Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hz.Eyyüp Peygamberin Kıssası

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Hz Eyyüp Kıssası Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası




  Bu yazımızda Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerden Eyyüp Peygamberin sabrını anlatan kıssasını sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Allah herkese Eyyüp Peygamber sabrı versin :)

  < Konu Resmi..>


  Geçmiş zamanların birinde bağlarıyla ünlü Suriye topraklarında Eyüp adında zengin ve iyi ahlaklı biri yaşardı. ‘Para insanı saptırır’ derler ya, onunkisi öyle değildi; malı gün geçtikçe çoğalıyor, o da gün geçtikçe daha çok hayırsever biri oluyordu. Malın mülkün Allah vergisi olduğunu, onların bir gün hesabını vereceğini aklından çıkarmaz, dilinden şükrünü, malından sadakasını eksik etmezdi.

  Bir insan hem varlıklı hem ahlaklı olunca, onu çekemeyenler de elbette olacak… Bazıları şöyle diyordu:

  İnsan bu kadar varlıklı olduktan sonra elbette herkese dağıtır… Malı nasıl olsa çok..! Dağıt, dağıt bitmez ki...! Bu kadar refah içinde olan biri tabi ki iyi ahlaklı olur; ona sataşan yok, çatışan yok… Herkes ona nasıl olsa saygılı davranıyor…”

  Oysa Allah, kulu Eyüp’ün samimiyetini ve Hakk’a bağlılığını biliyordu. Bunu diğer insanlara da göstermek istedi. Hem böylece Eyüp gelmiş geçmiş herkese sabrın simgesi olacaktı.

  Hz. Eyüp’ün tıkır tıkır giden işleri ilk kez hayvanlarının peş peşe hastalanmaya başlamasıyla bozuldu. Kısa süre içinde koca sürüden bir tek sıska inek, bir tek kara keçi kalmadı; hepsi telef oldu. İnsanlar Eyüp’ün bu duruma ne diyeceğini merak ediyor; ağzını yoklayarak:

  Nedir bu başına gelenler… diyor ah vah ediyorlardı. Eyüp peygamber yüksek ahlakından ödün vermeksizin

  *Allah verdi; Allah aldı; her şey O’nun değil mi?” diyordu.

  *Eyüp Peygamber hayvanlarını kaybetti ama sabrını ve metanetini kaybetmedi.

  Belalar geldiğinde aile ve akrabalarıyla gelirmiş...! Eyüp Peygamber bir gün dışarıda işleriyle meşgul iken acı bir haber aldı. Ani bir sarsıntıyla evleri yıkılmış, tüm çocukları göçük altında kalmıştı. Yıkıntıdan sağ kurtulan yalnızca karısıydı. Hz. Eyüp’ün gözleri evlat acısından kanlı yaşlarla doldu; ama ‘sabır’ dedi.

  Eyüp Peygamber çocuklarını kaybetti ama sabrını ve metanetini kaybetmedi.

  Belalar henüz bitmemişti. Hz. Eyüp’ün vücudunda yaralar çıkmaya başladı. Küçük küçük çıbanlar, gün geçtikçe büyüdü; bütün vücuduna yayıldı. Eyüp Peygamber hekimlere gitti, ilaçlar kullandı ama nafile… Yaralar iyileşeceğine azıyordu. Eyüp Peygamber’in hastalığı arttı. Artık çalışamadığı için elde avuçta ne varsa hepsini tüketti. Karısı ona bakıyor, evi geçindirmeye çalışıyordu.

  Eyüp Peygamber’in yaraları çok fenalaştı. Hastalığının bulaşıcı olması ihtimaline karşı kimse onun yanına yaklaşmak istemiyordu. Eyüp Peygamber yapayalnız kalmıştı. Acı ve ıstıraplar içindeydi… Allah’a dua etmeye ve O’ndan sabır istemeye devam etti. Ama artık bırakın vücudunu hareket ettirmeyi, dudaklarını kıpırdatacak takati kalmamıştı. Bir insanın başına gelebilecek her türlü felaket ve müsibet, onun başına gelmişti ve o, tıpkı sağlıklı ve varlıklı günlerinde olduğu gibi Allah’tan uzaklaşmamış, O’na olan bağlılığını ve güvenini kaybetmemişti. Hz. Eyüp imtihanını başarıyla geçmiş ve insanlara örnek bir kul olmuştu.

  *Eyüp Peygamber sağlığını kaybetti ama sabrını ve metanetini kaybetmedi.

