Etiketler:
 1. CeMoŞ

  CeMoŞ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2011
  Mesajlar:
  1.842
  Beğenilen Mesajlar:
  1.099
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  hımmmm

  Hz. Mehdinin Özellikleri

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

  hz. mehdi kimdir nasıl ortaya çıkacak nasıl taınacak özellikleri nedir nasldır hakkında genel bilgiler burda melekler hz. mehdi kıyametten önce ortaya çıkacak ve kıyametin büyük alemetlerinden biridir

  tıpkı hz. İsa ve deccal gibi kıyametten önce ortaya çıkacaktır hz. mehdide

  nasıl ortaya çıkacak özellikleri hakkında bilgisi olmayan ve merak edenler için aşağıdaki bilgileri veriyoruz melekler


  < Konu Resmi..>


  HZ. MEHDİ'NİN ÖZELLİKLERİ

  Hz. Mehdi, ahir zamanda gönderileceği Peygamber Efendimiz (sav) tarafından müjdelenmiş, Müslümanları zulüm ve sıkıntı ortamından kurtaracak, yeryüzündeki fitneleri ortadan kaldıracak, tüm dünyaya barış, adalet, bolluk, huzur, mutluluk ve refah getirecek kutlu bir şahıstır. Peygamberimiz (sav)'den aktarılan sahih rivayetlere göre Hz. Mehdi, çeşitli hurafelerle, batıl inanç ve uygulamalarla aslından uzaklaştırılmış olan dini özüne döndürecek, Hz. İsa ile buluşacak, Allah'ın izniyle yegane hak din olan İslam ahlakının yeryüzüne hakim olmasına vesile olacaktır.

  Peygamber Efendimiz (sav)'in hadislerinde kıyamete yakın bir zamanda yaşanacak olan ahir zaman hakkında çok detaylı bilgiler ve işaretler yer almaktadır. Peygamberimiz (sav)'in verdiği bilgilere göre, bu dönemde birbiri ardınca pek çok önemli olay gerçekleşecektir. Ahir zamanın ilk devresinde dünyada büyük bir bozulma ve karmaşa hüküm sürecek, ikinci aşamada ise gerçek din ahlakının
  yaşanmasıyla birlikte yeryüzünde barış ve huzur hakim olacaktır.

  Hz. Mehdi'nin çeşitli özellikleri Peygamber Efendimiz'in hadislerinde şöyle bildirilmiştir:

  Peygamberimiz (sav), "Mehdi ile müjdelenin" (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 12) buyurarak, Hz. Mehdi'nin gelişini heyecan ve şevkle beklemenin, bu mübarek zat için hazırlık yapmanın önemine dikkat çekmiştir. Bir başka hadis-i şerifte ise iman edenlerin, Hz. Mehdi'ye olması gereken sevgi ve bağlılıkları şöyle ifade edilmiştir:  Sizden ona kim yetişirse, kar üzerinde sürünerek dahi olsa ona gelsin. Ona katılsın. Zira o, Mehdi'dir.

  (İbn Mace, Fiten, B 34, H 4082; İbn Ebi Şeybe, c. VII, sf.527; Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 14)

  HZ. MEHDİ'NİN MUHAKKAK ÇIKACAK OLMASI

  Eğer dünyadan bir gün bile kalsa, Allah, O (Hz. Mehdi) idareyi ele alıncaya kadar o günü uzatırdı.

  (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf.10)

  Eğer dünyadan bir gece bile kalsa, Allah onu uzatır ve Ehl-i Beytimden birisini (Hz. Mehdi) melik kılardı.

  (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 10)

  Ümmetim arasında Mehdi gelecektir... Ümmetim onun zamanında iyi ve kötünün, benzeriyle nimetlenmediği bir nimetle nimetlenecek, sema üzerlerine bol yağmur yağdıracak, arz nebatından hiçbir şey saklamayacaktır.

  (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 9)

  Dünyadan bir gece bile kalsa, Allah o geceyi uzatır ve Ehl-i Beytimden birisi gelerek dünyaya hakim olurdu. Onun adı adıma, babasının adı babamın adına uyar. Daha önce yeryüzü nasıl zulümle dolduysa, o, onu adaletle dolduracaktır.

  (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il

  Ahir Zaman, sf. 11)  HZ. MEHDİ PEYGAMBERİMİZ (SAV)'İN SOYUNDANDIR

  Kıyametin kopması için zamanda sadece bir günden başka vakit kalmamış da olsa Allah (c.c.) benim Ehl-i Beytimden (soyumdan) bir zatı (Hz. Mehdi'yi) gönderecek.

  (Sünen-i Ebu Davud, 5/92)

  Benim Ehl-i Beytimden bir şahıs bütün dünyaya hakim oluncaya kadar günler ve geceler gitmez.

  (En-Necmu's Sakıb, Ukayli)

  Mehdi, kızım Fatıma 'nın neslindendir.

