Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Hz. Muhammed'in Tavsiye Ettiği Yiyecekler

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bu konu Kuran da geçen yiyecekler hakkında bilgilere yer vermektedir.
  Peygamberimiz Hz. Muhammed' in tavsiye etmiş olduğu ve sağlığa çok faydalı besinler ve yiyecekler hakkında sizlere merak etitğiniz bilgileri paylaşıyoruz.

  Bazı meyve ve yiyecekler Kuran da bile geçiyor. Birçok hastalığa karşı tedavi etkisi bulunan ve sağlığa faydalı besinleri sizler için bu makalemiz de paylaşıyoruz.

  [​IMG]

  Ölüm hariç her hastalığın şifası vardır. (Hadis-i Şerif)

  1. Acur

  Salatalığa benzeyen bir sebzedir. Peygamberimizin acuru yaş hurmayla yediği belirtilir.


  2. Acve

  Medine'de yetişen bir hurma türüdür. "Acve, cennet meyvesi gibidir. O, zehirlenmeye şifadır."Hadis-i Şerif


  3. Hurma

  'Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden hem içecek, hem de güzel bir rızık edinirsiniz. Elbette bunda aklını kullanan bir toplum için bir ibret vardır.' Nahl Suresi 67.


  4. Bal

  Rabbin bal arısına şöyle ilham etti: "Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan (kovanlardan) kendine evler edin." "Sonra meyvelerin hepsinden ye de Rabbinin sana kolaylaştırdığı (yaylım) yollarına gir." Onların karınlarından çeşitli renklerde bal çıkar. Onda insanlar için şifa vardır. Şüphesiz bunda düşünen bir (toplum) için bir ibret vardır." Nahl Suresi 68-69.


  5. Arabistan Kirazı (Sedir Ağacı)

  Ebu Cafer (r.a.) 'Peygamber Aleyhisselam, Arabistan kirazı yaprağının tozuyla başını yıkardı' diye nakletmiştir.


  6. Kiraz ve Muz

  'Düzgün kiraz ağacı, Meyveleri salkım salkım dizili muz ağaçları' Nahl Suresi 29-29.


  7. Balık

  "O, taze et yemeniz ve takınacağınız süs eşyası çıkarmanız için denizi sizin hizmetinize verendir. Gemilerin orada suyu yara yara gittiğini görürsün. (Bütün bunlar) O’nun lütfundan nasip aramanız ve şükretmeniz içindir." Nahl Suresi 14. "Denizin suyu temiz, ölüsü (balığı) ise helaldir." Hadis-i Şerif.


  8. Çörekotu

  Çörekotu bir bitkinin susam büyüklüğündeki siyah tohumlarıdır. 'Sizlere şu çörekotunu tavsiye ederim. Zira bunda ölümden başka birçok hastalık için şifa vardır'

  Hadis-i Şerif. Enes İbn-i Malik (r.a.) Peygamber hastalandığı zaman ağzına bir avuç çörekotu atar, üzerine de su veya bal şerbeti içerdi." demiştir.


  9. Kabak

  "Ey Ayşe, çorba pişirdiğiniz zaman kabağını çok koyunuz. Zira kabak üzüntülü kimsenin gönlünü güçlendirir."Hadis-i Şerif.


  10. Ekmek

  "Ekmeğe saygı gösteriniz. Çünkü yüce Allah onu göklerin bereketlerinden indirmiştir." Hadis-i Şerif.


  11. Ayva

  "Ayva, göğüsteki sıkıntıyı, ağırlığı giderir; kalbi ferahlatıp kuvvetlendirir."Hadis-i Şerif.


  12. Nar

  "O, çardaklı, çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve narı (herbiri) birbirine benzer ve (herbiri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verince meyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez." En'am Suresi 141.

  "İçlerinde (Cennetlerin) her türlü meyve, hurma ve nar vardır." Rahman Suresi 68.


  13. Sütlü Bulamaç

  Sütlü bulamaç, arpa veya buğday ununa yağ ve süt karıştırılarak ateş üzerinde yapılan bir nevi çorbadır. "Gerçekten sütlü bulamaç, üzüntülü ve kederli kimsenin midesini kuvvetlendirip rahatlatır. Sizlerden birinin yüzündeki kiri suyla yıkayıp temizlediği gibi sütlü bulamaç da hastanın gönlünden üzüntü ve kederi öylece giderir." Hadis-i Şerif.


