1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Hz.Fatıma annemizin çeyizi

  Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Babaannem halamın çeyiz sandığını hazırlarken ona''keşke sana hz.fatımamız gibi bir çeyiz sandığı hazırlayabilseydim''Bu söz çok dikkatimi çekti ve ilk işim internet oldu tabi ki:DAraştırdım buldum öğrendim ve sizinlede paylaşmak istedim:)Sizde Peygamber Efendimiz’in kızı Hz. Fatıma annemizin çeyizini merak ediyor musunuz? Ediyorsanız buyrunuz:)


  Ali İhsan ER'in yazısı

  Peygamber Efendimiz’in kızı Hz. Fatıma annemizin çeyizini merak ediyor musunuz? Hz. Fatıma’nın, Hz. Ali ile evlendiğinde ömür boyu kullanacağı ev eşyaları arasında neler vardı? Bu çeyiz, bize önemli mesajlar veriyor.

  O, Efendimiz’in soyunu devam ettiren gül neslinin anasıdır. O, "neslinden gelecek olanların cehennem azabından fersah fersah uzak olduğu" Fatıma’dır. O, "beyaz, parlak ve aydınlık yüzlü" Zehra’dır. O, "kendisini Allah’a adamış, namuslu ve iffetli" Betûl’dür. O, Hz. Fâtımatu’z-Zehra el-Betûl’dür. Babasının terbiyesi altında yetişen Hz. Fatıma, haya ve edebi, konuşma tarzı, oturup kalkması ve yaşantısıya babasına çok benziyordu. Nebiler Serveri de kendi pâk neslini devam ettirecek olan kızını çok seviyor, kızı yanına geldiğinde onu ayakta karşılıyor, elini tutup "Hoş geldin kızım" diyor ve ona iltifatlar edip yanına veya kendi yerine oturtuyordu.
  [​IMG]


  Hz. Fatıma evlilik çağına geldiğinde sahabinin ileri gelenlerinin onunla evlenmek için yarıştığını görüyoruz. Çünkü onunla evlenmek, Allah Resulü’ne akrabalık bağlarıyla bağlanmak demekti ve bu da çok büyük bir şerefti. Ve sahabe-i kiramın ileri gelenleri bu şerefe ulaşmak istiyordu. Ancak bu yüce şeref, Hz. Ali’ye nasip olacaktı. Düğün hazırlıklarıyla ilgilenen kız babası Hazreti Ebû Bekir, yanına Hz. Bilâl ve Hz. Selmân’ı da alarak doğruca Medine çarşısına çıktı. Hazret-i Ali’yle nikahı kıyılmış olan Fâtıma validemizin çeyiz eşyasını alacak, birlikte Hz. Ali’nin evine bırakacaklardı.

  Böyle çeyiz olur mu?

  Cennet hanımlarının baş tacı olan Fâtıma validemizin ömrü boyunca kullanacağı ev eşyası da bundan ibaret olacaktı. Bu çeyiz eşyasının parasını, müstakbel eşi Hz. Ali vermişti. Bakalım Hz. Ali’nin verdiği (dört yüz dirhemlik) mehirle, Allah Resulü’nün kızı Fâtıma validemize nasıl bir çeyiz eşyası alınacak; cennet gençlerinin efendileri Hz. Hasan ve Hüseyin’in anneleri, günümüzdeki hanımlara örnek olan evini nasıl bir çeyiz eşyasıyla süsleyecektir? Neden sonra Hz. Ali’nin evinin kapısına bir deve yükü olarak getirilen çeyiz eşyası indirilmeye başlandı. Ashabın her biri, bir hizmetin içindeydiler. Bu mutlu günün sevinç ve huzuru, her birinin mütebessim yüzlerinden okunuyordu. Dilerseniz şimdi Hazret-i Ebû Bekir’in seçip, Bilal-i Habeşî ile Selman-ı Farisî’nin yardım ederek getirdikleri çeyiz eşyasına bir göz atalım:

  1) Üzerinde namaz kılınacak güzel bir seccade.

  2) Üç adet üzerine oturulacak minder.

  3) İçi hurma kabuğu lifleriyle doldurulmuş yastık.

