gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.199
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Hz Yunusun duası ve faziletleri

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Dua dır insanı ayakta tutan.Dua dır insana maddi manevi şifalar bahşeden.Duanın gücü bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.Kur an-ı Kerim de bu konuda: Duanız olmasaydı ne ehemmiyetiniz olurdu der.Dua doğru hareket etmek için insana yol gösterir. Dua, insanın aczini ve ihtiyacını Allah a arz etmesidir.Duanın açmadığı kapı ,çözmediği sorun yoktur.İster zengin olun ister fakir,ister tahsilli olun ister tahsilsiz yaradana seslendiğiniz her an size dönüş olucaktır.Dua Rabbimizle aramızda kurduğumuz önemli bir bağdır.Bu yazımızda hz yunusun duasına değinicez.Lakin öncesi Duaların Kabul Zamanları , Duanın kabulü için ne yapmalıyız isimli konuları incelemenizi de öneriyoruz.

  < Konu Resmi..>

  Bir çoğumuz maddi ve manevi sıkıntıları yaşıyor,dualarla ,yaradana sığınarak atlatmaya çalışıyoruz.Unutulmamalıdır ki dünyevi sıkıntıların hepsi sınavdır.Bu sınavı hakkıyla vermek için sabırla dua etmeliyiz.Yüce Allah kullarına hitaben Ben size şah damarınızdan daha yakınım diyor.Sıkıntımız ne olursa olsun derdimizden büyük Allahın olduğunu unutmamalıyız.Yüce Allah Dua edenin duasına icabet ederim. (Bakara, 2/186) buyurmuş.Unutmayınki boynunuzu büken,gözyaşlarına boğan dertlerinizi içtenlikle yüce Allah niyaz ederseniz ,dualarınız dağları bile dize getirir.Bir şeyi gerçekten inanarak içtenlikle isterseniz ona ulaşırsınız.Şimdi sizlerle Hz yunusun Allaha karşı acziyet ve affedilme talebi içeren duasını paylaşıyorum.Bu duanın sayısız mucizelerini gördüm ve bu duayı vird edindim.Darda kalan büyük sıkıntılar yaşayan herkesinde okumasına,feraha huzura ulaşmasına vesile oldum.Bu duanın fazileti ve sırları çok büyüktür.Okuyan herkesin dileğine ulaşması,duasının kabulü temennisi ile..  *La ilahe illa ente Subhaneke inni küntü minezzalimiyn*

  Hz Yunus'un Kuran'da Geçen Hikayesi


  Hz Yunus kavmine Allah'ın davetini bildirir. Ama kavmi bu davete kulak tıkar. Kavminin bu tutumuna kızan Hz Yunus Allah'ın ona müsade etmesini beklemeden kavmini bırakarak bir gemiye biner ve o bölgeden uzaklaşır. Gemide ilginç bir şey olur. Geminin yelkenlerinin açık ve rüzgarın da yeterli olmasına rağmen gemi hareket etmez.

  Gemidekiler aralarında hata yapan birinin olduğunu, o yüzden geminin gitmediğini düşünürler ve kura çekip hatalı kişiyi bulmak isterler. Kura çekilir ve kurada Hz Yunus çıkar. Bunun üzerine Hz Yunus'u denize atarlar. Denize atılan Hz Yunus'u Allah'ın dilemesiyle büyük bir balık yutar. Hz Yunus balığın karnında karanlıklarda Allah'ın gücünü bir kez daha görüp O'nun nelere kadir olduğunun farkına vararak dua eder. Hz Yunus balığın karnında bir müddet kaldıktan sonra balığın deniz kenarına onu bırakmasıyla kurtulur.

