Hz. Peygamber’in (s.a.v.) Koyduğu İsimler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Hz. Peygamber’in (s.a.v.) Koyduğu İsimler
kuranda geçen isimler, kuranda geçen erkek isimleri, dini isimler, dini erkek isimleri
Hz. Peygamber’in (s.a.v.) koyduğu isimlerin neler olduğunu merak edenler için gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz.
kuran_erkek_isim.jpgHz. Peygamber’in (s.a.v.) İsim ve Künye Koyduğu Kimseler
Sehl İbnu Sa’d es-Saidi (r.a.) buyurdu ki: Hz. Peygamber (s.a.v.) Fatıma (r.a.) annemizin evine uğramıştı. Hz. Ali’yi (r.a.) evde bulamayınca: "Amca oğlun nerede?" diye sordu.

Fatıma (r.a.): "Aramızda bir şekerlenme oldu. Bunun üzerine bana kızdı ve çekip gitti." dedi.

Resulullah (s.a.v.) birine: "Hele bir arayıver nereye gitmiş." diye emretti.
"Mescidde yatıyor!" diye haber verince, Resulullah (s.a.v.):

"Kalk ey Ebu Turab, kalk ey Ebu Turab (Toprak Babası)!" diye seslendi.

Sehl (r.a.) der ki: "Hz. Ali’nin (r.a.) en çok sevdiği ismi bu isimdi."

(Buhari, Müslim / KS, 121)

Esma Bintu Ebi Bekr (r.a.) anlatıyor:

"Mekke’de Abdullah İbnu Zübeyr’e (r.a.) hamile kalmıştım. Doğum yaklaşmıştı ki, Mekke’yi terk ettim ve Medine’ye geldim, Kuba’ya indim. Abdullah’ı (r.a.) orada dünyaya getirdim.

Doğunca, bebeği alıp Resulullah’a (s.a.v.) götürdüm, kucağına bıraktım. Resulullah (s.a.v.) bir hurma istedi, ağzında çiğneyerek ezdikten sonra, tükrüğünden çocuğun ağzına bıraktı. Abdullah’ın (r.a.) midesine ilk inen şey Resulullah’ın (s.a.v.) mübarek tükrükleri idi. Sonra (yumuşattığı o) hurma ile çocuğun damağını ovdu, hakkında bereketle dua etti ve "Abdullah" ismini verdi.

Müslüman aileden ilk doğan çocuk bu idi. (Medine’de bütün Müslümanlar) onun doğumuna çok sevindiler. Çünkü "Yahudiler size sihir yaptılar, asla doğum yapamayacaksınız." diye bir şayia çıkarılmıştı."

(Buhari, Müslim / KS, 122)

Ebu Musa (r.a.) anlatıyor: "Bir oğlum doğmuştu. Hemen Resulullah’a (s.a.v.) getirdim. "İbrahim" ismini verip bir hurma ile tahnikde bulundu. Sonra da "Mübarek olsun." diye dua buyurdu ve çocuğu bana geri verdi. Bu çocuk, Ebu Musa’nın en büyük evladı idi."
(Buhari, Müslim / KS, 123)

Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: "Abdullah İbnu Ebi Talha’yı doğduğu zaman Resulullah’a (s.a.v.) götürdüm. Bebek bir bez içerisinde idi. Vardığımızda Resulullah (s.a.v.) devesine katran sürüyordu.
"Beraberinde hurma da getirdin mi?" diye sordu.

"Evet." dedim ve birkaç tane hurma verdim. Onları ağzında çiğnedi, sonra çocuğun ağzını açtı. Ağzına tükrüğü püskürttü. Bebek, yalamaya başladı. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.):

"Ensar’ın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor)!" diye latife etti ve çocuğu "Abdullah" diye isimledi."

(Buhari, Müslim, Ebu Davud / KS, 124)

Hz. Aişe (r.a.) anlatıyor: Ey Allah’ın Resulü, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir künyesi var (benim yok)." Dedi ki:
"Oğlum Abdullah İbnu Zübeyr ile künyelen."

Aişe (r.a.), "Ümmü Abdillah (Abdullah’ın Annesi)" diye künye almıştı.

(Rezin, merhum: "Teyze anne gibidir." ilavesini kaydetmiştir.)

(Ebu Davud / KS, 125)

Hamza İbnu Suhayb (r.a.) anlatıyor: Hz. Ömer (r.a.), Suhayb’a (r.a.): "Senin oğlan çocuğun olmadığı halde niçin "Ebu Yahya" (Yahya’nın Babası) diye künye taşıyorsun?" diye sordu. Suhayb:
"Beni, Ebu Yahya diye Resulullah (s.a.v.) künyeledi." dedi.

(İbnu Mace / KS, 7113)
 
Geri
Üst