Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hz.Aişe Validemiz Peygamber Efendimize Nasıl Davranırdı ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Hz Aişe'nin Peygamberimize Davranışı

  Hz Aişe Hz. Muhammed'e (s.a.v) Nasıl Davranırdı  Sevgili melekler, Peygamber Efendimizin eşlerinden Hz.Aişe validemizle ilgili bir konuyla daha sizlerleyiz. Bu sayfamızda Hz Aişe Hz. Muhammed'e (s.a.v) Nasıl Davranırdı bilgiler aktarmak istiyoruz sizlere...  < Konu Resmi..>
  Peygamberimize (s.a.v.) en çok kimi seviyorsun sorusunun cevabında “Aişe” dedirten, o büyük gönül dünyasında sevgi gülleri açtıracak kadar hoş olan Aişe, eşine kendini sevdirecek davranış ve tarzlarda bulunmuştur.

  Hz. Aişe’yi evliliğinde mutlu eden iki temel nokta vardır: Kendisiyle barışık olması ve özgüveni. Hz. Aişe kendisindeki bu iki vasıf ile eşiyle çok rahat iletişim kurabilmiştir. Evliliğindeki mutluluğunun temelini oluşturan bu iki noktayı, babasından gördüğü sevgi ve şefkat sağlamıştır.

  Hz. Aişe, babasıyla sorun yaşamayan bir kızdır. Çünkü babasıyla sorun yaşayan kız, eşiyle de sorun yaşar. Babasından sevgi ve şefkat konusunda emin olmayan kız, evlendiğinde eşine karşı da hep bir kuşku içerisinde olur.

  Hz. Aişe’nin evliliğinde mutluluğunu sağlayan yanlarından birisi de zekâsıdır. Son derece zarif ve nazik bir kadın olan Hz. Aişe, kıvrak bir zekâya sahiptir. Eşine espriler yapar, fakat nerede durması gerektiğini bilir. Eşinin kızgın olup olmadığı anları iyi tespit eder. Onu evliliğinde mutlu eden özelliklerinden birisi de eşini anlaması ve anlamaya çalışmasıdır.

  Hz. Aişe hakkında “genç ve güzel olduğu için eşi tarafından şımartılmış, eşine istediği gibi davranmış” gibi bir yaklaşım yanlıştır. Hz. Aişe, Hz. Hafsa ile yaptığı bir planın bedeli olarak tüm eşlerle birlikte bir ay uzak kalma gibi bir cezaya da uğratılmıştır. Hasret dolu bir bekleyiş ile bu ayrılık günlerini bir bir saymıştır.

  Hz. Aişe’nin eşine karşı önemli hususiyetlerinden birisi de duruş noktasıdır. Cesur ve nazlı duruşlarının arka tarafında korkuyla çekilebilen bir Aişe vardır. “Eşinden korkan” ve “saygıda kusur etmeyen” bir Aişe vardır. O nazlı tavırlarının altında eşine karşı gizemini artıran, korku ve saygı karışımı bir adım geri duran halidir.

  Hz. Aişe kuşkusuz ki kıskançtır. Ondaki kıskançlık evliliği çekilmez hale getiren bir kaprise dönüşmez. Bu kıskançlık eşi ile arasında gizli bir sevgi akımını ve iletişimi oluşturur. Onun kıskançlıklarından Peygamberimiz (s.a.v.) de zevk alır.

  Hz. Aişe “romantik ruhlu” bir hanımdır. Geniş bir edebiyat kültürüne sahiptir. Peygamberimize şiirler okur. Peygamberimiz (s.a.v.) bu romantik eşin şiirlerinden her defasında memnun olur ve ona iltifat eder. Aişe bazı zamanlar soramadığı konuları şiirle eşine duyurur.

  Hz.Aişe, peygamberimizle yeni evlenmişti. Eşinin kendisini sevip sevmedigini merak etmekteydi. Aişe bu düşüncesini peygamber efendimizle konusmadan edemedi.

  -“ey allah’in resulü,ben seviyor musun?”

  -“evet,ya aişe tabi seviyorum!”.

  Aişe dahasini da merak ediyordu.acaba nasil seviyordu? Hemen sordu.