  Hz Yunus'un Balığın Karnında Yaptığı Dua


  Okunuşu:"La ilahe illa ente Subhaneke inni küntü minezzalimiyn."
  Meali: "Senden başka İlah yoktur. Sen subhansın. (her şeyden münezzeh) Gerçekten de ben zalimlerden oldum."
  Kuran'da Enbiya Suresinin 87. Ayetinde yer alan bu duanın günahların affına ve isteklerin kabûlüne vesile olacağı müjdelenmektedir.
  Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Sizden birine dert ve bela gelince Hz Yunus'un duası ile dua etsin. Allah onu mutlaka içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtarır."
  Duaya genel olarak bakıldığında hem yaptığından pişmanlık hem de tövbe içermektedir. Ayrıca acziyet ifade etmesi ve affedilmek arzusu da içerdiğinden çok derin anlamlar barındıran bir duadır.
  Kuran'da bir çok yerde affedilmek isteyenin bağışlanacağı, tevbe edilmesi ve çokca istiğfar getirilmesi halinde büyük günahlar işlemeyenlerin günahlarının affedileceği müjdesi bulunmaktadır. Bu yüzden bizler de amacına ulaşılmış bu duayı kendimize rehber edinerek hem hatalarımızdan pişmanlığımızı dile getirebilir hem de günahlarımızdan dolayı dualarımız kabul olmuyorsa bu dua ile Allah'a iltica edip derdimizi anlatabiliriz.

   
 2. FİRUZE VE ALİ

  FİRUZE VE ALİ Forum Okuru

  Kac kez okumaliyiz birde regl döneminde okunuyor mu ki
   
 3. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.199
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Anasının Kuzusu farklı nicklerle üyelik açıyorsun bak bu son uyarım.Böyle yapmaya devam edersen hakkın da soruşturma açılır.
   
Hz Yunusun duası ve faziletleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kenzül arş duası ve faziletleri

  kenzül arş duası ve faziletleri

  duaların faziletleri KENZÜL ARŞ DUASI ve FAZİLETİ VE TÜRKÇE OKUNUŞU Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v)den rivayet edilmiştir.Şöyle buyuruyor…… -Cebrail bana dediki:“Ey Muhammed,kim ömründe bir kere bu duayı okursa,Allah´u Teala onu,kıyamet gününde yüzü ayın ondördü gibi parlak haşreder. Hatta bütün insanlar onu,bir peygamber veya melek sanırlar. Ben ve sen onun kabrinin üzerinde...
 2. Kenzül arş duası ve fazileti

  Kenzül arş duası ve fazileti

  Kenzül arş duası ve fazileti Kenzül arş duası ve anlamı hakkında bilgi rica ediyorum. Merhaba arkadaşlar ben Kenzül arş duası ve fazileti hakkında bilgi edinmek istiyorum, konuyla ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlarıma şimdiden tşklerimi iletiyorum.
 3. Kenzül Arş duası fazileti ve hakkında bilgiler

  Kenzül Arş duası fazileti ve hakkında bilgiler

  kenzül arş duası fazileti kenzül arş duası anlamı kenzül arş duası türkçe Kenzül Arş Duası ve fazileti hakkında bilgi edinmek isteyen tüm üyelerimiz ve misafirlerimiz için, bu sayfamızda Kenzül Arş Duası hakkında bilgilere yer veriyor ve Kenzül Arş Duası anlamı ve Türkçe'sini de konu alıyoruz Melek'lerim. KENZÜL ARŞ DUASI ve FAZİLETİ VE TÜRKÇE OKUNUŞU Peygamberimiz Hz....
 4. Hz. Eyüp’ün Duası ve Tükrçe Meali

  Hz. Eyüp’ün Duası ve Tükrçe Meali

  Hz Eyyüp Peygamberin Duası Arağça Okunuşu Hz Eyyüp Peygamberin Duası Tükrçe Meali Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Hz Eyyüp Peygamberin Duası ve Türkçe Mealini sizlerle ve merak eden tüm misafirlerimiz ile bu sayfamızda paylaşıyoruz. Hz. Eyüp’ün Duası Hz Eyüp’ün Duası Latince Rabbi inni messeniyeddurru ve ente erhamürrahimin Hz Eyüp’ün Duası Arapça رَبِّ اَِنّىِ مَسَّنِىَ...
 5. Hz yunusun duası ve faziletleri

  Hz yunusun duası ve faziletleri

  hz yunusun duası,hz yunusun duası ne için okunur,hz yunusun duasının faziletleri hakkında bilgiler Bu dua çok müessir ve milyonlarca müslüman tarafından denenmiş, muvaffakiyete varılmış olan bir Ayet-i kerime son derece tesirli, selamete erdiren bir inayet-i ilahidir. Enbiya Suresi’nin 87. ayeti olan bu dua; Hz. Yûnus (Aleyhi’s Selam)’ın balığın karnında iken yaptığı tesbihattır.Bu dua...

Sayfayı Paylaş