Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Hz Ademin çocukları nasıl çoğaldı?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İnsanlar Hz. Âdem’le Hz. Havva’dan doğarak çoğalmışlardır. Havva anamız hep ikiz doğum yapıyordu. Bunlardan birisi erkek, diğeri de kızdı. Hz. Âdem, aynı anda doğan ikizleri, bir önce veya bir sonra doğan ikizlerle evlendiriyordu. Habil’le beraber doğan kız çirkin, Kabil’le birlikte doğan kız ise güzeldi. Bu durumda Hz. Âdem, Habil’in, Kabil’le beraber doğan kızla, Kabil’in de Habil’le beraber doğan kızla evlenmesini istedi. Fakat Kabil buna razı olmadı, kendisiyle doğan güzel kızı Habil’e vermek istemeyerek kendisi almak istedi. (bk. Taberi, İbn Kesir, Razî, Maide, 5/27. ayetin tefsiri)
  Taberi, Beğavi ve İbni kesir tefsirlerinde İbni Abbas, İbni Mes’ud ve birçok sahabe-i kiramdan insan neslinin çoğalması şöyle naklediliyor:

  Allah’u Teala Adem Aleyhisselam’ın kız çocuklarıyla, erkek çocuklarının evlenmesine izin vermiş, helal kılmıştı. Havva anamız her hamileliğinde bir erkek, bir kız doğurduğundan bir erkek kendi ikiziyle değil, diğer kardeşinin ikiziyle evleniyordu.

  ALLAH’U TEALA NEDEN HELAL KILDI
  Bazı insanlar merak ettiğinden, kimisi de gavurluğundan olsa gerek: “Allah’u Teala neden kardeşlerin birbiriyle evlenmesine müsaade etti, Allah o kadar aciz miydi?” gibi sorular soruyorlar. Bazıları da bu meseleyi alay konusu yapıyorlar.

  Adem Aleyhisselam’ın evlatlarına verilen evlenme izninin 4 kuşak sonra kalktığını ekleyerek bu konuya temas edelim.

  Allah’u Teala Müddessir Suresinde Cehennemi anlatırken “Orada ondokuz bekçi vardır.” Buyuruyor.

  Bu “19 bekçisi vardır” ayeti kerimesi nazil olunca kafirler de alay etmeye başlamışlar, hatta bazı kafirler “ben 4 tanesini bir elime, 5 tanesini bir elime alırım” gibi alaycı ifadeler kullanmışlardı.
  Allah’u Teala bir sonraki ayeti kerime de ise şöyle buyuruyor:

  “Cehennemin bekçilerini yalnız meleklerden kılmışızdır. Sayılarını bildirmekle de, ancak inkar edenlerin denenmesini ve kendilerine kitap verilenlerin kesin bilgi edinmesini ve inananların da imanlarının artmasını sağladık.”(Müddessir 31)

  Bu ayeti Kerimeler ile Adem Aleyhisselam’ın çocuklarını ne alakası var?

  Muhterem Müslümanlar! Yer, gök, insan, hayvan, melek, cin, cennet, cehennem ve aklınıza ne geliyorsa, gözünüz ne görüyorsa hepsi Allah’u Teala’nındır. O, dilediğine dilediği gibi şekil veren, suret veren, yaratandır.

  < Konu Resmi..>  Kimsenin “Allah bunu neden böyle yarattı, böyle yaratamaz mıydı” gibi sorgu sual hakkı yoktur.

  Bakın Adem Aleyhisselam yaratılacağı zaman meleklerde aynı şekilde şöyle sormuşlardı: “Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.” (Bakara 40)

  KİMİNİN İMANI, KİMİNİN KÜFRÜ ARTAR
  Demek ki, Allah’u Teala’nın bu işleri öncelikle biz kullar için büyük bir imtihan meselesidir. Müslümanların imanı ve teslimiyeti artarken, kafirlerin küfrünü artırıyor. Dolayısıyla bu meselelerle dalga geçmek, hafife almak bir mü’mine yakışmayacak hallerdir.

  HELAL VE HARAM EDEN ALLAH’TIR
  Aynı anne ve babadan iki kardeşin ilişkiye girmesi çok çirkin bir şeydir. Ama sırf “RABBİMİZ HARAM KILDIĞI İÇİN” çirkin bir şeydir.

