Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hz.İsa'nın Duasını Biliyor musunuz?

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Hz.İsa duası nedir ya hayyu ya kayyumu duası anlamı ile ilgili bilgiler burada melekler Hz.İsa 'nın ettiği söylenen ya hayyu ya kayyumu duası internette mevcut melekler.Yalnız ben bu duanın kaynağıyla ilgili bir bilgiye rastlamadım.Bu duayı buraya ekleyeceğim ama doğrusu asıl itibar ettiğim Kur'an-ı Kerim'de yazan Hz.İsa'nın ettiği dualardır :)


  < Konu Resmi..>  "... Onun adı Meryem oğlu İsa Mesih'tir. O, dünyada ve ahirette 'seçkin, onurlu, saygındır' ve (Allah'a) yakın kılınanlardandır.." (Al-i İmran Suresi, 45)


  Kuran’da havarilerinin Hz. İsa’dan Allah’a dua etmesini ve gökten bir sofra talep indirilmesini istedikleri haber verilir. “Sofra” anlamına gelen Maide Suresi’nde anlatılan bu olay şöyledir:
  Havariler: "Ey Meryem oğlu İsa, Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?" demişlerdi. O da: "Eğer inanmışlarsanız Allah'tan korkup-sakının" demişti. (Bu sefer Havariler:) "Ondan yemek istiyoruz, kalplerimiz tatmin olsun, senin de gerçekten bize doğru söylediğini bilelim ve buna şahidlerden olalım" demişlerdi. (Maide Suresi, 112-113)

  Havarilerin bu isteklerinin altında olağanüstü bir olay görmek isteği yatıyordu. Hz. İsa, bu mucize isteğinin yersiz olduğunu belirtmesine rağmen, havariler gökten sofra inerse kalplerinin daha da tatmin olacağını söyleyerek ısrar ettiler. Hz. İsa ise, havarilerin bu istekleri üzerine Allah'a dua ederken, Kuran'daki birçok dua örneğinde olduğu gibi Allah'ı sıfatlarıyla andı. Kuran'da, Hz. İsa'nın bu duasından şöyle söz edilir:

  Meryem oğlu İsa: "Allah'ım, Rabbimiz, bize gökten bir sofra indir, öncemiz ve sonramız için bir bayram ve Sen'den de bir belge olsun. Bizi rızıklandır, Sen rızık vericilerin en hayırlısısın" demişti. (Maide Suresi, 114)

  Allah Hz. İsa'nın duasını kabul etti ve şöyle buyurdu:

  Allah demişti ki: "Şüphesiz ben bunu size indireceğim. Artık bundan sonra sizden kim inkâr ederse, ben onu gerçekten alemlerden hiç kimseyi azablandırmayacağım bir azabla azablandıracağım." (Maide Suresi, 115)

  Hz. İsa'nın Maide Suresi'ndeki ikinci duası ise, havarilerin korunup gözetlenmesi ve bağışlanması konusundaydı:

  Allah: "Ey Meryem oğlu İsa, insanlara, beni ve anneni Allah'ı bırakarak iki ilah edinin, diye sen mi söyledin?" dediğinde (İsa şöyle dedi); "Seni tenzih ederim, hakkım olmayan bir sözü söylemek bana yakışmaz. Eğer bunu söyledimse mutlaka Sen onu bilmişsindir. Sen bende olanı bilirsin, ama ben Sen'de olanı bilmem. Gerçekten, görünmeyenleri (gaybleri) bilen Sen'sin Sen."

