1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Hormonlu gıdalar

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  hormonlu gıdalar, nasıl anlaşılır, nelerdir, yararları, zararları, sağlığa zararları nelerdir, hakkında detaylı tüm bilgiler burada arkadaşlar

  Ne yazık ki günümüzde hormonsuz olan gıdaları bulmak çok zor, bulunsada pahalı... Meleklermekani.com olarak, bu makalemizde hormonlu gıdalar hakkında bilgilere yer verdik arkadaşlarım.

  < Konu Resmi..>  Son zamanlarda ülke gündeminin ana maddesi haline gelen genetiği değiştirilmiş yani hormonlu gıdaları birkaç ayrıntıya dikkat ederek tanımak mümkün. İşte pazar, market ve manavlarda satışa sunulan sebzelerin hormonlu olup olmadığını anlamak için yapılması gerekenler.

  Konya Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; pazar, market ve manavlarda satışa sunulan sebzelerin hormonlu olup olmadığını birkaç ayrıntıya dikkat ederek anlamak mümkün.

  Bazı üreticilerin özellikle meyve ve sebzelerin büyümesini hızlandırmak ve verimini arttırmak amacıyla bilinçsizce kullandığı hormon katkıları, insan sağlığını tehdit ediyor. Pazar, market ve manavlarda satışa sunulan sebzelerin hormonlu olup olmadığı ise dikkat edilecek birkaç ayrıntıyla anlaşılabiliyor.

  Konya Tarım İl Müdürlüğü internet sitesinde yer alan bilgilere göre, sebzelerin ve meyvelerin büyüme süresini hızlandırmak ve verimini artırmak için bilinçsizce ve aşırı dozda kullanılan hormonların insan sağlığını olumsuz etkilediği belirtilirken, bu tür sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiği vurgulanıyor.

  Hormonal katkıların belli seviyelerde kullanıldığı zamanlarda insan sağlığına bir zararı olmadığı ifade edilirken, aşırı doz kullanımının insan sağlığını bozduğu vurgulanıyor.

  Yetkililer, meyve ve sebzelerin mevsiminde ve bol olduğu zamanlarda yenmesi gerektiğini, renginin parlaklığı ve şekline inanılarak meyve sebze alınmaması gerektiğini ifade ediyor.

  Yetkililer ayrıca domatesin 15 Ekim – 10 Kasım ve 10 Nisan – 5 Mayıs, patlıcanın 15 Kasım – 15 Mayıs ve kabağın 1 Kasım – 15 Mayıs tarihleri arasında tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

  Sitede yer alan bilgilere göre, sebzelerin ve meyvelerin hormonlu olup olmadığı dikkat edilecek birkaç ayrıntıyla kolaylıkla anlaşılabiliyor.

  Hormonlu meyve ve sebzelerin özellikleri

  Bazı sebze ve meyvelerin hormonlu olup olmadığının anlaşılabilmesi için şu bilgiler veriliyor:

  Domateste; kestiğimiz zaman içleri boşsa, meyve ucunda sivri memeler oluşmuş veya meyvenin şekli bozulmuşsa aşırı hormonlu olduğu anlaşılır. Ayrıca hormonlu domates dikine kesildiği zaman meyvenin ortasında beyaz bir tabaka görülür.

  Salatalıkta; meyve şekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince veya yan yana yapışık meyveler görülür. Sebzenin içi sünger gibi, çekirdeği de koflaşmıştır. Yendiği zaman lezzetsiz bir tat verir.

  Patlıcanda; şekli bozuk, meyve yanında meme gibi şişkinlikler veya salatalıktaki gibi çift meyve oluşumu vardır ve etli kısmı sünger gibidir.

  Patateste; meyvenin şekli bozuk, patates yumrularında yapışıklık ve küçük yumrular vardır. Eğer aşırı hormon kullanımı varsa patatesin içinde kararmalar görülebilir.

  Çilekte; aşırı büyüklük, yapışık meyveler görülür ve ısırıldığında meyvenin içi boştur.

  Karpuzda; karpuzların çekirdek yerleri boştur ve yenildiği zaman aşırı nişasta kokusu duyulur.

  Biberlerde; meyveler aşırı büyük ve etlidir. Çekirdek evi boş, etli kısmında ise domatesteki gibi beyazlı bir kısım görülür.”


   
Hormonlu gıdalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hormonlu haha

  hormonlu haha

  şu hormonun ettiğine bakın hele yakında bizde böyle çarpık olursak şaşmayın
 2. Hormonlu gıdaları nasıl anlarız?

  Hormonlu gıdaları nasıl anlarız?

  muhabbet kuşunun hamile olduğunu nasıl anlarız Bazı üreticilerin meyve ve sebzelerin büyümesini hızlandırmak amacıyla bilinçsizce kullandığı hormon, sağlığımızı tehdit ediyor. Bu gıdaların hormonlu olup olmadığı ise birkaç ayrıntıyla anlaşılabiliyor. Konya Tarım İl Müdürlüğü internet sitesinde yer alan bilgilere göre, sebzelerin ve meyvelerin büyüme süresini hızlandırmak ve verimini artırmak...
 3. Hep hormonlu gıdaları pazarda sanırdım meğerse benim bahçemdede varmış !!

  Hep hormonlu gıdaları pazarda sanırdım meğerse benim bahçemdede varmış !!

  Meleklerim.. Hep şu hormonlu gıdaları pazarlarda marketler de görmeye alışmıştım ve hep onların gıdalarının hormonlardan kaynaklı farklı farklı şekillerde çıktıgına inanırdım... Meğersem bu şekilli garip gıdalar sadece pazarlarda marketlerde değil bizlerin bahçesindede çıkabilirmiş... Buna kanıt olarakta kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz salatalık kocaman bir kanıt... İlk gördüğümde...
 4. Hormonlu Gıdalar sperm ve yumurtaya zarar veriyor!!

  Hormonlu Gıdalar sperm ve yumurtaya zarar veriyor!!

  buzdolaplarındaki süsler düşmeden nasıl duruyor Sperm sayısı ile ilgili sıkıntı çeken arkadaşlar ve yumurtlamaya bağlı sorunlar yaşayanlar mutlaka okumalı ve yiyeceklerine dikkat etmeliler... Bartın'da belediyenin katkılarıyla anne-baba olacak ve tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen vatandaşlara yönelik bir seminer düzenlendi. Belediye Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen seminere...
 5. Hormonlu (GDO’lu) gıdaları nasıl anlarız?

  Hormonlu (GDO’lu) gıdaları nasıl anlarız?

  hormonlu domates nasıl anlaşılır gdo lu ürünleri nasıl anlarız Pazardan markete kadar her yerde ne yazıkki hormonlu gıdaları görmemiz mümkün hatta bazıları hormonlu olmaktan çıkmış devasa bir şekilde çıkıyor karşımıza özellikle çilek mesela ben pazara gittiğimde bakıyorum bazı tezgahlarda çilekten başka herşeye benzeyen ama çilek olarak satılan acaip şekilli meyveyi görüyorum.Sizlerde bazen...

Sayfayı Paylaş