1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hormonlu Spirail Nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hormonlu spirailin yan etkisi varmı,hormonlu spirail adet düzensizliği yaparmı,hormonlu spirail kanama yaparmı,hormonlu spirail kilo aldırırmı,hormonlu spirail hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Hormonlu rahim içi araçlar Hormonlu rahim içi araçlar hormonlu spirallet progesteron hormonu salgılarlar. Hormonlu spiraller daha çok rahim içine spermlerin girişini engellerler. Aynı zamanda rahim için gebelik yerleşimine uygun hale gelmesine de engel olurlar. Az miktarda da olsa levanorgesterol isimli progesteronun kana karışarak yumurtlamayı baskıladığı ve bu sayede de gebelikten koruduğu gözlenmektedir.


  Hormonlu spirallerin en büyük dezavantajı ise pahalı olmalarıdır. Genelde her yıl değişimi önerilmektedir.
  dış gebelik riski yüksek olan kadınlarda hormonlu rahim içi araç önerilmemektedir.Spiraller çok uzun yıllardan beri kadınlarda doğum kontrol amacı ile kullanılmaktadır. Temel iki çeşidi vardır. Bakırlı spiraller ve ilaçlı yani yumurtlama hormonlu spiraller. Bakır spiraller rahmin iç yapısı gibi T şeklindedirler.
  T nin inen kolunda bakır telli bir helezon mevcuttur. Bakır rahim sıvılarında çözülerek ortamı bebeğin yerleşmesine engel hale getirir. Fakat bu cins spiraller adet kanamalarını uzatır ve şiddetlendirir. Hormonlu spiraller, yine T seklindedir ve inen kolunda hormon salgılayan küçük bir kapsül vardır.
  Bu hormon salınınca rahim zarını geçici olarak incelterek embriyonun yerleşmesini engeller. Rahim zarı inceldiği için de adet kanamaları azalır veya bir kısım hastada geçici olarak tamamen durur. Yani hormonlu spiral olduğu sürece adet kanaması olmaz.
  Ama bu durumu menopozla kesinlikle karıştırmamak lazımdır. Çünkü yumurtalık çalışmaya ve hormon salgılamaya devam eder. Spiral çekilince de adetler tekrar başlar.

  Hormonlu spiral dolayısı ile yoğun adet kanaması olanlarda , myom yüzünden kanayan hastalarda tedavi amacıyla başarıyla kullanılabilir. Pek çok hasta bu sayede myom yüzünden ameliyat olmaktan kurtulabilir.
   
Hormonlu Spirail Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hormonlu haha

  hormonlu haha

  şu hormonun ettiğine bakın hele yakında bizde böyle çarpık olursak şaşmayın
 2. Hormonlu gıdalar

  Hormonlu gıdalar

  hormonlu gıdalar, nasıl anlaşılır, nelerdir, yararları, zararları, sağlığa zararları nelerdir, hakkında detaylı tüm bilgiler burada arkadaşlar Ne yazık ki günümüzde hormonsuz olan gıdaları bulmak çok zor, bulunsada pahalı... Meleklermekani.com olarak, bu makalemizde hormonlu gıdalar hakkında bilgilere yer verdik arkadaşlarım. Son zamanlarda ülke gündeminin ana maddesi haline gelen...
 3. Hormonlu spirail nedir kimler için uygundur?

  Hormonlu spirail nedir kimler için uygundur?

  Hormonlu spiral, çocuğu olan kadınlara önerilen etkili bir doğum kontrol yöntemidir.Doğum kontrolü istenmeyen hamileliklerin engellenmesi için kullanılan yöntemler ve araçların tümüdür. Doğum kontrol yöntemleri geri dönüşü olan ve kalıcı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Kalıcı yöntemler kadında ve erkekte tüplerin bağlanmasıdır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadığında bu durumun...
 4. Hormonlu spiralin avantajları nelerdir?

  Hormonlu spiralin avantajları nelerdir?

  Doğum kontrolü istenmeyen hamileliklerin engellenmesi için kullanılan yöntemler ve araçların tümüdür. Doğum kontrol yöntemleri geri dönüşü olan ve kalıcı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Kalıcı yöntemler kadında ve erkekte tüplerin bağlanmasıdır. Doğum kontrolü neden önemlidir? Etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadığında bu durumun doğuracağı sonuç istenmeyen bir gebelik ve kürtajdır....
 5. Spiraille Hamile Kalınırmı?

  Spiraille Hamile Kalınırmı?

  1 yıldır spral kulanıyorum bu ay adetim 3 gün geçti hamile olma olasılım varmı acaba

Sayfayı Paylaş