  "Ben onlara bana emrettiklerinin dışında hiçbir şeyi söylemedim. (O da şuydu:) 'Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin.' Onların içinde kaldığım sürece, ben onların üzerinde bir şahidim. Benim (dünya) hayatıma son verdiğinde, üzerlerindeki gözetleyici Sen'din. Sen herşeyin üzerine şahid olansın." Eğer onları azablandırırsan, şüphesiz onlar Senin kullarındır, eğer onları bağışlarsan, şüphesiz aziz olan, hakim olan Sen'sin Sen." (Maide Suresi, 116-118)


  İnternette varolan ya hayyu ya kayyumu duası ise şöyle;

  Ey Allah'ım! Ben istemediğimi uzaklaştırmaya, umduğum faydayı elde etmeye muktedir olmadığım bir vaziyette sabahlamış bulunuyorum Kuvvet ve kudret ise senin elindedir Ben amelimin sorumlusu olarak sabahlamış bulunuyorum Bu bakımdan benden daha fakir bir kimse yoktur
  Ey Allahım! Düşmanımı sevindirecek şekilde beni gülünç duruma düşürme Dostumu benim felâketimle üzme Musibetimi dinimde tahakkuk ettirme Dünyayı bana en bü-yük hedef olarak kılma
  Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah! Bana merhamet etmeyeni, bana musallat kılma!


  Dua etmenin faziletleri unutulmamalı melekler :) Yanmış bir yürekle içten gelen bir yakarış en makbulüdür,her kapıyı açar.Allah dualarımızı kabul eylesin :)


   
Hz.İsa'nın Duasını Biliyor musunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hz.İsa'nın Mucizeleri İle İlgili Neler Biliyorsunuz?

  Hz.İsa'nın Mucizeleri İle İlgili Neler Biliyorsunuz?

  Hz.İsa mucizeleri olağanüstü olaylar nelerdir Kuran-ı Kerim'den ayetler ile ilgili bilgiler burada melekler Hz.İsa biz müslümanların inancına göre peygamberimiz -son peygamber - Hz.Muhammed'den önce gelen peygamberdir melekler.Her peygambere verildiği gibi ona da bazı mucizeler Allah tarafından verilmiştir.Hz.İsa'nın ilk mucizesi doğduğunda annesinin kucağındayken konuşması olmuştur....
 2. Ramazan Ayında Hangi Dualar Okunur biliyor musunuz

  Ramazan Ayında Hangi Dualar Okunur biliyor musunuz

  Merhaba arkadaşlar sizden bir konuda ricam olacak aranızda dini bilgileri olan arkadaşlarıma soruyorum Ramazan Ayında Hangi Dualar Okunur bilgi verir misiniz
 3. Abdest Alırken Dua Okumak Şart mı biliyor musunuz

  Abdest Alırken Dua Okumak Şart mı biliyor musunuz

  Selam arkadaşlar benim size bir sorum olacak ve mümkünse bu sorumun cevabını dini konu da bilgi sahibi olan arkadaşlarım verirse sevinirim. Acaba Abdest Alırken Dua Okumak Şart mı ?
 4. Peygamberimiz Hz.Muhammed'in Evden Çıkarken Okuduğu Duayı Biliyor musunuz ?

  Peygamberimiz Hz.Muhammed'in Evden Çıkarken Okuduğu Duayı Biliyor musunuz ?

  Hazreti Muhammedin Evden Çıkarken Okuduğu Dua Evden Çıkarken Okunması Gereken Dualar Sevgili melekler, ettiğimiz dualar üzerimizde bir nevi kalkan vazifesi görür. Allah (C.C.)'ın adını anmak, tesbihatlarda bulunmak bela ve musibetlerden korumaya yardımcı olur. Daha önce paylaştığımız pek çok dua konumuza ilaveten bu kez evden çıkarken okunması gereken dualar hakkında sizlere bilgiler...
 5. Kurban Keserken Nasıl Dua Edeceğinizi Biliyor musunuz ?

  Kurban Keserken Nasıl Dua Edeceğinizi Biliyor musunuz ?

  Kurban Keserken Hangi Dua Okunur Kurban Keserken Hangi Dualar Okunur Sevgili melekler, bildiğiniz gibi Kurban Bayramı yaklaşıyor. Büyük ya da küçük herkes bütçesine uygun bir fiyatla kurban alıp kesecek. Peki Kurban Keserken Hangi Dualar Okunur biliyor musunuz ? Eğer bilmiyorsanız bu sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. Şimdiden Allah kabul etsin melekler :) Kurban keserken...

Sayfayı Paylaş