  *Hastalığının şiddetlendiği bir anda

  Ey Rabbim!” diye dua etti. Halim sana malumdur. Adını anamayacak kadar hastayım! Ey Şifa Veren! Şifana muhtacım…”

  Yüce Allah, kulundan hoşnuttu. Eyüp Peygamberin makamını, katında daha da yüceltti. Ona

  Ayağını yere vur” diye vahyetti. Eyüp Peygamber güçlükle ayağını kaldırıp indirdi. Ayağını indirdiği yerden berrak bir su kaynamaya başladı. Eyüp Peygamber o suyla yaralarını temizledi. Yaraları kısa sürede kuruyup kayboldu; sudan doyasıya içti, içindeki dertler şifa buldu. Eyüp aleyhisselam, hastalanmadan önceki sağlığına tez zamanda kavuştu. Sağlığını kazanan Hz. Eyüp, servetini de yeniden kazandı. Böylece o, refah ve sağlık içindeyken Allah’ı unutmadığı gibi, yoksul ve hastalıktayken de O’na küsmedi, isyan etmedi. Böylece Eyüp aleyhisselam, Allah’ın sadık ve sabırlı bir kulu olarak tarihe geçti.


   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  h.z. eyüp peygamberin kıssası
  bu site gerçekten çoook hoş. çünkü aradığım bir çok şeyi bu sitede bulabiliyorumm... ayrıca emeği geçen herkese teşekkürler......... elleriniz dert görmesin...... aminnn...
   
 3. ismimi verme nonono

  ismimi verme nonono Forum Okuru

  hiç işime yaramadı çok uzun
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  bencede çok uzun keşke daha kısa yazsaydınız . işime yaramadı ama yinede güzel olmuş . emeği geçen herkesin emeğine sağlık

  :D
   
 5. kayıtsız üye

  kayıtsız üye Forum Okuru

  Çok teşekkürler ama keşke daha uzun olsaymış
   
 6. dini hikayeler

  dini hikayeler Forum Okuru

  Yazilarinizin bazilarini aldim hakkinizi helal ediniz selam ve dua ile,
   
Hz.Eyyüp Peygamberin Kıssası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Peygamberimizin Anlatımıyla Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası

  Peygamberimizin Anlatımıyla Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası

  peygamberimizden kıssalar Ebû Abdurrahman Abdullah İbni Ömer İbni'l-Hattâb radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine gö­re, Rasûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle bu­yurduğunu işittim demiştir: "Sizden önceki ümmetlerden üç kişilik bir grup yolculuğa koyulup, akşam olunca da, uyumak için bir mağaraya girdiler. Ansızın dağdan yuvarlanan bir kaya onların üzerine mağaranın...
 2. Hz. Süleyman Kıssası

  Hz. Süleyman Kıssası

  Hazteri Süleyman'ın kıssalarından bir tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum meleklerim. Hazreti Süleyman bilindiği üzere hayvanlarla konuşurdu, ve onların dillerinden anlardı. Baykuşla Süleyman a.s'ın Kıssası Hayat-ül hayvan kitabında bildiriliyor ki: Süleyman aleyhisselam bütün hayvanlarla konuşurdu. Bu onun mucizelerinden biriydi. Gökte tahtı ile gezerdi. Bir gün baykuş Süleyman...
 3. Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası

  Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası

  Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası hakkında yazı hikaye istiyorum sizden lütfen duyun sesimi kızlar
 4. Hz Eyyüp Kıssası

  Hz Eyyüp Kıssası

  Hz Eyyüp Kıssası Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Hz. Eyyüp Peygamber'in kıssasını sizlerle ve Eyyüp Peygamber'in kıssasını merak eden tüm misafirlerimiz ile paylaşıyoruz. Geçmiş zamanların birinde bağlarıyla ünlü Suriye topraklarında Eyüp adında zengin ve iyi ahlaklı biri yaşardı. ‘Para insanı saptırır’ derler ya, onunkisi öyle değildi; malı gün...
 5. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) 'nin Kur'an-ı Kerim'de ki Kıssası

  Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) 'nin Kur'an-ı Kerim'de ki Kıssası

  Hz Muhammedin Kurandaki kıssası Peygamber Efendimizin Kur'an Kıssaları Sevgili melekler, İslami Konular bölümümüzde Peygamber Efendimizin özellikleri ile ilgili bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu sayfamızda da Hz Muhammedin Kurandaki kıssası hakkında sizlere bilgiler veriyoruz.. Abdullah İbni Mektum Kıssası: Bir Kur’an âşığı olan Abdullah, Peygamber’imizin huzurunda bulunmak,...

Sayfayı Paylaş