1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Hz. Mevlana'da Vuslat Anlayışı

  Konu, 'Hz Mevlana' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  vuslat sözleri vuslat mevlana mevlana sözleri vuslatla ilgili güzel sözler [​IMG]

  Sevgili Hz. Mevlana'nın her sözü bir inci tanesi... Keşke özüne inip anlayabilsek...
  O kadar açık ve anlaşılır olan bu sözleri yapımıza alsak ne mutlu bize...


  Mevlânâ, "Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan" der. Kendinin ölüm ve vuslat anlayışını, Kur'an-ı Kerim'in bir âyetinin ışığı altında tetkik edip anlamak mümkündür:

  "Her nefis ölümü tadacaktır. Sonra ancak bize döndürüleceksiniz" (el-Ankebût, 29/57).

  Âyette geçen "dönmek" kelimesi, Allah'a kavuşulacağını, "vuslatı" açık bir ifadeyle "müjdelemekte"dir. Bu müjdeyi benimseyen, ona sımsıkı sarılan Mevlânâ, ölümü bir ayrılık değil, bir vuslat olarak kabul eder.

  Mevlânâ'nın ölüm anlayışına gelince; "Bir devir sistemi içinde hayatın anlamı, ruhun ölümsüzlüğü ve Allah'a, vuslatın yolu ölümden geçmektedir" tarifiyle zemin kazanır ve Mevlânâ'da ölüm, "Mutlak ve ölümsüz Varlık'a veya diğer ifadeyle "asla" bir rücû hareketi ile" zirveye ulaşır.

  Mevlânâ, ölümü kişinin aslına dönüşü veya menşein ilâhi bir cevher olması hasebiyle "Allah'a dönüş" olarak telâkki eder.
  Bir başka ifadeyle ölüm, "Cismin ortadan kalkması değil, Allah'a doğru uçmasıdır."

  Mevlânâ bu hususu şöyle ifade eder:
  "Bizi Elest harabatından getirdiler. Coşmuş, dağılmış ve kendinden geçmiş olarak getirdiler. Yine harabat tarafına çekecekler. (Bizi) yoktan var ettikleri için" (Mevlânâ, Rubaiyyat, 672/1 14).
  "Hele ölümden bir kurtulsun, kurtuluşa ulaşın; çünkü sevgiliyi görmek âb-ı hayattır." (Mevlânâ, Mesnevî, Terc., A. Gölpınarlı, III, Beyit 4607).

  "Çünkü tiksinmek, kötü gelmek ortadan kalkarsa o ölüm, ölüm değildir ki. Görünüşte ölümdür, gerçekteyse göçüş" (Mevlânâ, Mesnevî Terc., A. Gölpınarlı, III, 4613).
   
 2. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  bilgi icin tesekkurler :)
   
Hz. Mevlana'da Vuslat Anlayışı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mevlana'dan Bilgelik Sırları

  Mevlana'dan Bilgelik Sırları

  mevlana dan bilgelik sirlari mevlana sırları MEVLANA' DAN BİLGELİK SIRLARI... Kabuğu kırılan sedef üzüntü vermesin sana, içinde inci vardır. Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir. Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır. Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler? Her dil, gönlün perdesidir. Perde kımıldadı mı, sırlara ulaşılır. Dil, tencerenin kapağına benzer. Kıpırdadı da kokusu...
 2. Anlayış

  Anlayış

  Rüyada anlayisli oldugunu görmek çok iyidir. Gizli islerde uzagi görmege, bazi islerin sonunu görmege ve ileriyi kesfetmeye delalet eder. Kendisinin anlayisli ve uzagi görür oldugunu gören, bir takim gizli seyleri kesfeder. Rüyada ileriyi görüs, aynen tabir olunur.
 3. Aşk,Sadakat,Vuslat

  Aşk,Sadakat,Vuslat

  vuslatla ilgili sözler vuslat ile ilgili sözler vuslatla güzel sadakat ile güzel Aşk, Leylâ ile Mecnun'un hikâyesini anlatan Fersude kitapların sayfalarında kaldı.. Vuslatlar uğramıyor düşlerimize Biz vuslatı ihanetlere feda ettik.. Gün doğumlarında tutunduğumuz ümitleri Gün batımlarında yitirdik.. Sadakat, Emanetleri yanlış yüreklere teslim eden Yolunu şaşırmış bir güvercin...
 4. Mevlana'dan inciler

  Mevlana'dan inciler

  mevlanadan aşka dair sözler mevlananın anne ile ilgili sözleri mevlananın aşka dair sözleri mevlana dan sözler mevlana nın Mevlana'nın sözleri bir başka güzel ve anlamlı oluyor benimde çok beğendiğim ve kullandığım bazı sözleri var Mevlana'nın.Sizlere bu değerli insanın kendisi kadar değerli olan sözlerinden resimli örnekler vermek istiyorum
 5. şafak vuslatı....

  şafak vuslatı....

  günü gelecekse çekilen çile kutsaldır...canmeleklerimm umrm begenırsınız bunu bizim gibi asker yolu gozleyenlere yazdım ... gittiğin günden beri devrildi bu koca sehirdeki binalar yıkıldı gökyüzü.ışıklar aydınlatmaz oldu doğan güneşler ise tir tir titretiyor bedenimi.hislerimi kaybettim.duygularımıda bir duygum sadece gidişinden benimle kaldı...vefalı gözyaşlarım...hergece yoklugunla...

Sayfayı Paylaş