Hürrem Sultan'ın ilk oğlu neden ölmüştür?

Sülüman niye oğlunu öldürtüyor ki evladı yahu insan üzülür ama mustafayı öldürttü diye yas tutmuş cezasını çeksin

kesınlıkle halımıze sukredelım o dewırde kım yasamak ıster di ki:) ama cok heyecanla ızlıyorum hurrem sultan a bayılıyorum :)

Mahidevran ve şehzade mustafa, tahta şehzade mehmed'in çıkacağından korktular ve şehzade mehmed sancakbeyliğinde görev yaparken onun yannına iki tane hastalıklı kız yolladılar ! [mahidevran ve mustafa] hürrem sultan bunu onların yaptığını öğrendi ve o gün yemin etti ! öcünü alacağına ! Ve mustafyı boğdurttu ! Haklıydı da ! Kimse hürrem sultan'a hakaret edemez ! Hakaret edenler kimler oluyor ki !

çok saçma şeyler yazıyosun şehzade mustafa tüm kardeşlerini çok severdi şehzade mustafa ve mahidevran sultan amasyadaydı şehzade mehmet manisada üstelik çiçekten ölmüş hastalıktan yani şimdi gelip yok kızlar yollamış yok o yok bu hürremin mustafayı öldürmesini haklı çıkarmak için bu yazılanları kınıyorum...

asıl sebeb ;

Sehzade Mehmed'in ölüm sebebi ; hastalık yada normal bi ölüm diildir.

sebebi ; manisa sancağından alınan sehzade mustafanın yerine gecen sehzade mehmet, mustafanın tahta cıkması yolunda ki tek engeldir. ve sadrazam ibrahim paşa yeniçerileri kıskısrtır ve bir gece aniden süleymanın tahttan inmesi ve sehzade mehmedin tahta gecmesi yönünde isyan çıkar. isyandan sonra şeyhulislamın önderliğinde dava da mehmedin idamına karar verilir ; burda amaç şehzade mustafanın önünü açmaktır. bunuda ibrahim paşa yapar. cünkü sehzade mustafayı desteklemekte süleymandan sonra tahta onun cıkması icin yoğun caba göstermekte..

.

Arkadaşlar. Tarih kitaplarının genelinde Mehmedin çiçek hastalığından eceli ile öldüğü yazılır.
Şehzadae Mustafa'nın onu öldürtmeye çalıştığını düşünen cahiller var,en sevdiği kardeşini neden öldürsün :) Asılsız iftiralar..

sebeb

sandrazam ibrahim paşa 1536da öldü şehzade mehmet 1543 de ne saçmalıyosun sen

muhtesem yüzyıl çok sürükleyici eski brezilya dizilerini geçti entrkaları.....

Geri