1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hz Nuha neden ikinci baba deniyor?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Nuh aleyhisselam zamanında Tufan olup, bütün dünyayı su kapladı. Yeryüzünde bulunan insanların ve hayvanların hepsi boğuldu. Fakat, Nuh aleyhisselam ile gemide bulunan müminler kurtuldu. Nuh aleyhisselam gemiye binerken, her hayvandan birer çift almış olduğundan, hayvanlar da, bunlardan üredi.
  Nuh aleyhisselamın gemide üç oğlu vardı: Sam, Yafes ve Ham. Şimdi yer yüzünde bulunan insanlar, bu üçünün soyundandır. Bunun için, Nuh aleyhisselama ikinci baba denir.

  Sual: Nuh aleyhisselamın kıssasını anlatır mısınız?
  CEVAP
  Hud suresindeki Hazret-i Nuh’un kıssasının özeti şöyle:
  Hazret-i Nuh kavmine dedi ki :
  - Ben sizin için apaçık bir uyarıcıyım; Allah’tan başkasına kulluk etmeyin!

  İnkârcıların ileri gelenleri dediler ki:
  - Sen de bizim gibi bir insansın. Senin bizden bir üstünlüğün yoktur. Sen yalan söylüyorsun. Sonra sana uyanlar alt tabaka insanlardır.
  - Ey kavmim! Rabbim bana Peygamberlik vermişse, ne diyeceksiniz?

  - Hayır yâ Nuh, sen, bizimle mücadelede çok ileri gittin. Peygamber isen, sözün doğru ise, artık tehdit ettiğin azabı getir!
  - Allah dilerse bela getirir. O, bela göndermekten aciz değildir.  < Konu Resmi..>  Allahü teâlâ, Hazret-i Nuh’a, bir gemi yapmasını emredip, (Sana inananlardan başkası suda boğulacaktır) buyurdu. Denizden uzak, kırsal bir yerde, gemiyi yaparken, inkârcıların ileri gelenleri, yanına uğradıkça onunla alay ederlerdi. Gemi üç kat olarak yapıldı. Üst kata inananlar, ikinci kata evcil hayvanlar, alt kata ise vahşi hayvanlar kondu.

  Allah’ın emri geldi. Buharlı gemi çalışmaya başlayınca, yarısı erkek, yarısı kadın olmak üzere 72 mümin ile, her cinsten birer çift hayvan gemiye alındı. Gemi, dağlar gibi dalgalar içinde onları götürürken, Hazret-i Nuh, dağa tırmanan oğlu Kenan’a dedi ki:
  - Ey oğulcuğum, bizimle beraber gel, kâfirlerden olma!
  - Dağa çıkar, sudan kurtulurum.
  - Bugün mümin olmayan kurtulamaz.

  Aralarına dalga girdi, oğlu da boğuldu.
  Altı ay kadar su üstünde kaldıktan sonra, yere, “Suyunu yut”, göğe de, “Suyunu tut” denildi. Sular çekildi; gemi de Cudi dağının üzerine yerleşti. [Nuh aleyhisselam, 40 yaşında peygamber oldu. 950 yıl kavmine nasihat etti. Tufandan sonra da 50 yıl yaşadı.]

  Hazret-i Nuh dedi ki:
  - Ya Rabbi, benim ailemden olanları kurtaracaktın. Senin vaadin haktır. Vaadinden dönmezsin. Benim oğlum suda boğuldu.
  - Ey Nuh! O oğlun, kötü bir iş işlediği için, senin ailenden sayılmaz. Ailenden olanları kurtardım.

  Görüldüğü gibi, bir müslümanın dinsiz oğlu, onun ailesinden sayılmıyor. Dinsize miras da düşmez. Müslüman evladı olduğu halde, farzlara, mesela namaza önem vermeyen, günah işleyince pişman olmayan mürted olur, müslümandan miras alamaz. Babası sahip çıkmayan veled-i zina, babasına vâris olamaz. (Redd-ül-muhtar)

  Hazret-i Nuh’un gemisi
  Sual: Nuh’un gemisine, 6 milyon hayvan türü, her türden de birer çift nasıl sığdı?
  CEVAP
  Bu hayvan türleri içinde, bit, pire, sinek gibi küçük hayvanlar çoğunluktaydı. Büyük hayvanlar bildiğimiz hayvanlardır. Onların sayısı da yüzü geçmez. Gemi çok büyüktü, aylarca, hatta yıllarca imal edildi. 6 değil, 12 milyon hayvan türünü bile içine alacak kapasitedeydi. Allahü teâlânın kudretinden şüphe edilemez.

  Sual: Tufandan sonra, bütün insanlar sadece Hazret-i Nuh’un çocuklarından mı meydana geldi?
  CEVAP
  Evet, sadece Hazret-i Nuh’un çocuklarından meydana geldi.


   
Hz Nuha neden ikinci baba deniyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. nuh

  nuh

  Kutsal kitaba göre Âdem peygamberden sonra gelen, Tufan'ın başkişisi, dördüncü peygamber.
 2. Neden baba ?

  Neden baba ?

  NEDEN BABA Yıl 2060 Kızım 14, ben 49 yaşındayım... 'Baba bizim bayrağımızda sizin zamanınızda Ay-yıldız varmış neden şimdi haç işareti ve anlamını bilmediğim renkler var? 2 arkadaş okulda tavan arasında eski bir atlas bulmuştuk, o atlasta gördük daha önce Edirne'den Kars'a kadar Türkiye toprağı imiş, şimdi neden o haritanın 1/5'ine Türkiye diyoruz? Eskiden her...
 3. Mustafa Sandal İkinci Kez Baba Oldu !

  Mustafa Sandal İkinci Kez Baba Oldu !

  mustafa sandal emina mustafa sandal baba oldu mustafa sandal haberleri Mustafa Sandal dün ikinci kez baba oldu melekler :) Dün saat 12:00 'deikinci kez baba olan Mustafa Sandal, eşi ve bebeğinin sağlık durumlarının çok iyi olduğunu belirtti. Ünlü sanatçıyı kutluyor ve haberin detaylarına geçiyoruz.. Ünlü çift Mustafa Sandal ile Emina Sandal'ın ikinci bebekleri dün 12:00'da dünyaya...
 4. Hz Nuhun Gemisi Nerede ?

  Hz Nuhun Gemisi Nerede ?

  Nuh gemisi günümüzden yaklaşık 7.500 yıl önce Hz.Nuh tarafından yapılmıştır. Nuh’un gemisi genelde tahtadan yapıldığı sanılırken aslında metalden yapılmıştır. Geminin hareketi kol gücü ya da yelkenle gidilmemiş, bilinenin aksine buhar gücüyle hareket etmiştir. Hz.Nuh’un gemisi uzunluğu 205 metre 27 santim, denizden yüksekliği ise 20.5 metre bu ebatlar yaklaşık yüzyıl önce batan Titanik...

Sayfayı Paylaş