  14. Deve Sütü

  "Yaylada otlayan genç devenin sütü, sindirim bozukluğu olan kimseler için şifadır." Hadis-i Şerif.


  15. Süt

  "Gerçekten size sağmal hayvanlarda da bir ibret vardır. Biz, size onların kanlarındaki fışkı ile kan arasından, lezzetli ve içenlerin boğazlarından kolayca kayıp giden halis bir süt içiriyoruz." Nahl Suresi 66.

  "Hayvanlarda da sizin için gerçekten bir ibret vardır. Onların karınlarındakilerden size içiriyoruz ve sizin için onlarda hem birçok yararlar vardır, hem de etlerinden yersiniz." Mü'minun Suresi 21.

  'İnek sütüyle tedavi olunuz. Çünkü ben yüce Allah'ın bunda şifa yarattığı kanaatindeyim. Zira inek her çeşit ottan otlamaktadır.' Hadis-i Şerif.
   
  SadmiN bunu beğendi.
Hz. Muhammed'in Tavsiye Ettiği Yiyecekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hz. Muhammed'in mezarını yıkılmaktan ATATÜRK kurtarmış

  Hz. Muhammed'in mezarını yıkılmaktan ATATÜRK kurtarmış

  Suudiler 1926 yılında kendi sınırları içindeki tüm mezarlıkları yıkma kararı alır. İşin en ilginç yanı Hz. Muhammed'in mezarının da Suudi sınırları içerisinde olmasıdır. Ancak Atatürk öyle bir telgraf çeker ki, Suudiler mezarın tek bir taşına bile dokunamazlar. Nevzat Yalçıntaş'ın anekdotunu Can Ataklı köşesinden şöyle aktarmış: TEK TAŞINA DOKUNURSANIZ ORDUMU GÖNDERİRİM Prof. Nevzat...
 2. Hz. Muhammed'in 21öğüdü

  Hz. Muhammed'in 21öğüdü

  hz muhammedin resmi hzmuhammedin resmi hazreti muhammedin hz muhammet İki Cihan güneşimiz Peygamber Efendimiz'in 21 Öğüdü arkadaşlarım...Keşke hepimiz bu öğütlere uyabilsek... Bir gün, bir adam Peygamber Efendimiz’in yanına gelerek, "Size dünya ve ahiretle alakalı soracak sorularım var" der Bunun üzerine Peygamberimiz o kimseye, "Ne istiyorsan sor" buyurur Ardından o...
 3. Hz Ali’ nin Recep Ayında Ettiği Dua

  Hz Ali’ nin Recep Ayında Ettiği Dua

  recep ayı, yapılacak dualar, hz.Ali'nin yaptığı dua hakkında bilgiler Hz.Ali'nin Recep ayında yaptığı duayı paylaşıyorum bu yazımızda melekler Hz Ali’ nin Recep Ayında Ettiği Dua Allahım, salat eyle Muhammed Aleyhissalâtü Vesselamın üzerine; hikmet yıldızları ve devamlı nimet ve ismet kaynağı ehl-i beytine. Allahım, beni her türlü kötülükten koru. Beni unutkan etme ve gaflet...
 4. Hz. Ömer'in Tavsiye Ettiği Hacet Duası

  Hz. Ömer'in Tavsiye Ettiği Hacet Duası

  bu konu Hz Ömer'in hacet duasına yer vermektedir. Hz. Ömer(r.a) dileklerin gerçekleşmesi için okudğu hacet duasını sizler için paylaşıyoruz. Hz Ömer bu duayı Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri oruçlu olarak geçiren kişilerin okuması gerektiğini belirtiyor. Hazreti Ömer (r.a.) diyor ki: “Bir kimsenin görülmesini istediği mühim bir işi ve bir dileği varsa, o kimse haftanın Çarşamba, Perşembe...
 5. Hz. Muhammed'in 151 tane hadisi şerifleri

  Hz. Muhammed'in 151 tane hadisi şerifleri

  Peygamberimizin hadisi şerifleri, Hazreti Muhammed'in hadisi şerifleri ve duaları bu konuda Yedi cihan Peygamberi Hz. Muhammed S.A.V efendimizin hayatı boyunca İslam dini ile alakalı vermiş olduğu en güzel hadisi şerifleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu hadisi şeriflere bakarak hayatlarınızı yeniden gözden geçiriniz, zira ölüm var melekler 1 Akılca en mükemmeliniz, Allah'tan en çok...

Sayfayı Paylaş