1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hz muhammedin beslenmesini örnek alalım

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hz. Muhammed (S.a.v) beslenmesine asla tek bir besine bağlı kalmazdı. Çünkü bunun vücuda zarar vereceğini, sindirim sistemini harap edeceğini bilirdi. Ölçülü biçimde, helal ve temiz yiyecekleri tüketirdi. Bu size, şimdinin tek besine dayalı karabuğday diyeti, lahana diyeti, patates diyet gibi listelerin ne kadar zararlı olduğunu kanıtlıyor, değil mi?
  Hz. Muhammed’ı örnek alın: Doğadaki tüm helal, temiz ve faydalı besinlerden ölçülü miktarda yeyin.
  Ölçülü hareket ederdi

  Peygamber efendimiz, beslenmesinde nefsine ve iradesine özen gösterir, kendini dinlerdi. Canının istemediği hiçbir besini zorla yemez veya hiçbir besine aşırı düşkün olmazdı. Severek tükettiği hurma, balık, sirke gibi besinler vardı ama bunlara bağımlı değildi. Çünkü aşırı istekle veya isteksiz yenen yiyeceklerin, vücuda zararlı olduğunu iyi bilirdi.  < Konu Resmi..>
  Hz. Muhammed’ı örnek alın: Eğer istemiyorsanız, yemeyin. Çok istiyorsanız, örneğin tatlı krizine giriyorsanız, asla onu yemeyin, nefsinize teslim olmayın; bu şeytanın isteğidir çünkü.

  Yemeklere kusur bulmazdı

  Peygamber efendimiz, önüne gelen hiçbir yemeğe kusur bulmaz, tövbe ederek söylüyoruz ‘iğrenç, berbat, çok kötü’ demezdi çünkü her birinin Allah’ın lütfederek yarattığını bilir saygı duyardı. Ancak, eğer lezzet olarak ona uygun olmadığını düşünüyorsa, Rabbine şükrederek ve mazur görmesini dileyerek onu yemezdi. Eğer hoşlanarak yediği bir besin varsa, örneğin sirke varsa yine şükrederek yerdi.

  Hz. Muhammed’ı örnek alın: Allah’ın verdiği nimetlerin kıymetini bilin, çirkin yakıştırmalar yapmayın.

  Koyun etini tercih ederdi

  Hz. Muhammed, kırmızı eti severek ama dengeli bir biçimde tüketirdi, bunlar arasında en çok koyun etini tercih ederdi. Çünkü, koyun etinin sindirimi kolay, vücuda faydası yüksektir. Ancak, bu etleri kesinlikle kızartma yemez, haşlama veya yağsız pişirilmesini isterdi.

  Hz. Muhammed’ı örnek alın: Haşlama veya ızgara pişmiş kırmızı et tüketin ama ölçüsünü bilin.
  Sağlığı için bal yerdi

  Peygamber efendimiz, vücudunun sağlık ve direnci için bal yemeyi severdi, özellikle ciğer ve organlar için faydalı olduğunu etrafına bildirirdi. Elbette o zamanlar, tamamen doğal ve katkısız ballar vardı, şimdiki gibi glukoz şurubu eklenmiş zararlı ballar yoktu ama yine de iyi ararsanız, özellikle köylerde bal bulabilirsiniz.

  Hz. Muhammed’ı örnek alın: Günlük en fazla 1 tatlı kaşığı olmak üzere bal tüketin.Sirkeye değer verirdi

  Hz. Muhammed, besinler arasında sirkeye en çok değer verirdi. Bu konuda, “Sirke, ne güzel katıktır.” buyururdu. Biliyorsunuz, biz de sık sık sağlıklı beslenme, kilo verme hatta güzel saç ve cilt için sirkeli tarifler öneriyoruz. Örneğin, sirkeli sarımsak kürüyle şimdiye kadar binlerce takipçimiz kilo verdi.

  Hz. Muhammed’ı örnek alın: Sirkeyi, hayatınızın vazgeçilmez parçalarından biri yapın. Elma sirkesinin zayıflamaya faydalarından yararlanın.

  Tatlı olarak hurma ve karpuz yerdi

  Peygamber efendimizin yaşadığı dönemde de şerbetli, hamurlu tatlılar vardı ancak o, tatlı olarak hurma ve karpuz tercih ederdi. Çünkü, özellikle hurmanın vücut sağlığı için kuvvetlendirici olduğunu bilirdi. Karpuz ise, yoğun su içermesiyle hem insanın su ihtiyacını karşılar hem ödem söktürmeye yardımcı olurdu.

  Hz. Muhammed’ı örnek alın: Sadece Ramazan’da değil, yılın her ayında hurma yemeye özen gösterin.


   
Hz muhammedin beslenmesini örnek alalım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hz. Muhammed (s.a.v.)

  Hz. Muhammed (s.a.v.)

  HZ IBRAHIM VE SONRASI Yaratilis kitabi (Tekvin) bize Ibrahim'in çocugu olmadigini, çocuk sahibi olmaktan ümit kestigini ve Allah'in çadirindaki Ibrahim'e söyle seslendigini söyler: "Simdi göklere bak ve sayabilirsen gökteki yildizlari say." Ibrahim gözlerini yildizlara çevirdi ve söyle bir ses duydu: "Senin soyun da ayni sekilde çogalacak." Hanimi Sare 76, Ibrahim ise 85...
 2. hz muhammedin vefat ettiği yer

  hz muhammedin vefat ettiği yer

  hz muhammedin vefat ettiği yer neresi buraya yazın
 3. Hz muhammedin siması nasıldı?

  Hz muhammedin siması nasıldı?

  Günümüzde insanlar, özellikle de gençler birçok insanı kendilerine örnek almakta, onların tavır ve konuşmalarına, üsluplarına, giyim tarzlarına özenmekte, onlar gibi olmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu insanların büyük bir çoğunluğu doğru yolda olmadığı gibi, tavır ve ahlak güzelliğine de sahip değildirler. Bu nedenle insanları doğru olana, en güzel ahlak ve tavıra özendirmek önemli bir...
 4. Hz. Muhammed (s.a.v)’ın Örnek Davranışları

  Hz. Muhammed (s.a.v)’ın Örnek Davranışları

  peygamberimizin örnek davranışları,hz muhammedin örnek alınacak davranışları Hz. Muhammed (s.a.v)’in Örnek Davranışları Rasûlullah (s.a.v); – Yürürken sahabilerinin gerisinde yürürdü. – Birisiyle karşılaştığı zaman önce kendisi selam verirdi. – Rasûlullah Aleyhisselâm daima düşünceli idi. – Kendisinin susması, konuşmasından uzun sürerdi. – Rasûlullah Aleyhisselâm lüzumsuz yere...
 5. Hz muhammed miracta cehennemlikleri gördümü?

  Hz muhammed miracta cehennemlikleri gördümü?

  Rasûlullah (asm) Miraç yolunda ilk semaya varınca kapısının kapalı olduğunu gördü. Nöbetçi melekler "Kim geliyor?" diye sordular. Cebrail (a.s.) kendi ismini söyledi. Melekler, "Seninle beraber olan kimdir?" diye tekrar sordular. Cebrail, "Muhammed" dedi. Kendisinin çağırılıp çağırılmadığını sordular. Cebrail "Evet" dedi. Bunun üzerine kapı açıldı; ve...

Sayfayı Paylaş