  Bakınız mesela içki haram kılınmadan önce sahabelerde içiyordu. Kimse de bunda bir beis görmüyordu. Neden? Çünkü haramdeğildi. Ne zaman ki Allah’u Teala içkinin her çeşidini yasakladı, en çirkin günahlar listesine girdi.

  Yani bir şeyi Yüce Rabbimiz yasaklıyor ise o şey çirkindir, helal kılıyorsa bu çirkinlik ortadan kalkar. Bunun içindir ki bu gün bazı haramlara fetva bulmaya çalışıp, meşrulaştırma gayretine giriyorlar.

  Burası inşallah anlaşılmıştır.

  Allah’u Teala’nın Adem Aleyhisselam ve Havva annemizin zürriyetinin çoğalması için bunu helal kılmıştır. Yüce Rabbimiz dileseydi yerden ot bitirir gibi de bitirirdi. İsa Aleyhisselam’ın Meryem annemizin rahmine ilka edildiği gibi de zürriyeti çoğalabilirdi. İnkarcılar İsa Aleyhisselamın doğuşunu iyi okusunlar.

  Rabbimiz Adem Aleyhisselam’ın evlatlarına böyle murad etti ve oldu.

  Bize düşen burada itikadımızı muhafaza etmek, inkârcıların tuzağına yakalanmamaktır.
   
Hz Ademin çocukları nasıl çoğaldı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hz. ADEM

  Hz. ADEM

  adem ile havva filmi hz adem filmi hz ile havva ademin kaç yaşında öldü Hz. ADEM Hz. Adem , yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanların babası'dır. Çeşitli memleketlerden getirilen toprakları melekler su ile çamur yapıp, insan şekline koydular. Mekke ile Taif arasında 40 yıl yatıp salsal oldu. Yani pişmiş gibi kurudu. Önce Muhammed aleyhisselamın nuru alnına kondu. Sonra...
 2. Hz Adem Nasıl Yaratılmış Bana Ayrıntılı Bilgi Gerekiyor ?

  Hz Adem Nasıl Yaratılmış Bana Ayrıntılı Bilgi Gerekiyor ?

  Dünyanın yaratılışı hakkında pek çok soru var aklımda. Acaba Hz Adem nasıl yaratıldı, yaratılışı nasıl gerçekleşti ? Allaha emanet olun.
 3. Hz ademin kan grubu neydi ve çocukları nasıl oldu?

  Hz ademin kan grubu neydi ve çocukları nasıl oldu?

  Bir yazar, (Kur'anda bütün insanların Âdem ile Havva'dan yaratıldığı şeklinde bir söylem yoktur. Allah, ilk hücreyi yaratıp bütün canlıları bu hücreden yaratmıştır. Değişik kıtalarda insanların evrimleşerek yaratılış aşamalarına gelindiğinde Allah, kudreti ile çeşitli insanlar yaratmış olabilir. Bir tek ana babadan gelindi denirse, kan gruplarının ve deri renklerinin farklılığı izah edilemez....
 4. Hz ademle hz havvanın kan grubu aynıydı diğer 4 kan grupları nasıl çıktı?

  Hz ademle hz havvanın kan grubu aynıydı diğer 4 kan grupları nasıl çıktı?

  Her insanda, her bir karakter bir gen çifti, yani iki gen tarafından kontrol edilir. Bu genlerden birisi anadan, diğeri babadan gelmiştir. Kan grubunu tayin eden genler; A, B ve 0 genleridir. Her bir fertte bu genler şu şekillerden biri durumunda bulunabilir: AA, A0, BB, B0, AB ve 00. 0 geni, A ve B genlerine göre çekinik (resessif) bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla AA genleri A kan grubunu...
 5. Hz adem ve kan grupları

  Hz adem ve kan grupları

  Genellikle, evrimci ateistler şu soruları sorarlar , eğer insanlar Hz. Adem ve Hz. Havvadan yaratıldıysa, peki şimdi neden dört kan grubu var? Evvela belirtelim ki, aslına kalırsa ateistlerin inandığı evrim teorisi açısından da ilk önce dört kan grubunun aynı anda var olması mümkün değildir. Çünkü dört kan grubunun aynı anda var olması farklı kan gruplarına sahip kişilerin aniden peyda olması...

Sayfayı Paylaş