HSG Rahim Filminin Yan Etkileri Nelerdir ?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
HSG Rahim Filminin Yan Etkileri Nelerdir ?
Bir histerozalpingogram veya HSG, kadın doğurganlık potansiyelinin önemli bir testidir.Bir histerosalpingogram (HSG) bir X-ray testidir. Kamerayla e fallop tüplerinin iç kısmına ve çevresindeki bölgeye bakar . Bu film genelde gebelik elde edemeyen , üreme proeblemi olanlara uygulanır. (Test, fallop tüplerinin tıkalı veya açık olup olmadığını kontrol eder)
rahim filmi.jpg

Histerosalpingogram testi, menstruasyon döngüsü sona erdikten yaklaşık 5 gün sonra hamile olmayacağından emin olduktan sonra yapılmalıdır. HSG, ayakta tedavi prosedürüdür. Test yarım saat sürmez. Servikste iyot bazlı bir boya yerleştirilmesi ve x-ışınları alınmasını içerir. Bu röntgenler uterusun şeklini ve fallop tüplerinin tıkalı olup olmadığını değerlendirmeye yardımcı olur .HSG, uyanıkken ve genel anestezi gerektirmeden yapılır.
İşlem esnasında bayanların çoğu ağrı yaşadığını bildirmektedir. Tabi bu durum tıkalı tüp ve kanallardan dolayı kaynaklanmaktadır. Bazı bayanlarda işlem sırasında hiç bir acı yaşamamaktadır. Kişilerin acı eşiğiylede alakalı bir durum. Rahim filmi sonrası küçük kremplar ve lekelenmeler yaşayabilirsiniz. Ertesi gün hiç bir şeyiniz kalmayacaktır. İşlem sonrası durmayan bir kanama sarı akıntı ve kramplar yaşıyorsanız en kısa zamanda doktorunuzla iletişime geçiniz.

Rahim filmi sonrası bayanların çoğu hamile kalmaktadır. İşlemden hemen sonra ilişkiye girmeyin. Bu konu hakkın da doktorunuz bilgilendirme yapacaktır. Hamile kalmak için ovülasyon günlerinize dikkat edin. Hsg yani rahim filmi sonrası adetinizde gecikme olursa hamile olabilirsiniz. Bu yüzden hemen kanda gebelik testi yapınız ve doktorunuz dan randevu alınız..

Moderatörün son düzenlenenleri:
  HSG (rahim filmi) nden kac gun sonra adet oldunuzz? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Rahim filmi HSG neden istenir nasıl çekilir ? Rahim filmi HSG neden istenir nasıl çekilir ?
Bir histerosalpingogram (HSG) kadın doğurganlığı değerlendirmek için kullanılan özel bir röntgen çeşididir . HSG, ayakta tedavi prosedürüdür. Test yarım saat sürmez. Servikste iyot bazlı bir boya yerleştirilmesi ve x-ışınları alınmasını içerir...
Gebelik 47
Hsg (rahim filmi ) sonrasi hamile kalan varmi? Hsg (rahim filmi ) sonrasi hamile kalan varmi?
Arkadaslar polikistik over sendromu var bende. 2 yıllık evliyim. Evlendigimizden beri hic korunmadik. Düzenli kontrollerimi yaptirdim klomen tedavisi aldim ama bebegimiz olmadi. tuplerimde tikanma varmis. Hsg sonrasi acildi iki tupumde suan...
Kadınlar 2
hsg rahim filmi cektirip hamile kalanlarr yardimmm !!!! hsg rahim filmi cektirip hamile kalanlarr yardimmm !!!!
Merhaba hanimlarr. Araniza yeni katildim yorumlarinizi okudum.ve malesef bir cok kisiyle ayni sorunu yasiyorum. 5 yillik evliyim tam olarak 1.5 yildir korunmuyorum. Ara ara korunmadigimiz cok oldu ama hic hamile kalamadim. Gecen ay artik olmuyor...
Kadınlar 5
Ağrısız rahim filmi HSG nasıl çekilir? Ağrısız rahim filmi HSG nasıl çekilir?
Rahim filmi, rahim boşluğu, tüpler ve karın boşluğunun alt bölümünü incelemek için çekilen özel bir röntgen filmidir. “HSG” kısaltması “rahim ve tüp filmi” anlamına gelen “Histero-Salpingo-Grafi” kelimelerinin baş harfleridir. Rahim Filmi HSG 50...
Gebelik 0
HSG (rahim filmi) nden kac gun sonra adet oldunuzz? HSG (rahim filmi) nden kac gun sonra adet oldunuzz?
Herkese merhaba. Ben ocak 28de rahim filmi cekildim. Fakat o ay yumurta yok dendi bana daha dogru adetten bir gun once bana 4cm lik kistin var dendi. Adet oldum 9. Gun film cekildi. Iki gun sonra. Prof. Doktor ultrasyonla bakti kistin yok dedi...
Gebelik 0