurtalık rezervinin bir Tipik model FSH değeri 6' nın altında ise muhteşem, 6-9 arası ise oldukça iyi, 9-10 ise oldukça iyi, 10-13 ise rezervde azalma var, 13 üzeri ise uyarılma çok kolay değil demektir. LH:FSH oranı, PCOS (Polikistik over sendromu) amaçlı bir tanı değeri model kullanışlı. Ve bu oran çoğunlukla 1,1 oranındadır, ama eğer LH büyükse mümkün bir PCOS göstergesinden söz etmek mümkündür .

  Menopoz teşhisi içim hormon testleri ne vakit yapılır?

  Menopoz kuşkusu var olan bir kadında hormon düzeyleri adetin 3. günü içinde yapılan kan analizleri ile değerlendirilir. Hastanın aç veya tok olması bu tahlil neticelerini etkilemez. Hasta kişi aylardır regl görmüyorsa hormon analizleri rastgele bir zaman yapılabilir.

  Menopoz teşhisi için bakılan hormon testleri:

  FSH: Menopoz teşhisi bakımından en kımetli hormon FSH hormonudu. FSH hormonu beyinde hipofiz olarak bilinen kısımdan salgılanır ve yumurtalıkları etkileyerek yumurtaların gelişmesini olanağı sağlar ve buradan östrojen benzeri hormonların salgılanmasını uyarır.
  FSH = Folikül ikazcı hormon = Follicle stimulating hormone
  Menopoza giren bir kadında FSH hormonu değerinin yükseldiği görülmektedir. Yaş dönümü öncesi bir dönemdeki kadında adetin üçüncü gününde bakılan FSH hormonu seviyesi 20'nin altındadır. (mlU/ml ) FSH değerinin 10'un altında olması yumurtalık kapasitesinin iyi meydana geldiğini ve östrojen hormonu imalatının iyi meydana geldiğin, yumurtaların iyi geliştiğini gösteri. 10'un üzerindeki kıymetler yumurtalık kapasitesinin yavaş yavaş azalmaya başladığını gösterir, 15 - 20 arasındaki kıymetler menopoza girmenin yaklaştığını gösterir, çoğunlukla bu bayanlarda adetler seyrek olmaya başlar. Çoğunlukla 30'un üzerindeki FSH hormon düzeyleri çoğalış daimi model bayanın menopoza girdiğini gösterir ve kadın çoğalış hiç regl göremez veya adetler çok seyrekleşmiştir. Adetin 3. gününde veya öncesi günleri dışarısında regl kanaması başladıktan çok ek olarak sonra veya kanama meydana gelmesine uzak olmayan dönemlerde bakılan FSH seviyelerinin yüksek çıkması normaldir, bu sebeple yaş dönümü değerlendirilmesinde kullanılamaz .

  Öströjen (Estradiol, E2)

  Menopoza girilmesiyle beraber kandaki östrojen hormon değerleri azalma olur. Bu durumun nedeni ise östrojen hormonu yumurtalıklarda yükselen yumurtalar açısından üretilir. Menopoza girilmesi ile beraber yumurtalıklarda yumurta büyümesi ve yumurtlama duracağı amaçlı östrojen hormon yapımı de yavaşlar. Normalde adetin 3. bugünü östrojen hormon düzeyi: 25-140 pg/ml içerisindedir. Menstruel peryodun ortada döneminde veya regl kanamasına uzak olmayan günlerde ek olarak yüksek olabilmektedir. Adetin 3. gününde bakılan ölçüt yaş dönümü teşhisi bakımından mühimdir. Östrojen hormon seviyesi yaş dönümü teşhisi bakımından FSH civarı mühim değildir. Mesela adetin 3. bugünü kanda hormon değerleri bakılan bir kadında östrojen hormonu seviyesi az meydana gelmesine nazaran FSH hormonunda yükselme izlenmiyorsa bu kadında çoğunlukla menopoz düşünülmez, östrojen düşmesi büyük ihtimal farklı bir nedene bağlıdır .

  Bazı testlerin normal değerleri, çalışıldıkları laboratuvar ve yönteme göre farklılık gösterebilmektedir.


   
Hormon Tahlili Adetin Kaçıncı Günü Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cuma Günü Hangi İbadetler Yapılır ?

  Cuma Günü Hangi İbadetler Yapılır ?

  Cuma Günü Yapılması Gereken İbadet Cuma Günü Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir İslam aleminin kutsal günü olan Cuma günleri yapılacak ibadetlerden bahsedeceğiz size bu yazımızda melekler :) Elbette ki her gün ibadetlerimizi aksatmayan yerine getirmeye çalışmalıyız. Ancak Cuma gününün dinimizde ki yeri de bir başka :) Cuma namazı için gusletmek, güzel koku sürünmek, yeni, temiz...
 2. soğan kürüyle hamile kalanlar adetin kaçıncı günü başladınız?

  soğan kürüyle hamile kalanlar adetin kaçıncı günü başladınız?

  arkadaşlar soğan kürünü denemek istiyorum ne zaman başlamalıyım cevaplarsanız çok sevinirim.soğan kürünün hemen bitiminde hemen incir kürüne başlasam sakıncası olurmu?
 3. Kızlar Aşılama Kaçıncı Günde Yapılır ?

  Kızlar Aşılama Kaçıncı Günde Yapılır ?

  Aşılama Kaçıncı Günde Yapılır bu konuda sizden acilen bilgi almam lazım lütfen bilgi sahibi olan arkadaşlarım bana da yardımcı olsun ve bilgi versin.
 4. Hormon Seviyelerinin Ölçümü İçin Kan Testleri

  Hormon Seviyelerinin Ölçümü İçin Kan Testleri

  Ovülasyon (yumurtlama) gebe kalmadaki en önemli faktörlerden birisidir. (bir kadındaki iki yumurtalıktan birindeki follikülden bir yumurta salınması)Döllenmenin gerçekleşmesi için partnerler arasındaki cinsel ilişkinin zamanlaması büyük önem taşıyor.Yumurtanın ömrü sadece 24 saat tir.Spermin kadın vücudunda canlı kalabildiği süre ise en fazla 3-4 gündür. Yumurtlama döneminde yumurta bir fallop...
 5. Hormon testleri adetin kaçıncı günü yapılır ?

  Hormon testleri adetin kaçıncı günü yapılır ?

  Kadın hastalıklarının teşhisin de hormon tetkitleri önemli rol oynar. Bu tetkitler Adetin üçüncü günü , adetin üç ve onun cu günleri arasın da yapılır. Tetkit sonucuna göre tedavi uygulanır. Hormon testleri genellikle , menepoz , kısırlık , kanama, sık kanama, adet görememe, tüylenme gibi nedenler den ötürü istenir. Yukarda saydığımız nedenlerden ötürü yapılan tetkitler Adetin üçüncü günü...

Sayfayı Paylaş