1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Hürremin oğulları tarihte nasıl ölmüşler?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Gerçek terihe göre Hürremin oğulları nasıl ölmüş? Ecelleriyle mi yoksa ecelleri birileri mi olmuş Mustafa gibi?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Muhteşem Yüzyıl dizisi tarih bilincimizi derinleştirmeye devam ediyor. Dizinin en önemli figürlerinden biri de Hürrem sultan kuşkusuz.
  Pargalı İbrahim'in ölmesine sebep olan Hürrem sultan bundan sonra Mahşdevran'ın oğlu Şehzade Mustafanın da sonunu hazırlayacak. Peki Hürrem Sultan'ın oğullarının sonu ne olacak?İŞte tarihte bu sorunun cevabı...

  Tarihte Hürrem Sultan'ın oğulları Nasıl Öldü?

  Hürrem Sultan'ın en küçük oğlu Cihangir, diziden de bildiğimiz üzere kamburluk rahatsızlığı olan bie şehzadedir. Ancak Cihangir'in ölümü bu yüzden olmamıştır. Cihangir abisi Mustafayı çok seviyordu. Cihangir, abisi Mustafa'nın öldürülmesine çok üzülmüş, sonunda üzüntüden hastalanıp ölmüştür.

  Büyük oğlu Şehzade Mehmet ise ne taht kavgasından ne de düşmanlıktan ölmüştür. Şehzade mehmet 1543 yılında 22 yaşında gencecik delikanlı iken hastalıktan dolayı ölüyor. Annesi Hürrem sultandan 15 sene önce şehzade mustafanın ölümünden ise 10 sene önceye denk geliyor.

  Şehzade Beyazıd ise sonunu kendisi hazırlamıştır. Kanuni, Şehzade Mustafa'yı öldürttükten sonra ortalık bir türlü sakinleşmez, yandaşları Rumeli' de isyan çıkartır. İsyanı bastırması için Şehzade Bayezid görevlendirilmiştir, Bayezid da işi ağırdan almış, bu da onun için sonun başlangıcı olmuştur. Her ne kadar Hürrem sultan oğlunu ölümden kurtarsa da kardeşi Selime karşı olan kıskançlığı onu ölüme adım adım yaklaştırmış.

  Kardeşler arasındaki kavgalar ve taht düşkünlüğü ayyuka çıkınca Kanuni, oğulları arasındaki sorunları bir nebze olsun azaltabilmek için ikisinin sancaklarını değiştirip, birbirinden uzaklaştırmak ister. Selim'i Konya'ya, Bayezid'i Amasya'ya gönderir. Bu arada Hürrem Sultan da ölmüştür.Beyazıd yine rahat surmaz ve padişaha ankaraya gitmek istediğini anlatan bir mektup yazar. Mektuba cevap gelmeyince ve babasının desteğini alamayacağını farkedince paralı askerler toplamaya başlar. Kanuni, Bayezid'in asker toplaması üzerine, idam edilmesi için Şeyhülislamdan bir fetva çıkartır. Fetvada, Padişaha bağlılıktan çıkmış bir isyancı olarak suçlanmaktadır. BUnun haberini alan beyazıd, çocuklarını da alıp, İran şahının yanına kaçar ancak şah onu aldatır. Şah, Kars Kalesi ve 1 milyon 200 bin altın karşılığı Bayezid'i babasına satar. Şehzadeyi teslim almaya gelen Osmanlı elçileri Kazvin'de onu boğdururlar. Oğulları da aynı akibede uğrar.

  Kanuni'nin şehzadelerinden Mustafa, Mahmud, Murad, Mehmed, Abdullah ve Cihangir, babaları sağken ölmüşlerdi.şehzade Selim babasının son seferi olan 1566 son Avusturya Seferi'ne katılmadı. Selim Kütahya yakınlarında Sıçanlı sahrasında avda iken, babası'nın Sigetvar kusatması sırasında 7 Eylul'de öldüğünü, bu ölümü herkesden gizleyen Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa'nin güya fetihname olarak gönderdiği, gizli mektubundan öğrendi.Şehzade Selim 15 Aralık 1574 günü vefat etmiş, Ayasofya'daki türbesine gömülmüştür.
   
Hürremin oğulları tarihte nasıl ölmüşler? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hürrem Neden Öldü? Hürrem Sultan Nasıl Öldü

  Hürrem Neden Öldü? Hürrem Sultan Nasıl Öldü

  hürrem sultan nasıl öldü hürrem sultan kaç yaşında öldü neden hatice nasıl kaç yaşında hürrem sultan neden öldü, nasıl öldü, niye öldü, ölüm sebebi, ölümü Hürrem Sultan yaşadığı zaman boyunca entrikalarla ve yaptığı hırs ve olaylarla ilgili çok olay yaratan bir kadındı.Kendi çocukları tahta geçsin diye çok mücadeler versede ne yazıkki oğullarından hiçbirinin tahta çıktığını göremeden öldü......
 2. Hürrem Nasıl Öldü

  Hürrem Nasıl Öldü

  hürremin ölümü hürrem nasıl öldü hürrem neden öldü nasıl ölmüş hürremin ölümü oldu hürrem nasıl öldü, hürrem neden öldü, hürremin ölümü Herkes gibi beğenerek bende izliyorum Muhteşem Yüzyıl'ı. Forumlarda, ben Hürremim, ben değilim tarzında tartışmalar süre dursun, şimdi sizlere Hürrem'in nasıl ve neden öldüğünü yazalım. Napalım insanlar merak ediyorlar :D:D Hürrem Sultan 18 Nisan 1558...
 3. Hürrem Sultanın Ölümü Nasıl Oldu ?

  Hürrem Sultanın Ölümü Nasıl Oldu ?

  Bu konu Hürrem Sultanın ölümü hakkında bilgiler vermektedir. Yayına başladığı tarihten beri reyting rekorları kırarak birinciliği kimseye kaptırmayan Muhteşem Yüzyıl yine heyecanlı yepyeni bölümlerle yayınlanmaya devam ediyor. Dizinin baş karakterlerinden biri olan Hürrem Sultan da tarihte en çok merak edilen kişiliklerin başında geliyor. Biz de bu sayfamızda da Hürrem Sultanın ölümü...
 4. Hürrem Sultanın Ölümü nasıl olacak nasıl ölecek

  Hürrem Sultanın Ölümü nasıl olacak nasıl ölecek

  Kızlar bu dizi olarak seyrettiğimiz Hürrem sultan asıl olan hikayede nasıl son buluyor yani ne şekilde ve kimin tarafından öldürülüyor acaba bilgizsi olan bana net olarak birşeyler yaza bilirse sevinirim çok merak ediyorum. Hürreme ölüm :)
 5. Tarihte Hürremle Şah Sultanın arası nasılmış ?

  Tarihte Hürremle Şah Sultanın arası nasılmış ?

  Merhaba.Muhteşem Yüzyılın sıkı bir takipçisiyim.Merak ettiğim Şah Sultanla Hürrem in arası tarihte yani gerçekte nasıldı ? İyimiydi kötümüydü ?

Sayfayı Paylaş