Hz.Ebubekir'in imtihanı

Hayalet

Hayalet

Üye
Üye
Hz.Ebubekir'in imtihanı
peygamber sevgisi ile ilgili hikayeler hz ebubekir ile ilgili hikayeler
Cebrail aleyhisselâm, Hazreti Ebu Bekir'i ResûlAllah'a karşı ne kadar sevgisi olduğunu öğrenmek istediğini Hak Teâlâ'dan istedi. Cenab-ı Allah ona imtihan etmesini emretti. Cebrail aleyhisselâm bir bayram sabahı Hz. Ebu Bekir'in geçeceği yol üzerine bir âmâ gibi oturdu. Hazreti Ebu Bekir bayram günü en yeni ve kıymetli elbiselerini giymiş ResûlAllah'ın yanına gidiyordu. Tam Ebu Bekir (r.a.) önüne geldiği zaman:

Hazreti Muhammed'in sevgisi için bana bir şey vereni Allah afvetsin, dedi. Hazreti Ebu Bekir bunu duyunca sırtındaki cübbesini çıkarıp verdi:

Bu sözü tekrar söyler misin? Diye sordu. Amâ tekrar söyledi. Hazreti Ebu Bekir bu sefer çıkarıp sırtındaki elbiseyi verdi. Tekrar söyletip ayakkabısını da verince üzerinde ancak örtünecek kadar elbise kalmıştı.

Yolun ortasında kalan Hazreti Ebu Bekir'i o ara Bilâl-i Habeşi (radıyallahu anh) görüp elbise getirmesi için eve gönderdi.

Yolda Bilâl'a (r.a.) Peygamberimiz rastlayıp nereye gittiğini anladığı için:

Ya Bilâl, Ebu Bekir'in elbisesini alan Cebrail aleyhisselâm'dır. Bana olan sevgisini ölçmek için böyle yaptı, buyurdu. Hazreti Bilâl elbiseyi, Hazreti Ebu Bekir'e götürüp teslim etti ve ResûlAllah'ın huzuruna geldi. O zamana kadar Cebrail aleyhisselâm elbiseyi getirip Peygamber Efendimiz'e vermişti bile, Peygamber Efendimiz:

Ey Ebu Bekir! Al elbiselerini, imtihanı kazandın. Cebrail kardeşim seni imtihan etmişti. Bana olan sevgini öğrenmek istemişti, buyurdu.

Bunun üzerine Hazreti Ebu Bekir:

Ya ResûlAllah! Ben o elbiseyi senin sevgin için verdim, bundan sonra geri alamam istediğiniz yere verin, dedi. Elbiseyi bir fakire hediye ettiler -
 

Benzer İçerikler

nisan
Cevaplar
7
Görüntüleme
3K
Ayışık
Ayışık
fırtına
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
fırtına
fırtına
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
Misafir
M
M
Cevaplar
3
Görüntüleme
2K
mavi_kelebek
M
Üst