  (Sünen-i İbn Mace, 10/348)

  Mehdi ile müjdelenin. O Kureyş'ten ve Ehl-i Beytimden bir kişidir .

  (Kitab-ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 13)

  Mehdi, benim çocuklarımdan birisidir. Yüzü gökyüzünde parlayan yıldız gibidir.

  (Ali b. Sultan Muhammed el-Kari el-Hanefi'nin “Risaletül Meşreb elverdi fi mezhebil Mehdi”)

  Bütün peygamberler birbirinin soyundandır. Hz. Mehdi de hadislerin belirttiğine göre bu soydan gelmektedir. Halk arasında bu soydan gelenlere "seyyid" denmektedir. Hz. Mehdi de seyyid olacaktır.

  Allah, Kuran'da birbirlerinin soyundan gelen elçilerden bahsetmektedir. Bu ayetler Hz. Mehdi'nin de aynı soydan geleceğine işaret ediyor olabilir. (En doğrusunu Allah bilir).

  Gerçek şu ki, Allah, Adem'i, Nuh'u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti; Onlar birbirlerinden (türeme tek) bir zürriyettir. Allah işitendir, bilendir. (Al-i İmran Suresi, 33-34)

  "Rabbimiz, ikimizi sana teslim olmuş (Müslümanlar) kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş (Müslüman) bir ümmet (ver). Bize ibadet yöntemlerini (yer veya ilkelerini) göster ve tevbemizi kabul et. Şüphesiz, Sen tevbeleri kabul eden ve esirgeyensin." (Bakara Suresi, 128)

  Babalarından, soylarından ve kardeşlerinden, kimini (bunlara kattık); onları da seçtik ve dosdoğru yola yöneltip-ilettik. (Enam Suresi, 87)


   
Hz. Mehdinin Özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hz. Ali

  Hz. Ali

  rüyada hz alinin resmini görmek ALİ İBN EBİ TÂLİB Resulullah'ın amcasının oğlu, damadı, dördüncü halife. Babası Ebû Talib, annesi Kureyş'ten Fâtıma binti Esed, dedesi Abdulmuttalib'tir. Künyesi Ebu'ı Hasan ve Ebû Tûrab (toprağın babası), lâkabı Haydar; ünvanı Emîru'l-Mü'minin'dir. Ayrıca 'ALLAH'ın Arslanı' ünvanıyla da anılır. Hz. Ali küçük yaşından beri Resulullah'ın yanında büyüdü. On...
 2. hz.isanın inişi ve hz. mehdinin çıkışına dair hadisler

  hz.isanın inişi ve hz. mehdinin çıkışına dair hadisler

  hz isanın inişi hz isa yahudimiydi meleklerin inişi meleklerin yere dünyaya HZ. İSA VE HZ. MEHDİ'NİN GELİŞİ HAKKINDAKİ SAHİH HADİSLERDEN BAZILARI ... Vallahi muhakkak ve muhakkak Meryem oğlu İsa inecek, hem adil bir hakem, adaletli bir hükümdar olarak inecek... (Sahih-i Müslim, Bir Şerhin-Nevevi, Cilt II, s. 192; Kitab-ul İman, Bab-u Nuzül-i İsa İbn-i Meryem, Kenzul Ummal, 14/332) İsa bin...
 3. Hz Eyüp Özellikleri

  Hz Eyüp Özellikleri

  Hz Eyüp Özellikleri Merhaba arkadaşlar Hz Eyüp Özellikleri hakkında bilgi arıyorum ben umarım yardım edersiniz bana
 4. Hz Eyüp'ün Özellikleri nedir buyrun öğrenelim

  Hz Eyüp'ün Özellikleri nedir buyrun öğrenelim

  Hz Eyüp Özellikleri nedir Hz Eyyub Özellikleri Merhaba Sevgili Melek'ler... Misafirimizin isteği üzerine biz de bu sayfamızda Hz Eyüp'ün özellikleri hakkında merak edieln tüm bilgilere yer veriyoruz ve Hz Eyüp'ün özelliklerini buyrun öğrenelim diyoruz. Eyüp peygamber, İbrahim soyundan gelen bir peygamberdir. Eyyub'dan Kur'anda dört yerde bahsedilir ve sabır örneği olarak takdim edilir....
 5. Hz zekeriyanın kısaca hayatı ve özellikleri

  Hz zekeriyanın kısaca hayatı ve özellikleri

  Zekeriyyâ (a.s.), Kur"ân"da adı geçen peygamberlerden biridir. Soyu Dâvud (a.s.)"a dayanmaktadır. Kur"ân"da anılan duâlarından (19/Meryem, 6) anlaşıldığına göre, soyu daha sonra Yâkub (a.s.)"a varmaktadır (el-Kurtubî, Ahkâmu"l-Kur"ân, Kahire 1967, XI, 82; er-Razî, Mefâtihu"l-Gayb, Mısır 1937, V, 769). Zekeriyyâ (a.s.) İsrâiloğullarının peygamberi...

Sayfayı Paylaş