  -''beni nasil seviyorsun?”

  peygamberimiz sevgi şeklini tanimladi eşine;

  -“kördüğüm gibi.”

  bu cevap hz. Aişe’yi cok sevindirdi.çünkü kördügüm acilamazdi.açilmayan, bitmeyen sirli bir sevgi demekti. Alacagi cevap onu çok mutlu ettigi için, Hz. Aişe kadinca br ihtiyaçla Sık Sık sorardi:

  -“ey allah’in resulü, kördüğüm ne alemde?”

  peygamberimiz, aişe’yi memnun eden cevabi verdi her defasinda:

  -“ilk günkü gibi…”


   
  smiley bunu beğendi.
Hz.Aişe Validemiz Peygamber Efendimize Nasıl Davranırdı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Peygamber Efendimiz s.a.v nasıl yemek yerdi

  Peygamber Efendimiz s.a.v nasıl yemek yerdi

  Yemek yeme adabı yemek yeme kuralları.Ne kadar alim olsan unutmaki beşersin örnek insana uyki gönül bahçen yeşersin sözünün muhatabı olan hayatımızdaki en güzel örnek olan Efendimiz nasıl yemek yerdi yemek yerken nelere dikkat ederdi hep beraber bakalım melekler Peygamberimiz s.av. ikiöğün şeklinde yemek yerdi Yemekten önce ellerini yıkayıp havluyla kurulamaz bilakis yemekten sonrs...
 2. Efendimiz s.a.v eşlerine nasıl davranırdı

  Efendimiz s.a.v eşlerine nasıl davranırdı

  Melekler hepimiz biliyoruzki Efendimiz s.a.v her hareketinde en güzel örnek olduğu gibi evliliğindede bizlere en güzel örnektir Efendimiz elerine nasıl davranırdı onların hataları karşısında nasıl davranırdı onlarla şakalaşırmıydı işte yuvaların en saadetlisinden örnekler buyrub melekler Peygamberi​mizin Eşlerine Karşı Örnek Davranışla​rı Rabbimizin kelamı, hayat rehberimiz...
 3. Hz.Aişe Validemizin Duasını Öğrenmek İster misiniz ?

  Hz.Aişe Validemizin Duasını Öğrenmek İster misiniz ?

  Hz Aişe Annemizin Duası Nasıldır Hz Aişe Annemizin Duası Nedir Sevgili melekler, bu sayfamızda, Peygamberimiz Hz.Muhammed(S.A.V.) 'in Hz.Hatice 'nin vefatından sonra evlendiği Hz Aişe Annemizin Duası Nasıldır merak eden meleklerimiz ve sayın misafirlerimize Hz Aişe Annemizin Duası bilgilerini aktarıyoruz.. Peygamber efendimiz, Aişe validemize hitaben şöyle buyurmuştur: '''Ey Aişe...
 4. Hz.Aişe Peygamber Efendimizle Evlendiğinde Kaç Yaşında İdi ?

  Hz.Aişe Peygamber Efendimizle Evlendiğinde Kaç Yaşında İdi ?

  Hz Aişe'nin Peygamberimizle Evlilik Yaşı Peygamberimizle Hz Aişe Kaç Yaşında Evlendi Sevgili melekler, ne yazık ki çirkin bazı söylemlerle kafalara soru işareti bırakılmaya çalışılan Hz.Aişe'nin peygamberimizle evlilik yaşı hakkında bilgiler vererek bu konuya son noktayı koymak istiyoruz... Peygamberliğin gelişinden on yıl sonra, elli yaşındayken eşi Hz. Hatice’yi kaybeden...
 5. Peygamber efendimiz (asm) nasıl dua ederdi?

  Peygamber efendimiz (asm) nasıl dua ederdi?

  “Öyle ise Beni zikredin ki Ben de sizi zikredeyim. Ve Bana şükredin ve Beni inkâr etmeyin”[1], “Ve Rabbinin İsmi'ni zikret ve herşeyden kesilerek O’na ulaş”[2], “Ey imân edenler! Allah’ı çok zikirle zikredin”[3] “Böylece namazı bitirdiğiniz zaman, artık ayaktayken, otururken ve yan üstü iken (yatarken), (devamlı) Allah'ı zikredin!”[4]. Her organın bir kulluk şekli vardır; kalp ve dilin...

Sayfayı Paylaş