  4) Buğday öğütecek el değirmeni ile su tulumu, su testisi, su bardağı,

  5) Değirmende öğütülmüş buğdayın kepeğini ayırmaya yarayacak bir elek...

  6) Elle örülmüş bir battaniye, havlu.

  7) Sedir, yani divan.

  8) Kadife yorgan.

  9) Yere serilecek sofra... Fâtıma validemizin bu çeyiz eşyası, Hz. Ali’nin evine indirilip içeri alınırken, durumu seyreden Allah’ın Resûlü, bunu onların çok göreceklerini, fazla bulacaklarını düşünmüş, ellerini kaldırıp, pırıl pırıl gözyaşı dökerek şöyle dua etmişti:

  - Yâ Rab! Senin sevmediğin israftan çekinen bu insanlara, bu eşyayı hayırlı eyle!

  Sade yaşa, mutlu ol!

  İşte cennet hanımlarının efendisi olduğu hadislerle sabit olan Fâtıma validemizin çeyizi bu idi. O, bunlarla mutlu oldu. Bu eşyalarla ömrünü tamamladı.

  Bunlarla huzur bulup rahat etti. Günümüzde nice ana-babalar, nice kız ve gençler vardır ki, çeyiz için karşı tarafı kasıp kavurur, soyup soğana çevirir; sanki huzur eşyadaymış gibi onu birtakım mobilyada, koltukta, ev eşyasında ve sandık içinde ararlar. Halbuki bunların hiçbiri huzurun tek şartı olamazlar. Mutluluk elbette eşya ile yakalanamaz.

  Hz. Fatıma annemizin çeyizi bize çok şeyler anlatıyor. Özetle bize kendini tüketme, sade yaşa, mutlu ol diyor. Sizce de öyle değil mi?

   
 2. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ
  kesinlikle öyle...paylaşımın için tşkler
   
 3. xeco

  xeco Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  28
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Tüketim çılgınlığının yaşandığı çağımızda,çok güzel bir örnek.Hepimiz hatırlamalıyız bence. Paylaşım için teşekkürler..
   
 4. Mi'na57

  Mi'na57 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  434
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Harika bir örnek Fatıma annemizden.. gösteriş ve ihtişamdan uzak sadelikle yaşamak dilegiyle.
   
Hz.Fatıma annemizin çeyizi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. fatıma annemizin çeyizi...

  fatıma annemizin çeyizi...

  çeyiz için alınması gerekenler çeyizde alınması gerekenler çeyiz için Hazreti Ebû Bekir Efendimiz, yanına Bilâl ve Selmân’ı da alarak doğruca Medine çarşısına çıktı. Hazret-i Ali’yle nikahı kıyılmış olan Fâtıma validemizin çeyiz eşyasını alacak, birlikte İmam-ı Ali’nin evine bırakacaklardı. Cennet hanımlarının baş tacı olan Fâtıma validemizin ömrü boyunca kullanacağı ev eşyası da, bundan...
 2. peygamberimizin kızının çeyizi

  peygamberimizin kızının çeyizi

  Peygamberimiz'in (s.a.v.) kızının çeyizi böyleydi. Hz. Fatıma'nın çeyizindeki eşyalar. Bu çeyiz, bize önemli mesajlar veriyor. :) Peygamber Efendimiz’in kızı Hz. Fatıma annemizin çeyizini merak ediyor musunuz? Hz. Fatıma’nın, Hz. Ali ile evlendiğinde ömür boyu kullanacağı ev eşyaları arasında neler vardı? Bu çeyiz, bize önemli mesajlar veriyor. O, Efendimiz’in soyunu devam...
 3. Çeyizden Kareler..

  Çeyizden Kareler..

  havlu kenarı örnekleri 2011 Havlular yüzümüzü silip bir kenara attığımız havlular…Onları aslında havlu diyip geçmemeliyiz.Kızlarımızın çeyizleri nazar boncuklu olmalı ki onlara da nazar değmemeli.Sandıklarımızda ki çeyizlerimiz güzel olamlı.Hadi beraberce bakalım meleklerim.

Sayfayı Paylaş